Zabrze: rozpoczęło się usuwanie składowiska kilkuset beczek...

  Zabrze: rozpoczęło się usuwanie składowiska kilkuset beczek z chemikaliami

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabrze: rozpoczęło się usuwanie składowiska kilkuset beczek z chemikaliami
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Bartosz Pudełko

  Firma, która wygrała przetarg na utylizację beczek ze składowiska przy ul. Pyskowickiej w Zabrzu, przystąpiła już do pracy. Chemikalia w Zabrzu muszą zostać usunięte do połowy listopada.
  Od poniedziałku przy ul. Pyskowickiej w Zabrzu trwa usuwanie składowanych tam od 5 lat kilkuset beczek z różnego rodzaju trującymi i żrącymi substancjami. Chemikalia zostaną usunięte na koszt miasta. Później urzędnicy będą próbować odzyskać pieniądze od właściciela terenu.

  Chemikalia w Zabrzu - rozpoczęło się usuwanie składowiska z ul. Pyskowickiej  - 24 października podpisaliśmy umowę z konsorcjum firm, które wygrało w przetargu na utylizację odpadów.
  Od poniedziałku wykonawca pracuje już na miejscu. W tej chwili zabezpiecza beczki i przygotowuje je do transportu. Lada dzień zacznie się ich wywożenie - mówi Artur Nowakowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM w Zabrzu.

  Wybraliśmy się na składowisko. Pracownicy pakują beczki na palety, zabezpieczają je, uszczelniają i dodatkowo owijają folią. Pracować muszą w specjalnych kombinezonach i maskach. Nic dziwnego, gryzący zapach unosi się nawet kilkanaście metrów od beczek.

  Chemikalia zostaną przewiezione do spalarni. O żadnym recyklingu nie może być mowy.

  Przetarg na utylizację chemikaliów w Zabrzu wygrało konsorcjum firm PPUH "VIG" z Dąbrowy Górniczej oraz "PORT-SERVICE" z Gdańska, które zaproponowało cenę 426 tys. zł i okres 21 dni (od podpisania umowy) na usunięcie składowiska. Oznacza to, że beczki muszą zniknąć z Zabrza do połowy listopada.

  Miasto planowało na ten cel wydać więcej - 800 tys, zł. W przetargu złożone zostały jeszcze trzy oferty opiewające na kwoty od 728 do 992 tys. zł oraz terminy od 20 do 40 dni.

  Chemikalia w Zabrzu - sprawa ciągnie się od 5 lat  Teraz beczki usuwane są już z Pyskowickiej, ale przypomnijmy, że cała sprawa ciągnie się od 5 lat.

  W 2008 roku na miejscu interweniowali strażacy. Zbadali chemikalia, ale okazało się, że nie ma zagrożenia eksplozji, pożaru czy zatrucia okolicy. Beczki zabezpieczono więc i wydano nakaz ich usunięcia właścicielowi terenu - spółce Golda-Favorit.

  Spółka jednak fizycznie już nie istnieje i nakazu nie udało się wyegzekwować. W efekcie w sierpniu tego roku na miejscu znów pojawili się strażacy.

  Wykonali te same prace, wydali te same opinie, ale tym razem miasto zdecydowało się najpierw usunąć chemikalia (na swój koszt), a dopiero później próbować dochodzić swoich praw i wyegzekwować od właściciela zwrot kosztów.

  Chemikalia w Zabrzu przy Pyskowickiej, to ponad 600 beczek o pojemności ok. 200-litrów. Do tego sporo mniejszych pojemników. W środku znajdują się m.in. rozpuszczalniki, alkohole, kwasy czy zasady. Substancje niebezpieczne w bezpośrednim kontakcie, jednak według opinii strażaków nie stwarzały one zagrożenia dla okolicy.  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDNARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Golda-Favorit. POLACKO GOROLEN SPEDYCJA CZYLI SKUP I PZYWÓZ DO ŚLONSKA

   777 BIYDY NIYMA U LIBERHAMA GOROLWIDZI INO TO CO MU POsuje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ŚMIECI I ODPADÓW W CELACH SZYBKIEGO HAMSKIGO GOROLAZAROBKU=WINNY JAK ZAWSZE ŚLONSK.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama