Sosnowiec: Akcja "Snu nocy letniej" w Teatrze Zagłębia...

  Sosnowiec: Akcja "Snu nocy letniej" w Teatrze Zagłębia przeniesiona do... domu starców [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: Akcja "Snu nocy letniej" w Teatrze Zagłębia przeniesiona do... domu starców [ZDJĘCIA]
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Szymczyk

  W sobotę 9 listopada sosnowiecki Teatr Zagłębia zaprasza widzów na premierę "Snu nocy letniej". Sztukę reżyseruje Krzysztof Popiołek, student Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, dla którego będzie to dyplom reżyserski.
  - Przedstawienie to będzie autorską adaptacją dramatu Szekspira. Oddanie sceny i zespołu debiutantowi zawsze jest związane z ryzykiem, które ma w sobie oblicze i sukcesu i porażki – ale zderzenie się z: młodością, świeżością, nowym spojrzeniem na sztukę teatru jest tego warte. Poza tym od momentu dokonujących się zmian w naszym teatrze praktycznie cały czas ryzykujemy - mówi Dorota Ignatjew, zastępca dyrektora Teatru Zagłębia ds. artystycznych.

  Praca Krzysztofa Popiołka i współpracującej z nim dramaturg Martyny Lechman to rezultat wygranej w konkursie podczas zorganizowanych nad Brynicą w czerwcu 2011 roku Dni Otwartych Studentów Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Studenci wystawiali wówczas przygotowane wcześniej sceny z komedii Szekspira, a publiczność sosnowiecka głosowała na scenkę, która najbardziej przypadła jej do gustu. Nagrodą była możliwość realizacji dyplomu na scenie Teatru Zagłębia.

  Akcję sztuki młodzi twórcy przenieśli do domu starców. - Stawiamy na to, że emocje są przypisane do każdej grupy wiekowej. To zrównanie młodości ze starością - mówi Martyna Lechman. Również główne role grają aktorzy doświadczeni: Krystyna Gawrońska, Czesława Monczka, Zbigniew Leraczyk i Andrzej Śleziak.

  - Nigdy u Szekspira nie spotykamy się z typową klasyfikacją wieku postaci. To pewien sposób na sprawdzenie tego, co Szekspir chce z nami zrobić i czy ten tekst dzisiaj nadal do nas przemawia. Taka soczewka wejścia do świata "Snu..." daje nam całe spectrum nowych możliwości. Ślub funkcjonuje tutaj troszeczkę jak pogrzeb, a związek z drugim człowiekiem jest czymś, co nas uśmierca, bo jest wbrew dynamice naszego charakteru, a dynamiczność jest wpisana w naturę Szekspira - mówi reżyser Krzysztof Popiołek.

  Oprócz wymienionej czwórki aktorów na scenie zobaczymy także Edytę Ostojak, Michała Bałagę, Aleksandra Blitka, Przemysława Kanię i Tomasza Muszyńskiego. Za scenografię i kostiumy odpowiada Anna Wołoszczuk. Premiera 9 listopada.  *HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
  *GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *KALENDARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama