Bielsko-Biała: Końskie osierdzie ratuje ludzkie serca

  Bielsko-Biała: Końskie osierdzie ratuje ludzkie serca

  Zdjęcie autora materiału

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

   Bielsko-Biała: Końskie osierdzie ratuje ludzkie serca
  1/3
  przejdź do galerii

  ©PAKS

  Innowacyjny zabieg w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Kardiochirurdzy wymienili dwóm pacjentkom zwężone zastawki aortalne na nowoczesne samorozprężalne bioprotezy aortalne 3f Enable firmy Medtronic wykonane z osierdzia końskiego. Zabieg wszczepienia bioprotezy aortalnej został przeprowadzony przez zespół polskich kardiochirurgów z PAKS pod kierunkiem prof. Otto Dapunta z Kliniki Kardiochirurgii w Oldenburgu.
  Bioproteza aortalna 3f Enable jest bezstentową zastawką biologiczną wykonaną z osierdzia końskiego, która dzięki swojej budowie pozwala odtworzyć fizjologiczny przepływ krwi i rozkład obciążeń występujących w zastawce naturalnej, a także chroni zatoki wieńcowe. Wykorzystanie końskiego osierdzia zapewnia trwałość i doskonałe właściwości hemodynamiczne zastawki. Specjalna budowa bioprotezy (samorozprężający się szkielet z nitolu) przyczynia się do unieruchomienia urządzenia w miejscu jego implantacji, przez to implantacja zastawki jest łatwiejsza i mniej inwazyjna.


  Specjaliści z PAKS wykonali zabieg u dwóch pacjentek ze znacznym zwężeniem zastawki aortalnej. Usunięto chorą zastawkę i zastąpiono ją biologiczną zastawką serca, która działa podobnie jak naturalna zastawka człowieka. Jej konstrukcja znacznie skraca czas implantacji, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu kardiochirurgicznym. Po siedmiu dniach od wykonania operacji, pacjentki w dobrym stanie opuściły szpital i udały się na dalszą rehabilitację do Ośrodka Sanatoryjnego PAKS w Ustroniu.

  W pracach nad stworzeniem nowej zastawki brali udział specjaliści z Polski. W trakcie badań klinicznych pierwsze wszczepienia zastawki odbyły się w Krakowie, w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii kierowanej przez prof. Jerzego Sadowskiego i w Gdańsku, w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej pod kierownictwem prof. Jana Rogowskiego.


  Tego typu operacje to szansa dla pacjentów, którzy ze względu na ogólny zły stan zdrowia potrzebują szybkiej i skutecznej operacji. Zastawka ta zalecana jest również u chorych narażonych na powikłania, a przez to wymagających operacji małoinwazyjnych.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama