Jarosław Gowin: Odszedłem z Platformy, żeby doprowadzić rząd...

  Jarosław Gowin: Odszedłem z Platformy, żeby doprowadzić rząd do upadku

  Joanna Miziołek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Nie sądzę, żeby Jarosław Kaczyński stanowił większe zagrożenie dla Polski niż Donald Tusk - mówi były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie z Joanną Miziołek.
  Jarosław Gowin

  Jarosław Gowin ©Anna Kaczmarz/Polskapresse

  Taśmy są pomocne w niszczeniu partii?
  Tę partię zniszczyło przyzwolenie Donalda Tuska na uwłaszczenie się aparatu partyjnego na państwie. W chwili, kiedy również sondaże przestają być dla partii Tuska optymistyczne, to te sprawy wychodzą, zaczyna się walka buldogów pod dywanem.

  Gorąco w mediach zrobiło się nie tylko z powodu taśm Platformy. Poseł Wipler został zatrzymany. Wyciągnie Pan wobec niego jakieś konsekwencje?
  Przemysław Wipler jest posłem niezależnym, więc nie ma powodów, bym ja miał wyciągać wobec niego konsekwencje. Współpracujemy programowo ze Stowarzyszeniem Republikanie, którego Wipler jest jednym z liderów.
  To środowisko bardzo ideowych ludzi, z którymi łączą nas głównie poglądy gospodarcze i przekonanie o potrzebie gruntownych reform. Samego zdarzenia nie chciałbym komentować, bo jak na razie ze wszystkich stron docierają zupełnie sprzeczne ze sobą relacje. Trudno o czymkolwiek przesądzać, a mnie zastanawia tylko, dlaczego jeszcze nie opublikowano nagrań z monitoringu z zajścia. Ostatecznie to po zapoznaniu się z nimi opinia publiczna, a zwłaszcza sympatycy i wyborcy Przemysława Wiplera będą mogli ocenić, kto miał rację w tym sporze.

  To jak się tworzy partię?
  Tworzę nie partię, a ruch społeczny. Jeżdżę po całej Polsce. Spotykam się z ludźmi, którzy są zainteresowani tworzeniem takiego centroprawicowego obozu politycznego. Odbywamy konwencje regionalne. W poprzedni weekend odbyły się konwencje w Kielcach i w Rzeszowie. Było wielu samorządowców i prezydentów miast. To pokazuje, że dużo aktywnych politycznie w Polsce nie odnajduje swojego miejsca na obecnej scenie politycznej. Na połowę grudnia planujemy ogólnopolski zjazd w Warszawie. Wtedy podejmiemy decyzję, czy wyłonić z siebie reprezentację polityczną, sformalizujemy nasz ruch. Prawdopodobnie powołując do życia stowarzyszenie. Podejmiemy też decyzje ściśle polityczne, a więc czy wystawić listy do Parlamentu Europejskiego.

  Na stronie akcji Godzina dla Polski (1godzina.pl) ikonę popieram przez pierwsze 48 godzin kliknęło dziewięć tys. osób. Potem w kolejnych dniach przybyło też tylko ok. osiem tys. Efekt nowości minął?
  Na moją decyzję, co dalej od mojego wyjścia z Platformy, czekało wiele osób. Nic dziwnego, że zareagowali błyskawicznie. Natomiast w tej chwili na portalu jest koło 19 tys. osób, którzy nas popierają. Ciągle przybywają nowi, na skutek spotkań, które ja i moi współpracownicy prowadzimy.Nie mam trzech tenorów. Nie jestem kandydatem na prezydenta, John Godson nie jest marszałkiem Sejmu, a Jacek Żalek liderem sporej partii

  A może Pan chce powtórzyć casus Unii Wolności i Platformy?
  Nie. Ta analogia jest z kilku powodów chybiona. Po pierwsze nie dokonałem głębokiego rozłamu w Platformie. Wyszedłem sam. Platforma powstała z przejęcia aktywów 30,40 proc. Unii Wolności. Po drugie nie ma trzech tenorów.

  Jak to nie ma? Pan, Żalek, Godson do tego nie aspirujecie?
  Nie, z całym szacunkiem dla wymienionych. Ja nie jestem kandydatem na prezydenta, który w wyborach uzyskał 20 proc. jak Olechowski. John Godson nie jest marszałkiem Sejmu. A Jacek Żalek nie jest liderem sporej partii jak Donald Tusk. Przede wszystkim ta analogia z powstawaniem Platformy jest z jednego powodu chybiona. Wtedy nie było finansowania partii z budżetu. To zasadniczo zmienia sytuację.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamiast mękolić nt. finansowania partii, mógłby Gowin zaicjować akcję referendalną

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   przy odrobinie wysiłku w ciągu miesiąca zbierze 2-3 mln głosów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Finasnowanie partii politycznych

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   W gruncie rzeczy duzo zalezy od sposobu finansowania partii politycznych. PJNowi i SP nie udało sie w sporej mierzez z przyczyn finansowych.

   Ale to wlasnie cały urok obecnego skorumpowanego...rozwiń całość

   W gruncie rzeczy duzo zalezy od sposobu finansowania partii politycznych. PJNowi i SP nie udało sie w sporej mierzez z przyczyn finansowych.

   Ale to wlasnie cały urok obecnego skorumpowanego systemu finansowania partii politycznych. To w gruncie rzeczy tylko i wylacznie system finansowania partii politycznych trzyma obecny układ PO-PiS-PSL-SLD u władzy.

   Bez niego cała scena polityczna rozsypałaby sie jak domek z kart i w Sejmie od razu pojawiłyby się nowe twarze.

   Wniosek jest jeden PO-PiS-PSL-SLD to nic innego jak mafia http://antyramki.com/antyramka/1877/Finansowanie-partii-politycznychzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama