Pod osłoną nocy ograbili ojców Franciszkanów w Rybniku...

  Pod osłoną nocy ograbili ojców Franciszkanów w Rybniku [ZDJĘCIA]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pod osłoną nocy ograbili ojców Franciszkanów w Rybniku [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii
  Wszystkich Świętych, kościół Franciszkanów w Rybniku pełen wiernych, a w ścianach świątyni dziury po złupionych skarbonach. Kilka dni temu do świątyni włamali się złodzieje.
  Nowy proboszcz parafii św. Józefa, ojciec Serafin Sputek o włamaniu, które miało miejsce już kilka dni temu mówi niechętnie. Dziwi się, że o tym wiemy, bo o zdarzeniu na Smolenej nie informowała nawet policja. Ale trudno milczeć, gdy w tak dużej parafii doszło do świętokradztwa. Ludzie nie mogą się z tym pogodzić. - Dla złodzieja nie ma świętości. Ograbili nasz piękny kościół - mówi nam pani Anna ze Smolnej.


  Złodzieje przyszli w nocy. Wyłamali zamki w bocznych drzwiach kościoła - tych, które otwierane są tylko podczas niedzielnych mszy, dla wiernych, którzy idą "na chór". Potem złodzieje otworzyli trzy metalowe skarbony, które znajdowały się w ścianach świątyni. Trudno powiedzieć, ile znajdowało się tam pieniędzy, może kilkaset złotych? - Więcej trzeba będzie zapłacić za naprawę skarbonek i drzwi - mówi ojciec Serafin Sputek. To nie jedyne wydatki. Ojcowie Franciszkanie zastanawiają się teraz jak zabezpieczyć kościół przed ewentualnymi włamaniami. - Konieczny będzie monitoring albo alarm - mówi proboszcz. Parafie coraz częściej decydują się na montaż takich urządzeń. Bo do włamań do kościołów i obiektów sakralnych dochodzi coraz częściej, także w Rybniku.

  Wiosną tego roku złodzieje "napadli" na kaplicę przy byłym szpitalu Juliusz, choć wiadomo, że nie jest użytkowana od lat. Z wnętrza zabytku wyniesiono mosiężne świeczniki, krzyże, kinkiety a nawet próbowano ograbić tabernakulum! Złodzieje podstawili pod mur kaplicy drabinę i zdejmowali nawet ocynkowaną blachę z dachu obiektu. Straty oszacowano na około 80 tysięcy złotych.

  A włamania do kościołów i kaplic zdarzają się na całym Śląsku. W lutym włamano się na plebanię parafii św. Wawrzyńca w Kochanowicach, skąd skradziono kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Bandyci weszli przez okno podczas wieczornej mszy i splądrowali pomieszczenie.

  W kwietniu policjanci zatrzymali 42-letniego mieszkańca Gliwic podejrzanego o siedem kradzieży w kościele na Halembie w Rudzie Śl.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakon franciszkanów

  Pola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  Zaraz tam ograbili. Pan bóg kazał się dzielić!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jak

  Pan Bóg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera. Nawet ci nie współczuję.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo