Szczyrk: Ćwiczenia górskie wojska, policji, strażaków i...

  Szczyrk: Ćwiczenia górskie wojska, policji, strażaków i ratowników GOPR

  p.

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ubiegłym tygodniu śląscy antyterroryści byli gospodarzami ćwiczeń wysokościowych. Uczestniczyli w nich policjanci z kilku województw, strażacy, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wojskowi komandosi oraz ratownicy GOPR. Doskonalono współpracę oraz działania z użyciem śmigłowca.
  W dniach od 28 do 30 października w Szczyrku odbyły się ćwiczenia wysokościowe dla jednostek specjalnych policji i innych służb. Gospodarzem szkolenia był katowicki pododdział antyterrorystyczny policji, a udział w nim wzięli policyjni antyterroryści z Poznania, Krakowa, Wrocławia, Gdańska i Kielc oraz funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej z Radzionkowa, żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, oraz ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR. Ćwiczenia odbywały się przy użyciu śmigłowca Mi-8T ze stanu Zarządu Lotnictwa Komendy Głównej Policji.

  Głównymi tematami szkolenia były techniki desantowania się ze śmigłowca przez zespoły bojowe jednostek specjalnych oraz elementy ratownictwa w terenie górskim. Podczas szkolenia udało się wypracować wspólne standardy działań wymagających użycia technik desantowych z pokładu śmigłowca oraz ewakuacji z jego udziałem. Umiejętności te mogą być przydatne w przypadku działań bojowych policjantów i żołnierzy wykonujących zadania w ramach zwalczania terroryzmu oraz zaistnienia klęsk żywiołowych.

  Warunki pogodowe oraz dobra współpraca pilotów śmigłowca z instruktorami ratownictwa wysokościowego umożliwiły sprawne wykonanie wszystkich założonych elementów szkolenia. Jego uczestnicy jednogłośnie uznali, że podobne treningi powinny być powtarzane w przyszłości.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama