Polska droga do niepodległości [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA]

  Polska droga do niepodległości [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA]

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1914: Po wybuchu I wojny światowej do Królestwa Polskiego wkraczają oddziały strzeleckie Józefa PiłsudskiegoŚwięto niepodległości. Co wiesz o 11 listopada
  1/11
  przejdź do galerii

  1914: Po wybuchu I wojny światowej do Królestwa Polskiego wkraczają oddziały strzeleckie Józefa Piłsudskiego
  Święto niepodległości. Co wiesz o 11 listopada [QUIZ DZ] ©arc

  Wiele wydarzeń z okresu pierwszej wojny światowej oraz kilku lat po jej zakończeniu zasługuje na miano ważnych dla odrodzenia niepodległej Polski. Niełatwo wybrać te najważniejsze, rozstrzygające. Spróbował tego Tomasz Borówka. Zgadzasz się z takim wyborem? A może zaproponujesz inne wydarzenia, Twoim zdaniem ważniejsze wydarzenia? Podyskutuj!
  ZGADZASZ SIĘ Z WYBOREM WYDARZEŃ? ZAPROPONUJESZ INNE? PODYSKUTUJ NA FORUM!

  HISTORIA ŚLĄSKA I REGIONU W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niypodleglosc bydymy fajrowac, jak sie skonczy polcko okupacja!

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   …Mamy Niepodlegla….- Slonzoki wspjyrajom poczta polcko i posylajom sfoji familii – tysz w Niymcach – wesolo nowina!
   I raduje sie Polok, co juzajs mu sie udalo, zrobic gupigo Slonzoka za dudka. A...rozwiń całość

   …Mamy Niepodlegla….- Slonzoki wspjyrajom poczta polcko i posylajom sfoji familii – tysz w Niymcach – wesolo nowina!
   I raduje sie Polok, co juzajs mu sie udalo, zrobic gupigo Slonzoka za dudka. A niych sie fajruje ta niypodleglosc Polcki – niych wjy, co okupant je na piyrszym niejscu – i jego swjynta som do obchodzynio!
   Polok rozkazol – to Slonzok mo sie wygupiac – jak to jusz niy ros – chocby, jak to „spontanicznie“ zosrganizowany protest sloncij dziatwy szkolny, skuli jakigos tam listu biskupow. Lotali my ze szkoly (lekcje wypadly – ha,ha,ha!), na probostwo do Katedry i dowali ksiyndzu list protestacyjny!
   Ale niy o to tukej idzie.
   Slonzoki cieszom sie, co 11 listopada 1918 dostali Niypodleglosc! Ino wtedy, to my na Sloncku byli radzi, co wojna sie skonczola, I mogymy juzajs spokojnie zyc.
   Te co wygrali ta wojna – jak to zawsze po – zaczli sie robic obros, jakby to ta Europa na nowo poporzontkowac. Zaczli potajymnie dzielic te czi niedzwiedzie, kere lezaly zabite pot ty wojnie.
   A co bolo co do dzielynio – dostali - z laski tak zwany Ententy Poloki – jak i inksze nacje – niypodleglosc. Moc nowego popowstawalo ze Austro-Wyngier, troche mnij z Cesarstwa Rosyjskigo i Cesarstwa Niymieckigo.
   W tyn czos ale - o okupacji koncka Gornego Sloncka bes Polokow - niy bolo zodny godki.
   I nawet we Versaillskim Traktacie – z maja 1919 – niy znojdziesz nic, o podarowaniu Polcce Gornego Sloncka.
   Po tak zwanym “Plebiscycie”, kej pokozalo sie, co prawie 60 % (59,6) Slonzokow, co oddali glos – je za zostawjyniym Gornego Sloncka w Niymcach – dopjyro w po marcu 1921, Poloki z Francuzami tak pomotlali wyniki, co zajynli wazny dlo kapitalu francuskigo, koncek naszego Hajmatu.
   Ale Poloki pogmatwali bes te lata cyganiynia I kryncynia historiom – co dzisiej cieszom sie Slonzoki, jak im to ta niypodleglosc polckigo okupanta rozwiniyla krzidla.
   Do niykerych, nojwazniejsze jest, co w tyn dzian niy cza isc do roboty – a eli to je w listopadzie, abo – jak jeszcze niydowno – w 22 lipca – egal.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mosz rację

   Obergefraiter Polatzek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

   No generalnie to masz rację.
   A jak mówi mój ukochany Feldwerbel Kaputt, to potem już było tylko gorzej.
   Jak nasz ukochany Adaś tfu Hitler wysłał do swojego największego przyjaciela
   Józka tfu...rozwiń całość

   No generalnie to masz rację.
   A jak mówi mój ukochany Feldwerbel Kaputt, to potem już było tylko gorzej.
   Jak nasz ukochany Adaś tfu Hitler wysłał do swojego największego przyjaciela
   Józka tfu Stalina Sonderkommadnoballetundhitlerjugendfilharmonorchestradergrossegerman, no fakt, że może trochę nieszczęśliwie, że akurat na pancerniku ShlesvigHolshtein, ale jednak "SZKOLNYM" pancerniku. To te durne Polozki z Westerplatte na niego napadły. No i ta orkiestra razem z baletem i hurem z naszego pancernika po prostu musiały się bronić, wykazując przy okazji męstwo i znajomość obsługi różnych instrumentów ( np Sztukasów). A te głupie Polotzki przez całe 7 dni nie mogły pojąć, że NASZA niemiecka orkiestra ( z baletem HJ) jest nie do pobicia.
   No i jeszcze mój Feldwerbel mówi, że te 70 mln ludzi co zginęły w 1-szej i 2-giej wojnie, to też wina Polatzków.

   Major Djurkovic się z tego śmieje i mówi, że to co zaproponował pewien AMERYKAŃSKI profesor po II wojnie, żeby wszystkich Niemców wykastrować coby wojen już nie było i tak był bez sensu, bo już i tak połowa Niemiec jest Turecka.

   Zig Hail Obergefraiter Polatzekzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...jak to na wojence ladnie...

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Widza, co za wczas cie wypisali. Ic na komisja, to ci jeszcze zalatwiom plac we Gummizelle w Rybniku (Gliwicka 31).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sz.P Tomasz Borówka

   Proszę o wyjaśnienia!!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Treść komentarzaPanie Borówka jeżeli Pan jako dziennikarz Górnośląskiej Gazety uważa że INFORMACJA - WIEDZA dotycząca Aktu 5 proklamującego z**ążek (Rady Regencyjnej początkującej powstanie Państwa...rozwiń całość

   Treść komentarzaPanie Borówka jeżeli Pan jako dziennikarz Górnośląskiej Gazety uważa że INFORMACJA - WIEDZA dotycząca Aktu 5 proklamującego z**ążek (Rady Regencyjnej początkującej powstanie Państwa Polskiego - konferencja miała miejsce na Górnym Śląsku w Pszczynie według mojej wiedzy w budynku tak zwanej Paleji przy ulicy Antesa 4 ( były szpital) jest POTOCZNIE ZNANA TO:
   Proszę przetoczyć choć jedną wzmiankę w jakiejkolwiek gazecie z przełomu 20 lat, która pisze o tym fakcie. (czekam na link do materiału)
   - nie ukrywam że słowo potocznie mnie zirytowało w Pana jednej z gorliwej wypowiedzi NA TYM FORUM ( jeden z komentarzy) bo nic mi o tym nie wiadomo a mieszkam w Pszczynie.
   Moja wiedza pochodzi z tego forum czytając Pana dyskusję w komentarzach i treści wklejonej przez Fundację Pamięci Pierwszej Wojny, chodząc do szkoły nie przypominam sobie że ktoś mi o tym mówił na lekcjach historii, dla mnie osobiście to absolutna sensacja dla mnie jako mieszkańca Górnego Śląska i Pszczyny! Nie rozumiem dlaczego nikt tego faktu nie nagłaśnia, tym bardziej że chodzi tu tak istotną historię naszego regionu.
   Oto co znalazłem w necie, natomiast nie na portalach informacyjnych niema na ten zupełnie nic!?:
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_w_Pszczynie
   Proszę o precyzyjną odpowiedz – dziękuję!

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Ktoś tu źle się bawi

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   Dość tej ciuciubabki.
   Rzekoma "tajemnica" konferencji w Pszczynie jest powszechnie znana od lat i wspominana chociażby w tak arcyklasycznych syntezach historycznych epoki zaborów jak "Dzieje...rozwiń całość

   Dość tej ciuciubabki.
   Rzekoma "tajemnica" konferencji w Pszczynie jest powszechnie znana od lat i wspominana chociażby w tak arcyklasycznych syntezach historycznych epoki zaborów jak "Dzieje Polski porozbiorowe (1795-1921)" Mariana Kukiela czy "Historia Polski 1795-1918" Stefana Kieniewicza.
   Zamiast niej zdemaskuję tu zatem inną, pilnie strzeżoną tajemnicę: wpisy @Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku, @Proszę o wyjaśnienia!!!!! i @slasak - wszystkie są autorstwa jednej i tej samej osoby.
   Apeluję do niej o powagę i choć elementarny szacunek dla Czytelników i redakcji DZ.

   Tomasz Borówka / DZ

   P. S.
   Nie chciałbym tu zostać źle zrozumiany przez innych Czytelników, zatem dodam dla pełnej jasności: związek Aktu 5 Listopada z Pszczyną to bardzo ciekawa sprawa - ale absolutnie nie jest sensacją.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Borówki - otarliśmy się o cenzurę?

   Ortodoksyjni Górnoślązacy emeryci zdemaskowani przez Pana Borówkę, walczący o prawdę historyczną (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Nie prosimy o informacje żródłowe, opracowania naukowe w których się obraca garstka profesorów i naukowców historii, tylko zwykłe materiały prasowe jakiekolwiek na temat faktu Proklamowania i...rozwiń całość

   Nie prosimy o informacje żródłowe, opracowania naukowe w których się obraca garstka profesorów i naukowców historii, tylko zwykłe materiały prasowe jakiekolwiek na temat faktu Proklamowania i początku ustanowienia Państwa Polskiego na Górnym Śląsku w Pszczynie?
   Proszę o rzeczową odpowiedz czy w okresie dwudziestu lat ukazał się choć jeden artykuł w tak ważnej dla Polaków sprawie jeżeli nie to dlaczego chociażby pana to nie interesuje aby napisać i uświadomić Górnoślązką młodzież.
   Z szacunku dla historii i tych którzy walczyli i pracowali na tych ziemiach.
   przepraszamy za anonimowość, niemniej Pan już pewnie kontroluje nasze komputery to teraz jest modne - )
   Proponuje zablokować forum i puszczać te srtaszne nasze treści przez moderatora admina -(
   Czy prywatne opinie w wolnym Kraju i pytania są jeszcze dozwolone czy idziemy znowu w niewłaściwym kierunku?
   Pana działanie jest dość szokujące wręcz absurdalne.
   Pozdrawiamy serdecznie !

   Emeryci z GŚ.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @"Emeryci z GŚ"

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Nie "opracowania naukowe w których się obraca garstka profesorów i naukowców historii", tylko klasyka, na której wychowały się całe pokolenia studentów i nauczycieli, dostępna w każdej bodaj...rozwiń całość

   Nie "opracowania naukowe w których się obraca garstka profesorów i naukowców historii", tylko klasyka, na której wychowały się całe pokolenia studentów i nauczycieli, dostępna w każdej bodaj miejskiej bibliotece. Rzeczą, która od razu wzbudziła nieufność, było żądanie podawania linku zamiast tytułów i autorów. Coś niebywałego w szanownym, starszym pokoleniu. Numery IP jedynie potwierdziły podejrzenia. A gwoździem do trumny okazuje się ostatni wpis w zestawieniu z poprzednimi:
   - "Moja wiedza pochodzi z tego forum czytając Pana dyskusję w komentarzach i treści wklejonej przez Fundację Pamięci Pierwszej Wojny" - nieprawda;
   - "Szok!" - i kolejna nieprawda;
   - ponieważ to niemożliwe, by znający się nawzajem "Ortodoksyjni Górnoślązacy emeryci" aż do tej pory zachowywali wobec siebie milczenie odnośnie pasjonującego ich jak widać tematu Pszczyny w okresie Wielkiej Wojny.
   Apeluję o powagę.
   Tomasz Borówka / PZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do P. Borówki

   (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1


   - Odbiega Pan od naszego pytania a raczej prośby, próbuje Pan w sprytny sposób wszystko rozmyć!
   Myślę że ten temat już nie umrze, natomiast będziemy Pamiętać cytat o trumnie i gwoździach....rozwiń całość


   - Odbiega Pan od naszego pytania a raczej prośby, próbuje Pan w sprytny sposób wszystko rozmyć!
   Myślę że ten temat już nie umrze, natomiast będziemy Pamiętać cytat o trumnie i gwoździach.
   Rozumiemy że niema wzmianek prasowych na ten temat, o takie potwierdzenie chodziło!

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @GŚ

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Podpowiadam po raz kolejny, mimo wszystko licząc na dorosłe, podyktowane wiekem (?) zrozumienie: Kieniewicz... Kukiel... Biblioteka... Jest darmowa, w odróżnieniu od Internetu.
   Tomasz Borówka / DZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prowda mo czorne slepia

   slasak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Szok! coś takiego miało miejsce na slasku czemu nikt o tym nie godo waw pewnie sie boi

   Zdjęcie autora komentarza
   germanofob Henryk Sienkiewicz

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   Panie Tomaszu.
   A'propos Pańskiego trafnego spostrzeżenia, iż "niepodobieństwem w II RP byłoby oficjalne głoszenie zasług kajzera Wilusia i starszego pana z bokobrodami [Kaiser und König Franz...rozwiń całość

   Panie Tomaszu.
   A'propos Pańskiego trafnego spostrzeżenia, iż "niepodobieństwem w II RP byłoby oficjalne głoszenie zasług kajzera Wilusia i starszego pana z bokobrodami [Kaiser und König Franz Joseph I] w pojawieniu się Niepodległej na mapie Europy", pozwolę sobie zamieścić horrendalną poezję Henryka Sienkiewicza, wybitnego polskiego narodowca.

   Henryk Sienkiewicz, "Kwiaty i krzemienie" (Bajka)

   Szlachta rośnie, jak kwiaty, w górę, z bożej woli;
   Chlopi - są to krzemienie przyrosłe do roli.
   --------------
   Raz brandenburska świnia wpadłszy w polską grzędę
   Rzekła: "Biorę tę ziemię i na niej osiędę.
   Tu królestwo me będzie, które ryjem zorzę
   I nowe państwo świńskie w tych stronach założę".
   To rzekłszy jęła prychać na wyścigi z dziatwą.
   Poszło jej łatwo,
   Więc tak, jako przystało na waleczne świnie,
   Wyrywa kraśne róże, smukłe georginie,
   Toż jaskry, co jak tęcza migocą się wiosną,
   I stokrocie, co rude w polskich sadach rosną.
   Pryska wciąż, a tu lecą na obydwie strony
   Złote i purpurowe kwieciste korony.
   Wreszcie ich zabrakło. Świnia wznosi ryj do góry
   I kwik triumfu puszcza ponad same chmury,
   Po czym kładzie się spocząć. Wtem ją w brzuch coś tłoczy;
   Locha zrywa się wściekła, pyskiem pianę toczy:
   "To krzemienie - zawoła - wyrzućmy je z roli!"
   Więc znów ryć poczną. Nagle: "Mamo, ryj mnie boli",
   Zakrzyknie jedno z prosiąt. - "I mnie krew już bucha",
   woła drugie. Lecz locha w zapale nie słucha,
   Łeb zasadza w zagony aż po samo ciemię
   I tak rwie, tak rozdziera nieszczęśliwą ziemię,
   Aż jej ryj pękł na dwoje. Wówczas z wstydem wraca
   I tak rzecze do prosiąt: "Kinder! próżna praca:
   Pyszne kwiecie tej ziemi łatwo wprawdzie ginie,
   Ale krzemienie zmogą nawet pruską świnię".

   (Danuta Płygawko, "Prusy i Polska. Ankieta Henryka Sienkiewicza 1907-1909", WAW, Poznań 1994, s. 138, [w:] H. Sienkiewicz, "Dzieła" T. XL, "Wiersze i inne drobne utwory", Warszawa 1951, s. 31-32) zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

   XD LOL TROL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   XD buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu XD HAHAHAHAHAHAHA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oberschleisien

   Beuthner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 6

   A jo mom te gorolske swiento w rzici!!!Obejrzicie sie te miasto ruin to robota niepodleglych goroli!!!!! Glück auf Beuthen OS!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie tylko

   fan slonsokow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I "ujarzmionych" hanysów!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Beuthener

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   niydugo bydymy tymu miastu spiywac,

   Sag beim Abschied
   leise Servus...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale które miasto?

   Tomasz_z_Giszowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 16

   A co ty robiłeś przez całe swoje życie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niepodległość dlo polokuf a dlo ślonzokow ucisk...

   Albin Resspondek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   Kaj we polskich ordunkach je slonski jynzyk
   Kaj je szkryfńente a klepńenty śląsko nacyjo
   Kaj je województwo gorny śląsko
   Kaj je uo ślonskij geszichće we polckich szulach
   Kaj je autonomie...rozwiń całość

   Kaj we polskich ordunkach je slonski jynzyk
   Kaj je szkryfńente a klepńenty śląsko nacyjo
   Kaj je województwo gorny śląsko
   Kaj je uo ślonskij geszichće we polckich szulach
   Kaj je autonomie zebrano bez polkuf...
   Kaj?? Poloki jeszcze bydzieće ślimtać...geszichta juze niy roz pokozoła co kołem śe krynći....Baskowie,Katalonio a Szkocjo nom blindujom kerom sectom momy rajzować rajzowac...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...11. Listopada w Polsce.

   Feldwebel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 4

   I dalyj ta sama Leihera idzie u wos. Große Klappe und nichts dahinter!
   Polsky Zbrodnie 1918-1949, na tyn Thema tys bysta sie nad sobom mogli zastanowic!


   Zdjęcie autora komentarza
   Nieźle Pan zna niemiecki Panie feldwebel.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 18

   Zgaduję, że nauczył się go Pan na kursach dla późnych przesiedleńców, co je Niemcy organizowali w Essen?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Górny Śląsk zawsze pomijany i pomniejszany Panie Borówka, dlaczego?

   Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   Wybuch I wojny światowej spowodował istotne przemiany w życiu politycznym narodu polskiego, które najbardziej rozwinięte było w Galicji. Już 16 VIII 1914 został opublikowany manifest Koła...rozwiń całość

   Wybuch I wojny światowej spowodował istotne przemiany w życiu politycznym narodu polskiego, które najbardziej rozwinięte było w Galicji. Już 16 VIII 1914 został opublikowany manifest Koła Polskiego w parlamencie wiedeńskim o utworzeniu polskich Legionów (Józef Piłsudski), mających walczyć u boku armii austro-węgierskiej o wyzwolenie Królestwa Polskiego oraz powołaniu Naczelnego Komitetu Narodowego. Jednocześnie z inicjatywy Piłsudskiego utworzono w Warszawie Polską Organizację Wojskową (POW). Zadaniem jej była walka z Rosją - dywersja na tyłach armii rosyjskiej i prowadzenie działalności wywiadowczej i kurierskiej. Rozwój ofensywy wojsk państw centralnych doprowadził do zajęcia przez nie do połowy września 1915 całego terytorium Królestwa. 5 sierpnia Niemcy wkroczyli do Warszawy, a POW ujawniła się jako organizacja zbrojna podporządkowana wyłącznie Piłsudskiemu i została uznana przez Niemców.

   Terytorium Królestwa podzielono na dwie strefy okupacyjne: niemiecką i austriacką. Na terenie okupacji niemieckiej zostało utworzone decyzją cesarza Wilhelma II w dniu 24 VIII 1915 Generalne-Gubernatorstwo Warszawskie, na czele z generał-gubernatorem Hansem von Beselerem, podlegającym bezpośrednio kanclerzowi. Na obszarze okupacji austriackiej powstało 1 IX 1915 r. Generalne Gubernatorstwo Lubelskie z siedzibą początkowo w Kielcach, później w Lublinie, na którego czele stał również generał-gubernator (m.in.: Karl von Kuk), podporządkowany naczelnemu dowództwu armii.

   Pod okupacją niemiecką znalazły się byłe gubernie: kaliska, warszawska, płocka, łomżyńska, połowa piotrkowskiej, siedlecka i suwalska; tereny byłych guberni: lubelskiej, kieleckiej, radomskiej i część guberni piotrkowskiej przeszły pod okupację austriacką. Okupacja niemiecka objęła także obszar Zagłębia Dąbrowskiego (bez Dąbrowy Górniczej). Natomiast była gubernia suwalska i płd. część byłej guberni siedleckiej zostały wyjęte spod władzy generał-gubernatora warszawskiego i znalazły się po zarządem naczelnego dowództwa armii wschodniej.

   Nową sytuację polityczną w Królestwie stworzył tzw. akt 5 listopada 1916 - manifest cesarzy: Niemiec Wilhelma II i Austro-Węgier Franciszka Józefa I, podpisany w imieniu obu monarchów przez generał-gubernatorów - warszawskiego Hansa von Beselera i lubelskiego Karla von Kuka. Obiecywano w nim utworzenie w bliżej nieokreślonej przyszłości samodzielnego państwa polskiego na części ziem odebranych Rosji. Dokument był bardzo ogólnikowy; nie określał granic państwa, mówił jedynie, iż miałaby to być dziedziczna monarchia konstytucyjna. Wydanie manifestu było efektem konferencji austriacko-niemieckiej w Pszczynie w sztabie głównym Palais, w październiku 1916, na której pod wpływem dotkliwych strat, jakie poniosły obie armie (do końca lata 1916 ok. 9 800 tys. zabitych i ciężko rannych), podjęto decyzję o szukaniu rezerw ludzkich na okupowanych terenach Królestwa Polskiego, które obliczano na ok. 1 mln mężczyzn).

   Bezpośrednie konsekwencje proklamowania aktu 5 listopada zostały ograniczone jedynie do powołania armii polskiej. Perspektywa utworzenia własnego państwa miała zjednać społeczeństwo polskie i zachęcić do wstępowania do wojska państw centralnych. Przekształcenie okupowanych ziem w niepodległe państwo nastąpić miało w okresie powojennym. Akt 5 listopada nie był aktem konstytucyjnym nowego Królestwa, a jedynie jego zapowiedzią. Miał on jednak określone konsekwencje wysuwając sprawę polską na forum międzynarodowe i stwarzając warunki formowania organów państwowych, przejęte później przez odrodzoną Rzeczypospolitą.

   W cztery dni po akcie generał-gubernator Beseler wydał proklamację (9 XI), nawołującą do tworzenia ochotniczych formacji polskich przy boku armii niemieckiej do walki z Rosją. Posunięcie to, zanim powstała choćby namiastka organów państwowych - przedstawicielstwo narodowe, częściowa przynajmniej administracja polska - uświadomiło społeczeństwu rzeczywisty cel manifestu dwóch cesarzy, wywołało zdecydowanie negatywne reakcje i nie zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Borówki - HIstoryka dziennikarza -

   Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Urwane, bez dopowiedzeń, wyrwane z kontekstu tak "Pan Pisze" nie doinformowywanie jest Pana głównym atutem dziennikarskim - Przykro nam! - chyba że te fakty Panu umknęły?
   - dalsza część tekstu:...rozwiń całość

   Urwane, bez dopowiedzeń, wyrwane z kontekstu tak "Pan Pisze" nie doinformowywanie jest Pana głównym atutem dziennikarskim - Przykro nam! - chyba że te fakty Panu umknęły?
   - dalsza część tekstu:
   - reakcje i nie przyniosło szerszego oddźwięku. Werbunek rozpoczęty jeszcze w listopadzie 1916 dał nikłe rezultaty. Ostatecznie 12 IX 1917 została ustanowiona w Królestwie Polskim przez Niemcy i Austro-Węgry i działająca pod ich kontrolą Rada Regencyjna, która miała istnieć do czasu powołania króla. Rada w uzgodnieniu z generał-gubernatorami powoływała rządy, których jednak nieliczne resorty działały samodzielne.

   We wrześniu 1918 w obliczu kryzysu wojskowo-politycznego, Niemcy i Austro-Węgry zgodziły się na przekazanie stronie polskiej wszystkich działów administracji, z wyjątkiem niezbędnych dla funkcjonowania i bezpieczeństwa wojska. 7 X 1918 Rada Regencyjna proklamowała niepodległość, 11 listopada przekazała władze wojskową, a 14 listopada także cywilną Piłsudskiemu i rozwiązała się. Przekazanie władzy w GGL nastąpiło na mocy porozumienia z 22 X 1918 r. W GGW władze administracji niemieckiej zapowiadały przekazanie władzy do 1 XII 1918, kiedy to miało ulec likwidacji generalne-gubernatorstwo, jednak wybuch rewolucji w Niemczech i rozbrojenie wojsk niemieckich 10-11 listopada w Warszawie i innych miastach GGW uczyniły to przyrzeczenie bezprzedmiotowym.

   Konferencja w Pszczynie - obradująca w październiku i listopadzie 1916 roku w Pszczynie konferencja przedstawicieli Niemiec i Austro-Węgier. W wyniku konferencji ustalono, że z powodu znaczących strat osobowych armie niemiecka i austro-węgierska zmuszone są do szukania uzupełnień wśród mieszkańców okupowanego przez oba państwa byłego Królestwa Polskiego, którego rezerwy oceniano na 1 milion potencjalnych żołnierzy. W efekcie konferencji wydany został przez obu cesarzy tzw. akt 5 listopada, w którym obiecano w nieokreślonej przyszłości budowę w niesprecyzowanych granicach nowego państwa polskiego. W cztery dni później generał-gubernator warszawski Beseler wydał proklamację, nawołującą do tworzenia ochotniczych formacji polskich do walki z Rosją. Zaś 6 grudnia 1916 władze okupacyjne ogłosiły rozporządzenie o tymczasowej Radzie Stanu w Królestwie Polskiem. Wyprzedzające wezwanie do tworzenia jednostek ochotniczych uświadomiło jednak społeczeństwu rzeczywisty cel manifestu dwóch cesarzy i wywołało negatywne reakcje, nie przyniosło także szerszego oddźwięku.

   Królestwo Polskie (nieformalnie - regencyjne Królestwo Polskie, niem. Regentschaftskönigreich Polen[c]) – z**eżne od Niemiec i Austro-Węgier, marionetkowe, tworzące się państwo, organizowane na terenie okupowanego kongresowego Królestwa Polskiego. Królestwo Polskie było tworzone w efekcie ustaleń konferencji w Pszczynie z października 1916, na podstawie wspólnej proklamacji cesarza niemieckiego oraz cesarza Austrii i króla Węgier z 5 listopada 1916, zawierającej obietnicę utworzenia państwa polskiego. Królestwo Polskie stało się z**ążkiem niepodległego państwa polskiego, określanego jako II Rzeczpospolita. Bezpośrednią przyczyną obietnicy utworzenia przez Niemcy i Austro-Węgry podporządkowanego im państwa polskiego była konieczność pozyskania nowych zasobów mobilizacyjnych na potrzeby wojny światowej. Powstanie takiego państwa wpisywało się w przyjętą przez Niemcy podczas pierwszej wojny światowej koncepcję Mitteleuropy, którą tworzyłyby niesuwerenne państwa, znajdujące się pod polityczną, ekonomiczną i wojskową kontrolą Niemiec

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Ufff :)

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   No, bo już się bałem, że coś sie Panu stało przy pisaniu... a raczej korzystaniu z klawiatury. ;)
   Ale widzę, że niepotrzebnie się martwiłem. Dziś wolne, czasu więc dużo, dnia też jeszcze sporo...rozwiń całość

   No, bo już się bałem, że coś sie Panu stało przy pisaniu... a raczej korzystaniu z klawiatury. ;)
   Ale widzę, że niepotrzebnie się martwiłem. Dziś wolne, czasu więc dużo, dnia też jeszcze sporo zostało, Internet ogromny - zatem proszę spokojnie czytać i przeklejać dalej. Może tylko mniej emocji przy tym życzę, no i własnych jednak przemyśleń, bo tak gadać po próżnicy z jakimś CtrlV to nie ma co... :)
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Borówki - HIstoryka dziennikarza -

   Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Prawda jest taka, że to nie Pana Gazeta, więc rozumiemy pańskie zachowanie a co do emocji i to czy jestem Panem czy Panią niema znaczenia. Fakty są jakie są my ich nie stworzyliśmy tylko Historia....rozwiń całość

   Prawda jest taka, że to nie Pana Gazeta, więc rozumiemy pańskie zachowanie a co do emocji i to czy jestem Panem czy Panią niema znaczenia. Fakty są jakie są my ich nie stworzyliśmy tylko Historia.
   Szkoda tylko że w takim dniu Pana cynizm krzywdzi Górnoślązaków i nie tylko a przedewszystkich tych, którzy rozumieją hstorię i mają dostęp do prawdy.
   Jeżeli w przeklejanych informacjach jest jakaś nieprawda to proszę pokazać gdzie, z góry dziękujemy!zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Do Szanownego Kogoś

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Prawda jest taka, że cudze teksty przeklejać może nawet paroletnie dziecko. Ja zaś mimo wszystko liczę na bardziej dojrzałe przemyślenia i refleksje na podbudowie historycznych faktów. Np. Pan...rozwiń całość

   Prawda jest taka, że cudze teksty przeklejać może nawet paroletnie dziecko. Ja zaś mimo wszystko liczę na bardziej dojrzałe przemyślenia i refleksje na podbudowie historycznych faktów. Np. Pan @Euro jak najbardziej wszystko to (jak zwykle zresztą) zaprezentował, wobec czego ucięliśmy sobie bardzo miłą pogawędkę, wyłożyli swe racje i ostatecznie się zgodzili. Natomiast w Pana/Pani/Waszym przypadku jest to skrajnie trudne, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie ma się do czego odnieść - spektrum poruszonej przez Panią/Pana/Was problematyki przypomina gwiezdną mgławicę. Czy próbowałby Pan/próbowałaby Pani/próbowalibyście dyskutować z kosmicznym gazem, plazmą i cząstkami elementarnymi?
   Dlatego życzę, by udało się Pani/Panu/Wam napisać coś merytorycznie od siebie - a wtedy na pewno z przyjemnością podyskutujemy.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Borówki - HIsteryka dziennikarza -

   Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Panie Borówka Przygotował Pan tekst na Poziomie podstawowym!(merytorycznie) z którego nic nie wynika?, nie odnosząc się do genezy historycznej?
   Ludziom na Górnym Śląsku należy się informacja że...rozwiń całość

   Panie Borówka Przygotował Pan tekst na Poziomie podstawowym!(merytorycznie) z którego nic nie wynika?, nie odnosząc się do genezy historycznej?
   Ludziom na Górnym Śląsku należy się informacja że istotne zmiany zostały zapoczątkowane właśnie tu na Górnym Śląsku.
   - Może Pan powie dlaczego właśnie tu? - jeżeli Pan zna odpowiedz….?
   Cóż Pan Pisze swoją historię jako dziennikarz Tomasz Borówka, życzę Panu sukcesów i odwagi w rzetelności dziennikarskiej, która jest Panu obca.
   Można mieć butę w sobie, która idzie w parze z wiedzą niestety Pan nie umie przyznać że brakuje Panu wiedzy?
   Myślę że może Pan to zmienić o ile nie zabraknie Panu i Pana wydawcy odwagi.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Borówki - HIstOryka dziennikarza -

   Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Przepraszam - HIstoryka, taka kaczuszka.


   Zdjęcie autora komentarza
   Do Szanownego Kogoś

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Pisze Pani/Pisze Pan/Piszecie wreszcie cokolwiek jaśniej, aczkolwiek proszę rozważyć celowość:
   a) stosowania stylu rojącego się od nużących niedomówień;
   b) niewybrednych a oszczerczych aluzji pod...rozwiń całość

   Pisze Pani/Pisze Pan/Piszecie wreszcie cokolwiek jaśniej, aczkolwiek proszę rozważyć celowość:
   a) stosowania stylu rojącego się od nużących niedomówień;
   b) niewybrednych a oszczerczych aluzji pod adresem piszącego te słowa (kolejna taka poskutkuje zgłoszeniem wpisu do Administracji)
   Ponadto - Pani wybaczy/Pan wybaczy/Wybaczą - pisanie o Pszczynie / Pless w kontekście proklamacji dwóch cesarzy nie wymaga obecnie najmniejszej dozy heroizmu. Jest to informacja szeroko i powszechnie znana.
   Tomasz Borówka / DZ

   P. S.
   Jeżeli mogę coś doradzić, proszę poprawić sobie literówkę w bezrefleksyjnie po raz kolejny przeklejonym słowie "zarejstrowana".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Borówki - HIstOryka dziennikarza -

   Fundacja Pamieci Pierwszej Wojny Światowej zarejstrowana na Górnym Śląsku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Dziękujemy za reprymęde! - a co do aluzji i tak zwanych (oszczerstw) Pan pierwszy krytycznie podszedł do wklejonego przez nas naszym zdaniem wartościowego tekstu, jako uzupełnienie Pana treści -...rozwiń całość

   Dziękujemy za reprymęde! - a co do aluzji i tak zwanych (oszczerstw) Pan pierwszy krytycznie podszedł do wklejonego przez nas naszym zdaniem wartościowego tekstu, jako uzupełnienie Pana treści - Każdy ma prawo do swojej subiektywnej oceny i twórczości jaka by nie była Pan i my! - W końcu jest dzień niepodległości i demokracja... -)
   - Natomiast ludzie na Górnym Ślasku mają prawo wiedzieć o swojej historii więcej i treściwiej.
   Prezentowane zdjęcia są ciekawe pod względem artystycznym.
   Proszę w takim razie napisać coś więcej chętnie poczytamy i pokażemy tekst swoim dzieciom?
   Pozdrawiam i życzę natchnienia w realizacji czegoś nowego i kolorowego a może nawet pouczającego.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Tomasz Borówka / DZ

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Po tym wyjaśnieniu rozumiem teraz Pani/Pana/Wasze intencje (trzeba tak było od razu). Moje uwagi wynikały z tego, że osobiście stanowczo wolę, gdy ktoś prezentuje fakty opisując je samodzielnie (to...rozwiń całość

   Po tym wyjaśnieniu rozumiem teraz Pani/Pana/Wasze intencje (trzeba tak było od razu). Moje uwagi wynikały z tego, że osobiście stanowczo wolę, gdy ktoś prezentuje fakty opisując je samodzielnie (to wcale nie musi być zaraz nie wiadomo jaki poziom literacki), albo przynajmniej samodzielnie kompilując odpowiednie cytaty ze źródeł. Mechaniczne przeklejanie opracowań z internetu bez podania źródła wzbudza we mnie odruchową niechęć, a odniosłem wrażenie, że to kolejny taki przypadek.
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   ???

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   ... I urwało się jak Hejnał Mariacki... Halo?! Czy nie stało się coś aby?! ;)
   Tomasz Borówka / DZ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a dlaczego nas ślązaków ciągle karmi się artykułami o Polskiej drodze do niepodległości

   miś uszatek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   dla mnie to jest coś obojętnego coś co mnie nie ziąbi ani nie parzy . to nie moje święto .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo we tyn polcki fajer opuszczom mojo fana slonsko do poły maszta i podpinom kir czorny

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

   Dziśej my ślonzoki som we załobie...okupacyjo Ślonska a slonzoków sztyjc trwo...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tomasz Borówka / DZ

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   A może by temat bardziej rozwinąć.
   Kto w Wersalu i dlaczego w ówczesnych realiach politycznych powstającej Polsce sprzyjał.
   Kto Polsce nie sprzyjał lub był wprost przeciw i dlaczego .
   Kto i...rozwiń całość

   A może by temat bardziej rozwinąć.
   Kto w Wersalu i dlaczego w ówczesnych realiach politycznych powstającej Polsce sprzyjał.
   Kto Polsce nie sprzyjał lub był wprost przeciw i dlaczego .
   Kto i jakie nacje zamieszkujące wtedy w Polsce najbardziej na arenie między narodowej optowały przeciwko nowo powstającej Polsce.
   W jakim celu do Polski przyjechał wysłannik Wodrowa Wilsona pan Henry Morgenthan.
   I może ktoś się dzisiaj ustosunkuje do raportu tego Pana z pobytu w Polsce.
   Znajomość tego raportu z prawie stu lat temu co nie którym na tym forum ~ trochę poprawiło by postrzeganie rzeczywistości i warunków w jakich Polska powstawała.

   I proszę tez rozwinąć temat jakie wizje Polski miał Piłsudski a jakie Dmowski i co z tych wizji pozostało.
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   @ten istny.

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Ciekawe problemy Pan stawia. Każdy godny nawet nie artykułu, a pracy doktorskiej!
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZ


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tomasz Borówka / DZ

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Jak się mówi A to trzeba powiedzieć też B.
   Niepodległość Polski nie wzięła się z niczego .
   A już na pewno nie z tego że chcieli tego Polacy.
   Bo chcieć a móc to dwie odrębne sprawy.
   ~~ a...rozwiń całość

   Jak się mówi A to trzeba powiedzieć też B.
   Niepodległość Polski nie wzięła się z niczego .
   A już na pewno nie z tego że chcieli tego Polacy.
   Bo chcieć a móc to dwie odrębne sprawy.
   ~~ a Światkowo godała że z niczego niy ma nic ? ? ?.

   Ja zadałem tylko pytanie kto Polski znowu chciał na mapie Europy .
   A kto Polski na mapie Europy nie chciał.
   Historia ma to do siebie ze lubi się powtarzać .
   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Sądzi Pan Panie "tyn istny", że znowu będzie wojna i Niemcy zostaną zrównane z ziemią?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Historia lubi sie powtarzać? Zgaduję, że Pan tyn istny tęskni za jakąś rzezią na większą skalę w Europie? nicht war?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   wrozbito z fusow z kawy,
   a niy pokozalo ci sie,
   ze polsza zniknie z mapy Europy?

   staro Cympuliczka zowdy godala.

   Poloki samu dugo niy pociongnom,
   wierza miala baba racja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sandman biały

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1


   Polacy nie potrzebują agresorów z zewnątrz .
   Włącz sobie telewizję i zobacz jacy PRAWDZIWI POLACY są samo wystarczalni.
   Dzisiaj jest w WARSZAWIE OBCHODZONE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
   I dzisiaj...rozwiń całość


   Polacy nie potrzebują agresorów z zewnątrz .
   Włącz sobie telewizję i zobacz jacy PRAWDZIWI POLACY są samo wystarczalni.
   Dzisiaj jest w WARSZAWIE OBCHODZONE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
   I dzisiaj kolejny raz mogę powiedzieć ze jestem dumny z tego że jestem ŚLĄZAKIEM.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama