Twaróg: Osobista podróż w czasie, zapraszam

  Twaróg: Osobista podróż w czasie, zapraszam

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdy dwa, może trzy lata temu pisałem w okolicach 1 listopada, że czeka nas najbardziej rodzinne z wszystkich polskich świąt, dostało mi się od co bardziej tradycyjnych Czytelników za brak należytej powagi, wesołkowatość zbytnią i niewyczucie chwili. Na nic tłumaczenie, że Wszystkich Świętych to przecież w gruncie rzeczy radosne święto. Nadal uważam, że rodzinne spotkanie nad grobami bliskich to jedna z bardziej poruszających i dających do myślenia familijnych sytuacji. Ale - jasne - materia to delikatna, więc najpewniej pozostaniemy przy swoich zdaniach.
  Twaróg: Osobista podróż w czasie, zapraszam
  Wstęp taki, bo dziś też proponuję Państwu, by we Wszystkich Świętych, a może Dzień Zaduszny, a może w niedzielę, zrobić coś ponad standardowe odwiedziny na grobach bliskich. Pójdźmy szlakiem znanych ludzi naszej ziemi. Na ogół tych wielkich, których podziwiamy za przełomowe dokonania. Lub tych wielkich, których nie podziwiamy, ale ich wpływ na historię jest bezsporny.

  Nasza dzisiejsza mapa nekropolii i miejsc, w których spoczywają wielcy, to tylko redakcyjny wybór.

  ZOBACZ KONIECZNIE MAPĘ:
  ODWIEDŹ GROBY SŁAWNYCH ŚLĄZAKÓW NA CMENTARZACH


  Może stanowić jednak punkt wyjścia do wybrania się w osobistą podróż w czasie - do sal koncertowych, w których śpiewał Adam Didur, może do pracowni Jerzego Dudy Gracza, a może do sali Sejmu, gdzie przemawiał Wolny… A potem do szkolnej klasy, w której już nie ma naszego najlepszego kolegi, albo do gabinetu, w którym już nie siedzi nasz dawny szef. Albo do bloku obok, w którym już nie ma naszej wspaniałej sąsiadki.

  Zarówno ci, którzy wstrząsali historią literatury, muzyki, filmu, całych krajów czy regionów, jak i ci, którzy ważni byli tylko dla bliskich, z pewnością poprowadzą nas ku pięknym wspomnieniom. Same wspomnienia to już wartość, lecz przecież na nich się nie kończy. Ileż można się nauczyć, patrząc na życiowe wybory, czy to wybitnych artystów, czy politycznych przywódców albo wielkich przedsiębiorców? Z ich zmagań z życiem wyniknęło tak wiele, czy jednak nie mogą dla nas - prostych i zwyczajnych - stanowić wzoru? A może powinniśmy się uczyć na ich błędach?

  Wszystkich Świętych to bardzo rodzinny czas. W tym roku do rodziny włączmy tych wielkich, których groby odnajdziemy na śląskich nekropoliach. No bo jeśli dzielimy poglądy z Korfantym, zachwycamy się muzyką Riedla i szanujemy przywiązanie bpa Bednorza do tradycji - cóż stoi na przeszkodzie, by zaliczyć ich do grona bliskich?

  Czytaj też:
  DZodkuchni
  #Twitter@MarekTwarog  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDNARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Nigdy nie odczuwałem ducha celtyckiego na Śląsku.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   A nawet jak miałem takie projekcje, to natychmiast myslałem o procesji Bożego Ciała. Ta procesja zdecydowanie nie ma celtyckiego charakteru. A orkiersta dęta w niej uczestniczyła. pozdrawiam -...rozwiń całość

   A nawet jak miałem takie projekcje, to natychmiast myslałem o procesji Bożego Ciała. Ta procesja zdecydowanie nie ma celtyckiego charakteru. A orkiersta dęta w niej uczestniczyła. pozdrawiam - sandman bialy Ślązak...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najbardziej rodzinne z wszystkich polskich świąt

   Ja tutejszy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Zacytuję klasyka: 'Śmierć uśmiecha się do każdego ,..., trzeba umieć uśmiechnąć się i do niej ....'

   Zdjęcie autora komentarza
   Silesia: duch celtycki vs. polsko-narodowo-katolicki

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Młodzi Ślązacy zaczynają celebrować Halloween, także znane jako "All Hallows' Eve", które wywodzi się z celtyckiego (gaelickiego) święta Samhain - nazwa oznacza koniec lata ("sam-fuin") -...rozwiń całość

   Młodzi Ślązacy zaczynają celebrować Halloween, także znane jako "All Hallows' Eve", które wywodzi się z celtyckiego (gaelickiego) święta Samhain - nazwa oznacza koniec lata ("sam-fuin") - obchodzonego w noc 31 października/1 listopada.
   W kalendarzu celtyckim Samhain rozpoczynał "ciemną połówkę" roku (zima).

   Budzenie się tożsamości kulturowej Ślůnzokůw w drugiej dekadzie XXI wieku, związane jest m.in. z odkrywaniem celtycko-germańsko-słowiańskiej historii regionu Silesia, którego dzieje zasadniczo różnią się od sarmacko-słowiańskiej historii Polaków.

   Z kolei intensyfikacja polityki polonizacji, prowadzonej przez polski Kościół katolicki na Górnym Śląsku (vide metropolita katowicki abp Wiktor Skworc), coraz częściej będzie prowadzić do osłabiania katolicyzmu, na rzecz innych wyznań i wierzeń.

   Prawdziwa popularność na Śląsku muzyki i poezji celtyckiej, przede wszystkim irlandzkiej, może świadczyć o duchowej łączności z daleką przeszłością i przodkami (celtyccy Bojowie czy Lugiowie).

   PS. Polecam tradycyjną celtycką piosenkę "Whiskey in the Jar" w wykonaniu irlandzkiego zespołu muzycznego "Thin Lizzy" (Banna rac-cheoil as Baile Átha Cliath, Poblacht na hÉireann ab ea Thin Lizzy).

   Sláinte,
   An Eoraipzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niydomy sie robic zabozna.

   Donald D. (nie T.) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Najlepiej idzmy tez do grobów Wielkich Slazaków, których (grobów) juz dawno nie ma. I zapytajmy przy okazji: dlaczego ?

   I nie, dziekuje - napewno nie pójde na ul.Francuska w Katowicach i dobrze...rozwiń całość

   Najlepiej idzmy tez do grobów Wielkich Slazaków, których (grobów) juz dawno nie ma. I zapytajmy przy okazji: dlaczego ?

   I nie, dziekuje - napewno nie pójde na ul.Francuska w Katowicach i dobrze wiem, dlaczego.
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Pominýli...

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   "Ślůnski Cajtung", Nr 10 (23): "We ślůnskij godce je gryfne słowo, festelnie gryfne: pominonć! U nos idzie, toć, pedzieć, co ftoś umrzíł (abo "je umarty"), abo ôdszeł, abo inacýj - blank jak po...rozwiń całość

   "Ślůnski Cajtung", Nr 10 (23): "We ślůnskij godce je gryfne słowo, festelnie gryfne: pominonć! U nos idzie, toć, pedzieć, co ftoś umrzíł (abo "je umarty"), abo ôdszeł, abo inacýj - blank jak po polsku.
   Nale u nos, kiej ôsprowio sie ô kimś, fto boł nom bliski, ale już go ni ma, padomy: pominoł.
   (...)
   Eli fto zaś chce szluknonć 1 abo 2 listopada trocha ślůnskij historie, to proszěmy go piěknie na směntorz Mater Dolorosa we Bytoniu abo směntorz hutniczy we Glajwicach. Hań treficie groby wilegich Ślůnzokůw." zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Swieto Przekazu i ,,buntu,,,

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   i z ,,,rodzina najlepiej wychodzi sie na zdjeciach,,,,Cynizm ---nie,,,nauka historii szczatkowa...Pogodzenie spraw widzialnych i niewidzialnych zagmatwane...Dzialanie...rozwiń całość

   i z ,,,rodzina najlepiej wychodzi sie na zdjeciach,,,,Cynizm ---nie,,,nauka historii szczatkowa...Pogodzenie spraw widzialnych i niewidzialnych zagmatwane...Dzialanie ,,,propagandowe,,,szczytowe...Osobiste uczucia lub odczucia malostkowe ,przykryte materialnoscia wystroju i przemieszczania..Podroz w czasie nie realna w przypadku zageszczenia przestrzeni i parkingowej i doczesnej...Orgia swiatel wspaniala ,szkoda ,ze kosztowna....zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama