W Świętochłowicach plac zabaw stoi na środku boiska. Ludzie...

  W Świętochłowicach plac zabaw stoi na środku boiska. Ludzie protestują

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O ocalenie boiska na osiedlu Ustronie walczą same dzieci
  1/2
  przejdź do galerii

  O ocalenie boiska na osiedlu Ustronie walczą same dzieci ©Monika Chruścinska

  Mieszkańcy osiedla Ustronie w Świętochłowicach od lat zabiegali o wybudowanie nowego placu zabaw przy ulicy Górniczej. W końcu ich marzenie się spełniło: plac zabaw powstał. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że urzędnicy wybudowali go... na środku użytkowanego boiska do gry w piłkę!
  Boisko istnieje w tym miejscu od wielu lat. Zrobili je sami mieszkańcy osiedla: zamontowali dwie bramki i piłkochwyty, które na swój własny koszt wymieniali co jakiś czas. Co niedzielę rozgrywane były tu mecze. By pokopać tu piłkę przychodziły dzieci nie tylko z osiedla Ustronie, ale również z domów przy ulicach Metalowców i Bankowej.

  Na tym boisku wychowało się kilku zdolnych piłkarzy, między innymi 13-letni syn Agnieszki Cholewy. Chłopak jest teraz piłkarzem Ruchu Chorzów.

  ZOBACZ WIĘCEJ:
  Świętochłowice: Mieszkańcy os. Ustronie protestują. "Chcemy boiska!" [ZDJĘCIA]

  Rozgoryczenia nie ukrywają zarówno dzieci, jak i ich rodzice mieszkający przy ul. Górniczej. Podczas festynu na osiedlu, który odbył się ponad tydzień temu, świętochłowiczanie przywitali prezydenta czerwonymi kartkami i transparentami z napisami: "Jak upaść trzeba nisko, by zlikwidować boisko?!", czy też "Chcemy boisko!".

  - Dlaczego nikt nie spytał nas o zdanie. Urzędnicy nie widzieli, że budują nam huśtawki kosztem boiska? - pytali protestujący mieszkańcy. I zażądali od prezydenta przeniesienia placu zabaw, albo wybudowania nowego boiska w najbliższym sąsiedztwie.

  - Priorytetem było zdążyć przed zimą z budową placu zabaw w tej części dzielnicy - bronił się prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. Tłumaczył, ze musiał nastąpić błąd w komunikacji między urzędnikami a mieszkańcami osiedla. - Myślę jednak, że problemy są od tego, aby je rozwiązywać i jeszcze da się obie sprawy pogodzić - mówił.

  Dlatego też reprezentantów osiedla Ustronie prezydent Kostempski zaprosił na spotkanie w urzędzie miasta, które odbyło się w ubiegły czwartek.

  - Prezydent zapowiedział budowę boiska na terenie kortów tenisowych, jednakże najpierw chce spotkać się z mieszkańcami, aby wszyscy wypowiedzieli się w tej sprawie. Przybliżonym terminem tej inwestycji jest wrzesień przyszłego roku - mówi Agnieszka Cholewa, zaangażowana w tę sprawę świętochłowiczanka. - Drugą opcją jest budowa boiska przy placu zabaw, na szerokość tego starego, oraz rozbudowa jeszcze w tym roku o siłownię "pod chmurką" co wiąże się z likwidacją jednej i ostatniej już bramki - dodaje.

  Choć została tylko już jedna bramka, dzieci nadal z niej korzystają. - Nie wyobrażam sobie ich reakcji w sytuacji, kiedy i ta ostatnia bramka im zostanie zabrana - tłumaczy pani Agnieszka.

  Jednak bardziej prawdopodobna według władz miasta jest, na szczęście, opcja pierwsza. - Podczas planowanego w listopadzie spotkania z mieszkańcami osiedla Ustronie, przeanalizujemy lokalizację żużlowego boiska przy ul. Chopina (teren byłych kortów tenisowych- przyp. red.). Jednak gdyby się okazało, że mieszkańcy okolicznych domów nie chcą się na to zgodzić, będziemy próbować zrobić boisko w innym miejscu - wyjaśnia Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.
  Teren po byłych kortach tenisowych miasto już cztery razy próbowało sprzedać. Miałyby tu powstać mieszkania. Ale żaden inwestor nie był zainteresowany. Mieszkańcom, którzy tęsknią za boiskiem, jest to na rękę. Bowiem teren po kortach tenisowych jest dość duży i to właśnie tam dzieci mogłyby grać w piłkę.

  - Spotkanie nasze nie było protokołowane, ale wierzymy, że prezydent dotrzyma danego nam słowa i od stycznia, oczywiście po uzyskaniu zgody mieszkańców, ruszą procedury do wybudowania potrzebnego nam boiska - mówi z ogromną nadzieją w głosie pani Agnieszka.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama