Zakaz e-papierosów: KZK GOP wprowadza zakaz, bo e-papierosy...

  Zakaz e-papierosów: KZK GOP wprowadza zakaz, bo e-papierosy trują!

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  E-papieros dla wielu ludzi jest przede wszystkim popularnym gadżetem
  1/2
  przejdź do galerii

  E-papieros dla wielu ludzi jest przede wszystkim popularnym gadżetem ©Paweł Miecznik

  Od 1 stycznia przyszłego roku w autobusach i tramwajach KZK GOP nie będzie już można palić e-papierosów. Wszystkie nowe umowy, jakie w tym roku KZK GOP zawierał z przewoźnikami zawierały już regulacje wprowadzające zakaz palenia e-papierosów. Tym zaś, którzy posiadają jeszcze umowy sprzed kilka lat przedstawiono do podpisania stosowne aneksy.
  Zakaz e-papierosów w KZK GOP:

  Katarzyna Migdoł-Rogóż z biura prasowego KZK GOP zastrzega jednak, że ów zakaz dotyczy wyłącznie kierowców i motorniczych. Nie obejmuje natomiast pasażerów.

  - Elektroniczne papierosy nie są wyrobami tytoniowymi, więc nie możemy podróżnym zakazać korzystania z nich. Co innego kierowcy. Oni wykonują pracę na nasze zlecenie, więc mamy prawo zobligować ich do pewnych zachowań - mówi Katarzyna Migdoł-Rogóż.


  Z podobnym kłopotem borykają się też strażnicy miejscy, którzy od trzech lat próbuję egzekwować zakaz palenia w miejscach publicznych. Przypomnijmy, że od 15 listopada 2010 roku nikotynowa prohibicja obowiązuje w lokalach, szpitalach, przychodniach i na przystankach. Przepis ten dotyczy jednak wyłącznie tradycyjnych papierosów i dlatego korzystający z ich elektronicznej wersji mogą puszczać "dymka" w miejscach publicznych nie narażając się na ryzyko mandatu. - Mamy związane ręce. To skutek istniejącej luki w prawie - przyznaje Andrzej Nowak, rzecznik Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej, gdzie zakaz palenia w miejscach publicznych obowiązuje już od 2007 roku (poza Rudą Śląską na taki krok zdecydowały się Bielsko-Biała, Łódź, Gdańsk i Poznań).

  Tymczasem elektroniczne papierosy podbijają rynek. W całej Polsce sięgnęło po nie już 1,2 miliona osób, natomiast przychód z ich sprzedaży tylko w ubiegłym roku sięgnął 1,5 miliarda złotych. A wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

  - Trend jest rosnący. Z naszych szacunków wynika, że możemy mówić nawet o wzroście 50 procent użytkowników rok do roku - mówi Artur Ziółkowski, członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz E-palenia.

  Gdzie szukać przyczyn boomu na elektroniczne papierosy? Ich producenci twierdzą, że są one mniej szkodliwe od tradycyjnych "fajek". To jednak nie tłumaczy wszystkiego. A może po prostu e-papierosy stały się modne?

  W czym tkwi źródło sukcesu elektronicznych papierosów? Ich producenci oraz konsumenci powiedzą zapewne, że są one mniej szkodliwe od tradycyjnych fajek, a zatem stanowią swoisty kompromis między siłą nałogu a próbą ograniczenia jego negatywnych skutków dla zdrowia.

  Istotnie, z badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich kilku lat przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu wynika, że dym z e-papierosa zawiera jedynie nikotynę, dodatki smakowo-zapachowe, glicerynę i glikol propylenowy. Dla porównania - w dymie tradycyjnego papierosa znajduje się ponad 5500 różnych, często bardzo niebezpiecznych związków chemicznych. W rozmowie z DZ prof. Sobczak stawia sprawę jasno:
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda słów i łez

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   tyle razy widziałem jak kierowca autobusu/ motorniczy tranwaju pali papierosy pod czas jazdy nie wazne czy to zwykly papieros czy ekologiczny kzk gop powinna zabronic kierowcom / motorniczym palic...rozwiń całość

   tyle razy widziałem jak kierowca autobusu/ motorniczy tranwaju pali papierosy pod czas jazdy nie wazne czy to zwykly papieros czy ekologiczny kzk gop powinna zabronic kierowcom / motorniczym palic w kabinie w czasie jazdy i kontrolerzy kzk gop powinni pilnowac i karac motorniczych / kierowcow kzk gop za palenie papierosów w czasie jezeli kierowca musi zapalic trudno lepiej zeby zapali n przystanku poczatkowym/ koncowym /petli ale parę minut przed odiazdem z przystankuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Avriomedia.pl

   Avriomedia.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   A mnie taka informacja, może faktycznie e-papierosy nie śmierdzą i nie przeszkadzają tak jak zwykłe papierosy ale tu też chodzi o budowanie świadomości. Skoro odchodzimy od palenia papierosów...rozwiń całość

   A mnie taka informacja, może faktycznie e-papierosy nie śmierdzą i nie przeszkadzają tak jak zwykłe papierosy ale tu też chodzi o budowanie świadomości. Skoro odchodzimy od palenia papierosów (liczny ustawy zakazujące palenia, wzrosty akcyzy, akcje społeczne) to nie powinniśmy znowu budować świadomości konsumentów, że palenie jest "spoko" (nawet jeżeli są to e-papierosy). Nie palimy i basta!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdura

   bzdura (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   E-papierosy to nie palenie, więc to ty nie wprowadzaj konsumenta w błąd, skoro tak ci zależy na dobrym jego poinformowaniu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   głupota

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Ich już w tym KZK powaliło do reszty. Zakaz dla motorniczych i kierowców bo e papierosy trują a pasażer może je palić. Czyli Kierowca truje siebie i innych a pasażer tylko siebie ? paranoja,...rozwiń całość

   Ich już w tym KZK powaliło do reszty. Zakaz dla motorniczych i kierowców bo e papierosy trują a pasażer może je palić. Czyli Kierowca truje siebie i innych a pasażer tylko siebie ? paranoja, jeszcze troche to kierowca nie bedzie mógł puścić bąka bo zatruje innych. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taniej

   Patrycja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Przede wszystkim taniej wychodzą e-fajki :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama