Rozpoczęła się rewitalizacja terenu dawnej fabryki Porcelany...

  Rozpoczęła się rewitalizacja terenu dawnej fabryki Porcelany Śląskiej

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Porcelana Śląska Park
  1/10
  przejdź do galerii

  Porcelana Śląska Park ©Fundacja Giesche

  W poniedziałek rozpoczęła się przebudowa pierwszych dwóch budynków na terenie dawnej fabryki Porcelany Śląski. W sumie na rewitalizację czeka około 15 obiektów. Dwa z nich będą gotowe w przyszłym roku, kolejne etapy inwestycji, której celem jest utworzenie Parku Przemysłowo – Technologicznego „Porcelana Śląska Park” zakończą się w czerwcu 2015 roku.
  Pierwszy etap przebudowy zakłada modernizację dwóch budynków: biurowca byłej dyrekcji fabryki oraz tzw. stajni, która w ostatnich latach pełniła funkcje magazynu. Pierwszy pochodzi z lat 80-tych XX wieku.

  - Otrzyma nową antracytową elewację, z pionowymi oknami i białym korytarzem przecinającym cały budynek. Zyska on nowoczesny i lekki wygląd. Otoczony ścieżkami i zagajnikami brzozowymi stanie się wizytówką kompleksu pofabrycznego. Będzie to jedyny element Parku Technologicznego, który nie będzie miał ceglanej elewacji – opowiada Rafał Wyszyński z Fundacji Giesche, która w ubiegłym roku przejęła teren dawnej fabryki.

  Drugi z budynków, stajnia wybudowana na początku XX wieku, zachowa ceglaną elewację, a po modernizacji będzie siedzibą Fundacji. Przy obu obiektach powstanie także parking z około 100 miejscami.

  Rewitalizacja terenu dawnej fabryki będzie prowadzona etapami. Ma pochłonąć kilkadziesiąt milionów złotych. – Szacujemy, że od 60 mln do nawet 100 mln zł. Pierwszy etap kosztuje 8 mln zł, z tego 4 mln zł, to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego – wyjaśnia Wyszyński.

  Na drugie życie czeka 15 budynków, tylko niewielka część związana jest nadal z porcelaną, a dokładniej wykonywane są w nich zdobienia.

  Fundacja Giesche chce stworzyć Park Technologiczny na terenie o powierzchni 8787 m kw. Po zakończeniu projektu w dawnej fabryce będą powierzchnie biurowe, powstaną pracownie branż kreatywnych, laboratorium badawcze IT, laboratorium dizajnu i wzornictwa oraz Centrum Dizajnu i Centrum Mobilności. Część z tych inicjatyw będzie realizowana we współpracy ze śląskimi uczelniami wyższymi, w tym Akademią Sztuk Pięknych, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz katowickim wydziałem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   żałosne dziennikarstwo:(

   michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   podstawowym elementem informacji jest odpowiedz na pytanie GDZIE? na nazwe miejscowosci zabraklo miejsca?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama