ZADUSZKI Bogdan Potocki: Wspaniały aktor z osobowością....

  ZADUSZKI Bogdan Potocki: Wspaniały aktor z osobowością. Teatr był jego domem i pasją

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ZADUSZKI Bogdan Potocki: Wspaniały aktor z osobowością. Teatr był jego domem i pasją

  ©arc teatru

  Jego pierwszą sceną był teatr w Bielsku-Białej - tu zaliczył swój oficjalny debiut aktorski . Po czterech latach przeniósł się jednak do Katowic, gdzie występował w latach 1967-1977. Kolejny sezon spędził w sosnowieckim Teatrze Zagłębia. Później wyjechał do Warszawy. W latach 1978-1980 występował na scenie Teatru Komedia. Potem został członkiem zespołu Teatru Polskiego, gdzie zadomowił się na dobre. W latach 1995-2010 pełnił tu funkcję zastępcy dyrektora.
  ZADUSZKI Bogdan Potocki: Wspaniały aktor z osobowością. Teatr był jego domem i pasją

  ©arc teatru

  Po jego śmierci dyrekcja i aktorzy tak go wspominali: "Stworzył tu kilkadziesiąt ról. Teatr Polski był dla Niego nie tylko miejscem pracy - był pasją, dumą, drugim domem. Tym bardziej będzie nam Go brakowało". Bogdan Potocki oprócz swoich macierzystych scen miał w swoim dorobku również wiele ról filmowych. Często pojawiał się też w spektaklach Teatru Telewizji. Zadebiutował tutaj już w 1967 roku w spektaklu "Odezwa na murze" u boku m.in.
  znanych śląsko-zagłębiowskiej publice Bernarda Krawczyka czy Antoniego Jurasza. Na telewizyjnej scenie pojawił się też m.in. w "Zmartwychwstaniu" i "Lordzie Jimie" w reżyserii Lidii Zamkow. Bogdana Potockiego zobaczyć można było również w niewielkich rolach w serialach "Dom" oraz "Blisko, coraz bliżej". Na srebrnym ekranie po raz ostatni pojawił się w "Przygodach Sindbada Żeglarza" w 2008 roku. Ostatnim teatralnym wcieleniem Potockiego była z kolei rola mularza w "Zemście" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego na scenie Teatru Polskiego.

  Przedstawiciele Związku Artystów Scen Polskich w nekrologu napisali: "Żegnamy wspaniałego, serdecznego, życzliwego Człowieka, oddanego sprawom środowiska artystycznego, którego osobowość, ciepło i wrażliwość były czymś niespotykanym".
  Aktor pochowany został na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

  Bogdan Potocki urodził się #5 lipca 1938 roku w Chrzanowie. Zmarł 11 czerwca 2013 r. w Warszawie. Ukończył PWST w Krakowie. Najdłużej związany był z Teatrem Polskim w Warszawie, wcześniej grał w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu i Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama