Ważne
  Kwesty na cmentarzach. Będą zbierać na odnawianie grobów lub...

  Kwesty na cmentarzach. Będą zbierać na odnawianie grobów lub wsparcie hospicjów

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kwesta na Mater Dolorosa w Bytomiu odbywa się od 12 lat
  1/2
  przejdź do galerii

  Kwesta na Mater Dolorosa w Bytomiu odbywa się od 12 lat ©Mikołaj Suchan

  Dziś, jutro i przez cały weekend w okolicach śląskich nekropolii pojawią się wolontariusze. Poproszą o datki na remonty cmentarzy, najstarszych pomników i grobowców, albo na budowę w mieście hospicjum. W Cieszynie kwesta przy cmentarzu przy ulicy Katowickiej odbędzie się już po raz 19.
  - Wszystkie środki przeznaczane są na remont zapomnianych, starych grobów - zapewnia Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, inicjator akcji.

  Od 14 lat wolontariusze dyżurują także przy bramach cmentarzy w Tychach. Od 1 do 3 listopada będą prosili o pieniądze na dokończenie budowy domu hospicyj- nego. Na razie inwestycja ta pochłonęła 7,5 mln zł, a potrzeba jeszcze ok. 3 mln zł. O datki na budowę domu dla obłożnie chorych zostaniemy też poproszeni w Rudzie Śląskiej. Zbiórkę przy rudzkich cmentarzach ma prowadzić nawet 150 młodych wolontariuszy.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Gdzie spoczywają Korfanty, Rymer, Wolny, Ziętek: odwiedź cmentarz i zapal im świeczkę! [MAPY]


  Także dla hospicjum odbędą się kwesty w Żorach - organizuje ją Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Jana Pawła II# - i w Jastrzębiu-Zdroju. W tym drugim mieście zbiórka prowadzona jest po raz szósty, w święta wolontariuszy znajdziemy przy wszystkich nekropoliach. Z kolei zbiórki na rzecz Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego w Katowicach zostaną przeprowadzone na cme-ntarzach przy ul. Murckowskiej i przy ul. Panewnickiej.

  Do jednych z największych należą kwesty przy bytomskich nekropoliach. Odbędą się 1 i 2 listopada. Członków organizacji kresowych będzie można spotkać na cmentarzach przy ul. Kraszewskiego, ul. Powstańców Śląskich oraz przy cmentarzu parafii Świętego Krzyża. Będą zbierali datki na wakacje dla ubogich dzieci ze Śląska i Kresów. Nietypowo będzie w Bytomiu wyglądała kwesta na Mater Dolorosa. Od 12 lat zbierano tu pieniądze na renowację pomników. Udało się uratować #11 nagrobków. W tym roku jednak proboszcz parafii św. Trójcy zadecydował, że kwesta powinna być przeprowadzona… na wybrukowanie cmentarnej drogi.

  Na ten sam cel - brukowanie cmentarnych alejek - zostaną wydane pieniądze zebrane podczas kwesty na cmentarzu św. Anny w Tarnowskich Górach.

  Natomiast na odnowienie pomników kwestować będą wolontariusze w Będzinie na cmentarzach na Górze Zamkowej, komunalnym i przy ulicy Krakowskiej. Podobny cel - utrzymanie cmentarza, sporządzenie dokumentacji grobów - będzie przyświecał kweście na cmentarzu żydowskim w zabrzańskiej Zandce.  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDNARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama