Ważne
  ZADUSZKI: Jerzy Handermander: Tęsknota za morzem idealnym

  ZADUSZKI: Jerzy Handermander: Tęsknota za morzem idealnym

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ZADUSZKI: Jerzy Handermander: Tęsknota za morzem idealnym

  ©arc

  Ogromne okno w pracowni profesora Jerzego Handermandera wychodziło na najbrzydszy chyba pejzaż miasta - ślimaki torów i rozjazdów przed katowickim dworcem. Profesorowi ten widok jednak się podobał, mówił nawet, że plątanina stali i drewna wygląda jak naturalna grafika - energetyczna i zaskakująca zestawieniami geometrycznych figur.
  ZADUSZKI: Jerzy Handermander: Tęsknota za morzem idealnym

  ©arc

  Profesor uprawiał różne gatunki grafiki i sięgał po rozmaite tematy, ale dla wielu miłośników sztuki pozostanie niedoścignionym mistrzem portretowania morza. owało - jako żywioł, ale także jako zadanie formalne. Powtarzał "oddać gładkość wody, to dla malarza fascynujące wyzwanie". I malował tę wodę dziesiątki razy, cyzelując odcienie zieleni, szmaragdu i błękitu, przełamywane żółcią i czernią sylwetek rybackich łodzi.


  Zawsze malował z natury, nigdy np. ze zdjęcia. Tygodniami mieszkał wśród rybaków i szkutników, szkicując obrazy, a ostateczną formę nadawał im już w katowickiej pracowni. Na budowie kutrów znał się bardzo dobrze, czym zyskiwał szacunek ich wykonawców. Miał wśród nich wielu przyjaciół.

  Pochodził z dawnych Kresów i zanim zaczął studiować w katowickiej uczelni plastycznej, w której doszedł do godności profesorskiej, miał bujne i obfitujące w "zakręty" życie, o którym zresztą fascynująco opowiadał. W ogóle był urodzonym gawędziarzem, obdarzonym niesamowitym poczuciem humoru, które przyciągało do niego ludzi. Otwarty, jowialny, bezceremonialny, nie baczył na konwenanse, bo sztuczności zwyczajnie nie akceptował.

  Niechętnie mówił tylko o swojej twórczości, choć wiele razy go za nią nagradzano. Zapytany, zapadał się w swoją skrzypiącą kanapę i mówił zaczepnie "Przecież wszystko widać. Wystarczy opisać i będzie po zabawie". Po wielu próbach wciągnięcia artysty w rozmowę o jego dziełach, zrozumiałam wreszcie, jak w gruncie rzeczy mądra to była wskazówka. Przyłapałam się po prostu na tym, że ten sam jego obraz za każdym razem widzę nieco inaczej. Profesor szanował po prostu odbiorcę i nie chciał zakłócać jego wrażliwości swoją autorską interpretacją. Mieliśmy sobie jeszcze o tym pogadać...

  Jerzy Handermander urodził się w 1935 r. w Bolechowie, zmarł 22 września 2013 r. w Katowicach. Absolwent krakowskiej ASP, Wydziału Grafiki w Katowicach.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama