Kontrolerzy biletów KZK GOP udzielą pierwszej pomocy

  Kontrolerzy biletów KZK GOP udzielą pierwszej pomocy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zawodowi kontrolerzy biletów w autobusach i tramwajach KZK GOP - największego organizatora komunikacji miejskiej w aglomeracji katowickiej - zostali przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy. Jak mówią, ich praca często wymaga takich umiejętności.
  Szkolenia, które objęły wszystkich 33 zawodowych kontrolerów, były elementem rozpoczętej w październiku kampanii „Zawód: kontroler”. Ta akcja to kolejna odsłona prowadzonych od kilku lat działań Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, mających promować komunikację miejską, ocieplać wizerunek kontrolerów i wyjaśniać, że ich praca jest zajęciem trudnym, czasem nawet niebezpiecznym, ale przede wszystkim potrzebnym społecznie.


  Rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras wskazała, że kontrolerzy, podobnie jak inni pracownicy, są szkoleni pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy, również pierwszej pomocy. Aby jednak dysponowali możliwie świeżą i kompleksową wiedzą, jak pomagać w sytuacjach losowych czy wypadkach, zdecydowano o ich odrębnym przeszkoleniu. Chodziło przede wszystkim o to, by w razie potrzeby kontrolerzy faktycznie umieli udzielić pierwszej pomocy.

  „W naszej pracy zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba komuś pomóc, bo zasłabł, przewrócił się i zranił, zemdlał. One na szczęście nie są częste, ale warto wiedzieć co wtedy zrobić” - ocenił kierownik referatu kontroli w KZK GOP Tomasz Musioł. On sam w swojej dwudziestoletniej karierze kontrolera np. dwukrotnie pomagał osobom z atakami padaczki.

  W czasie poprzednich wakacji podobna trudna sytuacja zdarzyła się też kontrolerowi pracującemu wówczas w jednym z katowickich autobusów. Jedna z młodych pasażerek osuwała się na osobę obok; na pierwszy rzut oka wyglądała jakby spała. Kontroler zdecydował się pomóc, gdy nie reagowała na poszturchiwanie współpasażerki. Okazało się, że dziewczyna straciła przytomność. Pomogło zatrzymanie autobusu i kilkuminutowe wietrzenie pojazdu.

  Kontrolerzy uważają, że w ich codziennej pracy potrzebna jest nie tylko sama umiejętność pierwszej pomocy, ale też wynikająca z niej pewność, że potrafi się pomóc.

  „Nie można się bać, bo wtedy przegapi się moment, w którym można kogoś uratować. Uważam, że takie umiejętności obowiązkowo powinien posiadać każdy kontroler. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy podczas naszej pracy. Nie można być obojętnym i po prostu odwrócić się plecami lub wysiąść z autobusu czy tramwaju myśląc, że ktoś inny pomoże” - ocenił jeden z kontrolerów, Sebastian.

  Dwudniowe kompleksowe teoretyczne i praktyczne szkolenie (m.in. na specjalistycznych fantomach imitujących osoby w różnym wieku, również noworodki) przeprowadzili ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

  Prócz szkolenia w ramach kampanii „Zawód: kontroler” m.in. przygotowano kalendarz na przyszły rok. Znajdą się w nim zdjęcia kontrolerów – dwóch kobiet i dziesięciu mężczyzn – prezentujące ich życie codzienne, pasje i zainteresowania. Podobne plakaty trafiły też do prasy.

  KZK GOP stara się przełamywać negatywny stereotyp kontrolera, potocznie nazywanego „kanarem”, od 2008 r. Od czterech lat Związek obchodzi Dzień Kontrolera. Przedstawiciele KZK oceniają, że dotychczasowe działania dają wyniki – np. coraz rzadziej wśród podróżujących znajdują się „adwokaci” gapowiczów.

  W KZK GOP zatrudnionych jest ponad 30 zawodowych kontrolerów. Bilety sprawdzają też osoby pracujące na podstawie umowy-zlecenia, które traktują te obowiązki jako zajęcie dodatkowe. Takich osób jest ponad 150. Ok. 10 proc. kontrolerów stanowią kobiety. Podczas kontroli w autobusach i tramwajach związku sprawdzane są bilety ok. 5 mln pasażerów rocznie.

  KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - tworzy go 25 gmin; obsługuje teren zamieszkany przez ok. 2 mln osób. Z transportu organizowanego przez Związek codziennie korzysta ok. 1,2 mln pasażerów. PAP  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo