Zabrze: sztolnia dziedziczna w 2015. Będą kary za wypadek

  Zabrze: sztolnia dziedziczna w 2015. Będą kary za wypadek

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prace w sztolni trwają m.in. od strony szybu Carnall
  1/3
  przejdź do galerii

  Prace w sztolni trwają m.in. od strony szybu Carnall ©Mikołaj Suchan

  Blisko siedem miesięcy po wypadku w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu znamy już jego oficjalne przyczyny. Wiemy też, że zdaniem dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, który badał zajście, w sztolni doszło do uchybień. Nie wiemy natomiast do końca, kto za nie odpowie.
  Postępowanie OUG w Gliwicach trwało 4 miesiące. Sprawdzano, dlaczego 13 pracowników Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych, którzy pracowali przy udrożnianiu tuneli sztolni, zatruło się tlenkiem węgla. Specjaliści przeprowadzili na miejscu wizję lokalną, zbadali sprzęt i przesłuchali pracowników. Wyniki? Podwyższone stężenie tlenku węgla było efektem kilku czynników. Po pierwsze, pracownicy używali sprzętu spalinowego. Po drugie, nie zadziałał odpowiednio system wentylacji.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Wypadek w sztolni w Zabrzu. 18 górników zatrutych gazem [ZDJĘCIA i WIDEO]


  - Moim zdaniem przeprowadzone postępowanie wykazuje, że doszło tu do zaniedbań, zarówno ze strony firmy wykonującej prace, jak i zleceniodawcy - powiedział nam Roman Sus, dyrektor OUG w Gliwicach. Kto za te zaniedbania ma odpowiedzieć? Wiadomo, iż do dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego skierowane zostaną wnioski o ukaranie dwóch osób ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego (WUG nie podaje, o kogo chodzi): jedną dwuletnim zawieszeniem w pełnionych obowiązkach, drugą karą finansową.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Wypadek w Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Oficjalne przyczyny: zaniedbania!


  - Oficjalne decyzje dyrektora o tym, czy zastosować sankcje, jeszcze nie zapadły. Ponadto do sądu skierowany zostanie wniosek o ukaranie czterech osób ze strony wykonawcy robót - mówi Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
  Dyrekcja Muzeum Górnictwa Węglowego nie chce komentować sprawy do czasu ostatecznych decyzji. Nawet jeśli ktoś zostanie przez dyrektora WUG ukarany, może się odwołać w sądzie administracyjnym.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Zabrze: Wypadek w Sztolni Dziedzicznej opóźni udostępnienie jej turystom


  Po wypadku OUG nakazał Muzeum Górnictwa Węglowego poprawienie wentylacji i zamontowanie systemu badającego skład powietrza. Muzeum wywiązało się z nakazu i od lipca wznowiono prace. Obecnie prowadzona jest rewitalizacja budynków w rejonie szybu Carnall oraz udrożnianie tuneli od tego właśnie wejścia. Od strony ul. Miarki, gdzie doszło do wypadku, prac już nie wznowiono. Tam robotnicy zdążyli udrożnić niemal cały zakładany odcinek (ok. 1300 metrów, czyli połowę całej trasy). Wkrótce rozpoczną się również prace w podziemnym chodniku łączącym główny szlak sztolni z szybem Wyzwolenie.
  Kiedy sztolnia ma być gotowa? MGW jako realny termin podaje 2015 rok, a więc rok później niż planowano. Powodem jest nie tylko przerwa po wypadku, który wstrzymał wszystkie prace, ale również problemy z zamówieniami. MGW ponownie musiało ogłosić przetargi na wykonanie stacji wentylatorów czy Parku 12C, który ma się znajdować przy ul. Sienkiewicza i stanowić dodatkową atrakcję dla zwiedzających.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo