Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Porcelanowa XXIII - rewitalizacja. Fabryka Porcelany odrodzona przez studentów [ZDJĘCIA]

Patryk Drabek
Na terenie starej Fabryki Porcelany ogłoszono wyniki konkursu "Porcelanowa XXIII - rewitalizacja".
Na terenie starej Fabryki Porcelany ogłoszono wyniki konkursu "Porcelanowa XXIII - rewitalizacja". Arkadiusz Gola
Na terenie starej Fabryki Porcelany przy ulicy Porcelanowej w Katowicach ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego "Porcelanowa XXIII - rewitalizacja". Wzięli w nim udział studenci, którzy musieli stworzyć koncepcje prac architektonicznych związanych z rewitalizacją budynków Porcelany Śląskiej.

Główną nagrodę otrzymały Karolina Sewera i Karolina Stach. Wyróżnienie trafiło do Izabeli Piklikiewicz-Kęsickiej, a wyróżnienie honorowe w projekcie "Ogrody porcelany" otrzymali Michał Kucharski, Tomasz Padło, Mateusz Piwowarski i Justyna Rubin.

- W sumie zgłosiło się siedem zespołów, które zaprezentowały bardzo ciekawe prace. Jeśli chodzi o liczbę osób to była zróżnicowana, ponieważ w jednym zespole było np. czworo studentów, a w innym tylko jeden - zaznacza Aleksandra Kandzia-Ulrych, menedżerka projektów w Fundacji Giesche, która organizowała konkurs, dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Fundacja powstała rok temu w Katowicach w miejscu, gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną na Starym Kontynencie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche. Obecnie nowi właściciele starej fabryki porcelany są na etapie tworzenia w jej postindustrialnych budynkach nowoczesnego Parku Technologicznego oraz Centrum Dizajnu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Fabryka Porcelany - pokaz iluminacji [ZDJĘCIA]
Nocne zwiedzanie Fabryki Porcelany w Katowicach [ZDJĘCIA]

Ogłoszenie wyników połączone z wernisażem prac uczestników konkursu było najważniejszym wydarzeniem wczorajszego popołudnia. Nie zabrakło jednak innych atrakcji takich jak np. prezentacja iluminacji na elewacjach budynków czy też zwiedzania obiektów dawnej Fabryki Porcelany. Zwiedzanie zostało podzielone na dwie części. Najpierw uczestnicy mogli razem z ceramikiem Bogdanem Kosakiem zobaczyć modelarnię i tworzone tam formy. Drugą część wycieczki poprowadził natomiast Marek Przybył, prezes firmy produkcyjnej Porcelana Bogucice.

- Oglądanie fabryki na co dzień nie jest możliwe, ponieważ nie robilibyśmy nic innego, tylko oprowadzali ludzi po zakładzie. Dlatego też przy okazji wernisażu postanowiliśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych do zwiedzania. Zainteresowanie jest duże, a my w tej sprawie odbieramy mnóstwo telefonów - podkreśla Rafał Wyszyński, prezes zarządu Fundacji Giesche.
Jeśli nie byliście wczoraj na terenie starej Fabryki Porcelany, to możecie zwiedzić zakład jeszcze 4 i 6 listopada (o godz. 17). Do połowy listopada we wtorki i czwartki - między godziną 11 a 15 - będzie można natomiast oglądać wystawę prac, które wzięły udział w konkursie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera