ZADUSZKI Łukasz Wyrzykowski: Wolał szukać w ludziach dobra...

  ZADUSZKI Łukasz Wyrzykowski: Wolał szukać w ludziach dobra niż zła; sukcesów, a nie porażek

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ZADUSZKI Łukasz Wyrzykowski: Wolał szukać w ludziach dobra niż zła; sukcesów, a nie porażek

  ©SDRP

  Łukasza poznałam podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. On przygotowywał relacje z koncertów dla "Dziennika Zachodniego", a ja, wakacyjnie, pilotowałam festiwalowe zespoły. Nie byłam jeszcze pewna, czy chcę być prokuratorem, czy może dziennikarką… Łukasz wyjął swoją legitymację prasową i powiedział: - Żaden problem ją zdobyć. Trudniej zachować na dłużej.
  ZADUSZKI Łukasz Wyrzykowski: Wolał szukać w ludziach dobra niż zła; sukcesów, a nie porażek

  ©SDRP

  Kiedy miesiąc później zobaczył mnie w redakcyjnym pokoju, uśmiechnął się życzliwie i podpowiedział, jak się znaleźć w nowym miejscu. Wiedziałam, że można na niego liczyć. Bezinteresowna życzliwość, taka zwyczajna, a nie na pokaz, była jego cnotą.

  W "Dzienniku Zachodnim" przepracował kilkanaście lat. Był zawsze od wielkich tematów historycznych i kulturalnych, długich rozmów z wszystkimi ważnymi ludźmi. Był od zadań niewykonalnych, gdy nie było telefonów komórkowych, internetu. Potrafił znaleźć rozmówcę pod ziemią i skutecznie zachęcić do rozmowy.

  Do tego miał łatwość pisania, co w gazecie codziennej jest cechą do pozazdroszczenia. Chłostał rzadko. Wolał szukać w ludziach dobra, a nie zła, sukcesów, a nie porażek. Jak ognia w tamtych czasach unikał polityki.

  Pióro miał dobre, ale czasem potykał się o własną niefrasobliwość, ponosiła go fantazja. Porażkę potrafił obrócić w żart. Był przecież od spraw wielkich, a nie od drobiazgów.

  Podziwiałam jego spokój i opanowanie, choć w tej pogoni za informacjami i informatorami jest często trudno trzymać nerwy na wodzy. On rzadko się denerwował. Bo od wszelkiej pracy zawodowej i działalności społecznej ważniejsza była dla niego żona Ewa i syn Mikołaj.

  Łukasz Wyrzykowski (1948-2013), absolwent historii Uniwersytetu Śląskiego, dziennikarz, autor książki "Długość cienia" o Siemianowicach Śląskich, społecznik - współpracował z Fundacją Kropla Życia im. Agaty Mróz-#-Olszewskiej. Pracował w biurze posłanki Barbary Blidy oraz senatora Bogusława Mąsiora.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo