Zapłacą kary, bo nie mają socjalek

  Zapłacą kary, bo nie mają socjalek

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prawie 160 tysięcy złotych odszkodowania muszą zapłacić gminy Pszów i Rydułtowy spółdzielniom mieszkaniowym z tytuły braku lokali socjalnych w tych miastach.
  Przez brak lokali socjalnych spółdzielnie nie mają gdzie eksmitować lokatorów zalegających z płaceniem czynszu lub dewastujących mieszkania. Nie mogą ich jednak wyrzucić na bruk, bo zabrania tego ustawa. Przepisy obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego składają na gminy, te jednak mają za mało zasobów.

  W Rydułtowach jest 40 rodzin eksmitowanych ze spółdzielni, a oprócz tego kilkanaście eksmitowanych z zasobów komunalnych.
  - Nie jesteśmy w stanie dla wszystkich tych osób znaleźć lokali socjalnych. Potrzebowalibyśmy ich co najmniej sto, a nie mamy nawet połowy - mówi burmistrz Rydułtów, Kornelia Newy. Zaległości miasta wobec spółdzielni Orłowiec i ROW wynoszą w sumie ponad 60 tys. zł.

  W Pszowie rodzin z wyrokami eksmisyjnymi jest blisko 40. Od 2001 roku do 2009 miasto zalega już spółdzielni 100 tysięcy złotych. - Byliśmy przygotowani na to, że przegramy w sądzie, dlatego te pieniądze mamy zabezpieczone w budżecie. Jednak pozostaje dla nas niezrozumiałe nakładanie takich obciążeń na gminę - mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

  Sprawy sądowe toczyły się prawie dwa lata. O przegranej miast zadecydował wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach, od którego nie ma już odwołania.

  - Przygotowujemy porozumienie, na jakiej zasadzie spłacimy ten dług i jak będzie wyglądało dalsze regulowanie bieżących należności. Na szczęście mamy dobre układy ze spółdzielnią, jej władze idą nam na rękę - wyjaśnia Newy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama