Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin na szarym końcu statystyk śląskiego NFZ. Lekarze winią polityków, rodzice lekarzy

Katarzyna Kapusta
Podczas bilansu dwulatka lekarz sprawdza rozwój dziecka
Podczas bilansu dwulatka lekarz sprawdza rozwój dziecka arc.
Tylko 14 procent dzieci w Będzinie przychodzi z rodzicami na tzw. bilans zdrowotny. Ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że to najgorszy wskaźnik w Zagłębiu. Przoduje Dąbrowa Górnicza, bowiem tam bilans przechodzi 32 procent młodych mieszkańców. W ubiegłym roku w Dąbrowie wykonano 2 397 badań. W Będzinie było ich tylko 419.

W 2012 roku w całym województwie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej powinno być wykonanych ponad 4,5 mln badań bilansowych dzieci i młodzieży. Tymczasem lekarze zrealizowali tylko ok. 1,2 mln tych badań. Dlaczego? Zdaniem lekarzy, winę za taki stan rzeczy ponoszą... politycy.

- Kiedyś w tym kraju popełniono jeden błąd wyprowadzając lekarzy ze szkół - mówi Jacek Kołacz, dyrektor będzińskiego Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. - To, niestety, jest konsekwencja polityki, która była wprowadzona kilkanaście lat temu. Dopóki w szkołach byli lekarze, w stu procentach były przeprowadzane bilanse. Odkąd ich nie ma, obowiązek przeprowadzenia bilansu, czyli zadbania o zdrowie dziecka, spoczywa na rodzicach - dodaje.

Bilans jest ważny, ponieważ dzięki profilaktycznym badaniom, można wcześnie wykryć wady postawy, inne wady rozwojowe czy np. problemy z uzębieniem u dzieci. Na rodzicach ciąży obowiązek, a nie przymus przyjścia na takie badanie, a to często wydłuża drogę do lekarza.

- To lekarz pediatra przeprowadza bilanse, ale na ten bilans trzeba dziecko przyprowadzić. Lekarz nie pójdzie do domu i nie będzie tam przeprowadzał badań - komentuje sprawę dyrektor Kołacz.

Brak badań bilansowych u dzieci to jednak niejedyny problem w Będzinie. Lekarze alarmują także, że spadła ilość szczepień u dzieci. Jednak jak twierdzą rodzice, sami pediatrzy też nie są bez winy, bo nie przypominają rodzicom o obowiązku.

- Mój syn za chwilę skończy dwa lata. Regularnie przez rok chodziliśmy z nim na szczepienia, których było bardzo dużo. W tym czasie był także mierzony, ważony i badany, jednak lekarz nie nanosił tego na siatkę, wpisywał jedynie w książeczkę - mówi Katarzyna Kozieł. - Sama później sprawdzałam, czy wszystko jest w porządku i co oznaczają wszystkie wskaźniki i czy moje dziecko prawidłowo się rozwija. Ostatnio byłam z synem u pediatry, ponieważ miał kaszel. Nie otrzymaliśmy informacji, kiedy powinniśmy zgłosić się na pierwszy bilans dwulatka - dodaje kobieta.

Lekarze widzą to inaczej. - To nie jest do końca tak, że to wina lekarzy. Rodzice nie pamiętają o badaniach - mówi pediatra Tomasz Szerer. - Problem jest u dzieci w wieku dwóch i czterech lat. Przypominam o tych badaniach kontrolnych rodzicom przy różnych okazjach, np. podczas szczepienia czy wizyt kontrolnych. W przypadku 6-latków mamy nieco ułatwione zadanie, ponieważ pomagają nam zerówki. W mojej praktyce wygląda to tak, że dziecko najpierw trafia do pielęgniarki, która sprawdza ciśnienie krwi, mierzy i waży dziecko, sprawdza jego wzrok. Jeżeli pojawiają się jakieś nieprawidłowości, wtedy badam dziecko i w razie wątpliwości kieruję do poradni specjalistycznej - dodaje.

Co jest w takim razie przyczyną tak niskiej ilości bilansów w Będzinie? - Brak czasu. Rodzice są często bardzo zabiegani. Nie wszystkie ośrodki zdrowia sumiennie przykładają się do bilansów, często też brakuje pediatrów i po prostu nie ma kto tych badań przeprowadzać - kończy Szerer.

Jak powiat będziński zamierza poprawić te niechlubne statystyki? - Problem jest nam znany. Będziemy przypominać rodzicom - między innymi na łamach naszych wydawnictw - o konieczności wykonywania badań bilansowych dzieci - zapewnia Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Sprawdzaj, jak rozwija się dziecko

Badania bilansowe są niezwykle istotne.

Obejmują nie tylko pomiary wzrostu i masy ciała, jak powszechnie się uważa (słynne siatki centylowe). Bilans umożliwia m.in. wczesne wykrycie skrzywień kręgosłupa, wad wzroku, słuchu i stanu uzębienia. Pomaga również sprawnie kontrolować prawidłowy przebieg zalecanych szczepień ochronnych.



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!