Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie ma sens? Dyskutują Bielecki, Gorzelik, Okrzesik i Rozpondek [DEBATA DZ]

Jacek Drost, Bartłomiej Romanek
Debatę, która dzisiaj odbędzie się w redakcji "Dziennika Zachodniego", można w pewnym sensie nazwać "Pojedynkiem w samo południe". Rozpocznie się punktualnie o godz. 12, a przy jednym stole zasiądą przedstawiciele ziemi częstochowskiej, Górnego Śląska, Podbeskidzia i Zagłębia. Będą rozmawiać o woj. śląskim. Powód? Wielkimi krokami zbliża się 15. rocznica reformy administracyjnej, która 1 stycznia 1999 r. zlikwidowała województwa bielskie, częstochowskie oraz katowickie, a w zamian powstało jedno duże województwo śląskie.

Dziś po prawie 15 latach warto się zastanowić, jak ma się to nasze województwo. Dlatego do debaty zaprosiliśmy (w kolejności alfabetycznej): Piotra Bieleckiego z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika, dyrektora częstochowskiego Urzędu Miasta Pawła Klimka, byłego parlamentarzystę, wykładowcę akademickiego i orędownika Podbeskidzia Janusza Okrzesika, posłankę na Sejm z ziemi częstochowskiej Halinę Rozpondek, a także politologa Tomasza Słupika.

Z naszymi gośćmi będziemy starali się znaleźć odpowiedź na kilka pytań. Oto i one:

1. Czy nazwa województwo śląskie jest słuszna, skoro obejmuje ono również szeroko pojętą ziemię częstochowską, Zagłębie i Podbeskidzie? - Tutaj nie chodzi tylko o nazwę, ale również herb województwa i symbolikę, która jest związana tylko i wyłącznie ze Śląskiem - przypomina Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

2. Czy w województwie śląskim zakończył się już proces integracji między poszczególnymi subregionami? Jeśli tak, to z jakim skutkiem dla subregionów? Jeśli zaś nie, to w którym momencie się znajdujemy - w połowie drogi, pod koniec, a może wszystko jeszcze przed nami?

3. Kto zyskał, a kto stracił na likwidacji województw, bo nie ma wątpliwości, że nie wszyscy czują się zwycięzcami. W Częstochowie czy Bielsku-Białej nie brak głosów, że oba miasta straciły na likwidacji województw, których były stolicami. Co więc straciły? A może - mimo wszystko - jednak coś zyskały?

4. Kto tak naprawdę rządzi na Śląsku, czyli w jakim stopniu Częstochowa i Bielsko-Biała mają faktyczny wpływ na kształt województwa śląskiego? Na Podbeskidziu panuje przekonanie, że na najwyższych szczeblach władzy wojewódzkiej stołków dla górali brakuje. Podobne opinie pojawiają się w Częstochowie. Słusznie?

5. W województwie raczej nie ma odwołania do jednej wspólnej tożsamości śląskiej. Bardzo bliska jest ona mieszkańcom Górnego Śląska, ale inaczej traktują ją już mieszkańcy ziemi częstochowskiej, Zagłębia, Śląska Cieszyńskiego czy zwolennicy Podbeskidzia, którzy szukają własnej tożsamości. To dobrze czy źle i czym to się może skończyć dla województwa?

6. Co należy zrobić, by Częstochowa i Bielsko-Biała rozwijały się równie szybko, co aglomeracja śląska, a wśród wielu mieszkańców subregionów nie panowało przekonanie, że są one marginalizowane przy podziale środków na kluczowe inwestycje?

7. Czy Częstochowa i Bielsko-Biała wraz z ościennymi powiatami powinny być objęte w ramach województwa większą autonomią w dzieleniu środków unijnych i podejmowaniu istotnych decyzji?

8. Czy poszczególne subregiony na arenie ogólnopolskiej potrafią myśleć w kategoriach jednego, wspólnego województwa, czy raczej każdy stara się ugrać coś dla siebie?

9. Czy na co dzień, wśród zwykłych mieszkańców, odczuwalne jest to, że województwo nie jest monolitem?

10. Czego należy sobie życzyć na następne 15 lat w jednym, wspólnym województwie?

Co o tym sądzicie? Zapraszamy Was do dyskusji. Relację z debaty znajdziecie na naszej stronie



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!