Fiasko wspólnego zarządu nad DTŚ. Ruda się wycofała...

  Fiasko wspólnego zarządu nad DTŚ. Ruda się wycofała [KONSEKWENCJE]

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tyle miasta płacą za sprzątanie DTŚ
  Świętochłowice100 tys. złotych zimą i 42 tys. latem - tyle na średnicówkę wydają Świętochłowice, miasto, które zdaniem kierowców ma na tej trasie najsłabsze
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karina Trojok

  Władze Rudy Śląskiej wyłamały się i nie chcą podpisać umowy na wspólne utrzymanie Drogowej Trasy Średnicowej. Tłumaczą, że miasto nie ma na to pieniędzy, a zamiatanie i odśnieżanie rudzkiego odcinka DTŚ na nowych zasadach kosztowałoby mieszkańców nawet dziesięć razy więcej niż dotychczas. To oznacza, że całe przedsięwzięcie - wspólny zarząd nad DTŚ od Chorzowa do Zabrza, które przygotowywane jest od lat, może zakończyć się totalną klapą.
  Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic i lider projektu, jest zachowaniem sąsiada oburzony. - Po co Ruda podpisywała porozumienie, skoro teraz się wycofuje? - irytuje się. Przypomina, że wybrany wykonawca może teraz wystąpić do sądu, a ogłoszony przetarg jest nieważny.

  CZYTAJ KONIECZNIE WYWIAD Z DAWIDEM KOSTEMPSKIM:
  KOSTEMPSKI: NIE ROZUMIEM DECYZJI RUDY ŚLĄSKIEJ. SKUTKI ODCZUJĄ WSZYSCY KIEROWCY


  Od początku projekt miał "pod górkę". Najpierw Katowice postanowiły, że nie przyłączą się do porozumienia, bo mają swoją umowę z zewnętrzną firmą, a władze tego miasta uważają, że ich fragment średnicówki jest na bardzo dobrym poziomie.

  Sonda

  Jak oceniasz stan nawierzchni i zimowe utrzymanie DTŚ?  Gliwice - choć tu odcinek DTŚ jeszcze jest w budowie - już zapowiedziały, że zrobią tak jak Katowice. A teraz Ruda Śląska wycofuje się z umowy. Tutaj jednak zadecydowały względy finansowe. Władze miasta wyliczyły, że utrzymanie drogi we własnym zakresie jest tańsze.

  - Gdybyśmy się zdecydowali podpisać umowę ze zwycięskim wykonawcą, to za utrzymanie DTŚ w skali roku musielibyśmy zapłacić ponad 40 procent więcej w stosunku do cen, które do tej pory płaciliśmy! Na wydawanie lekką ręką tak dużych kwot nas nie stać - komentuje prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic.

  Cztery miasta, które wspólnie przystąpiły do przetargu na utrzymanie DTŚ, miały przeznaczyć na to ok. 1,17 mln zł.

  - Najkorzystniejsza oferta złożona w przetargu opiewa na niespełna milion złotych, a więc w ogólnym rozrachunku mieści się we wspólnej puli - tłumaczy wiceprezydent Rudy Śląskiej, Jacek Morek. - Problem jednak w tym, że na utrzymanie DTŚ nasze miasto zarezerwowało środki podobne do kwot, jakie za tego rodzaju usługi płaciliśmy do tej pory, czyli ok. 180 tys. zł.

  Według cen ze wspólnego przetargu za całoroczne utrzymanie tej drogi musielibyśmy zapłacić ok. 260 tys. zł, czyli o ok. 80 tys. więcej niż teraz - dodaje.

  Chodzi o ceny, jakie zwycięska firma zaproponowała za czyszczenie 100 m kw. drogi latem (3,26 zł) oraz za odśnieżanie zimą (0,88 zł). - Sprawa rozbija się o cenę za letnie utrzymanie drogi, bo stawki zimowe jesteśmy w stanie przyjąć - zastrzega Jacek Morek.

  JAK OCENIASZ FIASKO POMYSŁU WSPÓLNEGO ZARZĄDU DROGOWĄ TRASĄ ŚREDNICOWĄ? NAPISZ KOMENTARZ  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre praktyki w rudzie Śląskiej

   Popis Grazyny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Gmina Ruda Śląska bierze udział i kreuje swój wizerunek w projektach nazywanych"katalog dobrych praktyk". Dobrą praktyką jest dochowywanie umów sąsiedzkich a tu się Pani Dziedzic nie popisała.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstyd Panie prezydencie Morek

   Bezmyślna wypowiedż (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   "Gdybyśmy się zdecydowali podpisać umowę ze zwycięskim wykonawcą, to za utrzymanie DTŚ w skali roku musielibyśmy zapłacić ponad 40 procent więcej w stosunku do cen, które do tej pory płaciliśmy!"...rozwiń całość

   "Gdybyśmy się zdecydowali podpisać umowę ze zwycięskim wykonawcą, to za utrzymanie DTŚ w skali roku musielibyśmy zapłacić ponad 40 procent więcej w stosunku do cen, które do tej pory płaciliśmy!" ... "Chodzi o ceny, jakie zwycięska firma zaproponowała za czyszczenie 100 m kw. drogi latem (3,26 zł) oraz za odśnieżanie zimą (0,88 zł). - Sprawa rozbija się o cenę za letnie utrzymanie drogi, bo stawki zimowe jesteśmy w stanie przyjąć - zastrzega Jacek Morek." Bez rozumne zarzuty. Skąd pewność że, latem w 2014 roku Ruda Śląska zapłaci mniej niż obecnie Firma proponuje. To nieprawdopodobne jak "głupota" może rozwalać współpracę ludzi.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...a niemówiłem, że.

   Z Rudy Nierudy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Rude są fałszywe...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Człowiek, który nosił za Buzkiem teczkę myśli,że jest władcą Śląska ?!

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ten zarozumiały bufon (znany jako zbieg z miejsca wypadku) lobbuje za czymś, za co mają płacić inni,bo przecież nie On sam.Najpierw napraw swój odcinek drogi politykierze za dwa grosze. Matusiewicz...rozwiń całość

   Ten zarozumiały bufon (znany jako zbieg z miejsca wypadku) lobbuje za czymś, za co mają płacić inni,bo przecież nie On sam.Najpierw napraw swój odcinek drogi politykierze za dwa grosze. Matusiewicz też tak fikał jak ty !!!
   Bardzo dobrze zrobiła prezydent Rudy. Niech wreszcie ci nadęci fircykowie wrócą na ziemię i zaczną liczyć własne pieniądze.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziwne,że prezydent najsłabszej gminy, chce rozdawać karty w regionie ?

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Budowanie muzeum powstań ma załatwić wszystkie problemy tego wycieńczonego miasta ? Może muzeum mordowanych na ZGODZIE Ślązaków byłoby bardziej oczekiwane ?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama