I Aleja NMP w Częstochowie gotowa, ale zamkną plac...

  I Aleja NMP w Częstochowie gotowa, ale zamkną plac Daszyńskiego

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  I Aleja NMP
  1/2
  przejdź do galerii

  I Aleja NMP ©Bartłomiej Romanek

  Aleja Najświętszej Maryi Panny nareszcie, po niemal dwóch latach budowy, została otwarta. - Wszystkie prace zostały już praktycznie zakończone. Czekają nas jeszcze tylko bardzo drobne poprawki - mówi Jarosław Stąpor z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.
  Pierwsze opinie mieszkańców są pozytywne, chociaż część częstochowian narzeka nieco na to, że główna ulica miasta jest pusta. Ale tylko na razie, bo dzięki zasadzonej zieleni, już za kilka lat, I aleja NMP będzie wyglądała równie pięknie, co III aleja.

  Podobać się mogą nowe ławeczki i kosze na śmieci, które wyglądają teraz w całej alei NMP identycznie. Efektownie wygląda również nowy zegar znajdujący się na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i al. NMP.

  Na dodatek nieco zmieniona organizacja ruchu funkcjonuje bez zarzutów, ale kilka rzeczy zastanawia, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa. Piesi powinni uważać na przejściach przy skrzyżowaniu ulic Wilsona i al. NMP.

  ZOBACZCIE GALERIĘ ZDJĘĆ Z PRZEBUDOWANEJ I ALEI NMP W CZĘSTOCHOWIE

  Część z nich zapomina się na Wilsona i przechodzi przez jezdnię na czerwonym świetle "z przyzwyczajenia", bo wcześniej nie było tutaj sygnalizacji świetlnej. Drugie z przejść w tym rejonie, prowadzące przez północną nitkę alei NMP, jest nieco kuriozalne. Sygnalizacja świetlna jest ustawiona tylko dla pojazdów, piesi mogą przechodzić tędy ciągle.

  MZDiT musi również zadbać o montaż dodatkowych słupków na przejściach dla pieszych. Na wcześniej remontowanych odcinkach alei NMP tego na początku nie uczyniono i kierowcy wykorzystywali przejścia dla pieszych jako miejsca do zawracania. W aleję NMP wróciły po kilkunastu miesiącach autobusy, choć na razie w ograniczonym zakresie. Alejami w praktyce mogą również jeździć samochody. Znak zakazu co prawda stoi, kierowcy nawet zatrzymują się, aby go dokładnie obejrzeć, ale później wjeżdżają, bo zakaz nie dotyczy dojazdu do posesji. Niestety, radość kierowców z otwarcia alei NMP nie potrwa długo, bo już dzisiaj całkowicie zamknięty zostanie na dwa tygodnie plac Daszyńskiego. Objazdy odbywać się będą: kierunek północ-południe - ul. Warszawska (jednokierunkowa na odcinku Krótkiej do ulicy Garibaldiego), Garibaldiego, Wilsona, Piłsudskiego, Katedralna, Krakowska; kierunek południe-północ - ul. Krakowska, Kanał Kohna, Nadrzeczna (jednokierunkowa na odcinku do ulicy Spadek), Warszawska.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama