18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogale Świętomarcińskie [ZDJĘCIA, PRZEPIS NA ROGALE]

KAG
Rogale Świętomarcińskie
Rogale Świętomarcińskie ARC
Rogale Świetomarcińskie są cukierniczym wyrobem posiadającym już wielowiekową tradycję. Rogale przyrządzane są z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem, z białego maku, okruchów ciasta biszkoptowego oraz orzechów i rodzynek. Niektóre piekarnie do rogali dodają kandyzowane owoce czy syropy owocowe. Rogal Świetomarciński wywodzi się z Poznania oraz okolicznych powiatów, gdzie był pieczony w szczególności, w dniu św. Marcina - 11 -listopada.

Historia Rogali Świetomarcińskich
Tradycja wypieku Rogali Świetomarcińskich swoje początki prawdopodobnie czerpie z czasów pogański. Podczas jesiennego świata składano bogom ofiary z wołów lub z zwiniętego ciasta przypominające wole rogi. Następnie zwyczaj ten został przejęty przez Kościół, który połączył go z dniem św. Marcina. Kształt rogala był nawiązaniem do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

ZOBACZ KONIECZNIE:
GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM - PRZEPPISY NA PYSZNE DANIA

Aktualny zwyczaj pieczenia rogali Świętomarcińskich wziął się z Poznania. Tradycja ta narodziła się tutaj w roku 1891. Proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki zwrócił się do wiernych, aby zrobili coś dla biednych, tak ja czynił to patron parafii św. Marcin. Cukernik Józef Melzek, który był obecny na mszy, namówił swojego szefa, aby zacząć znów wypiekać Rogale Świętomarcińskie.

W ten sposób odrodziła się tradycja, w której to Rogale Świętomarcińskie ponownie zaczęły być wypiekane w Poznaniu oraz okolicznych powiatach. W dzień św. Marcina bogaci Poznaniacy kupowali rogale, z kolei biedni mieszkańcy otrzymywali je za darmo. W roku 1901 zwyczaj ten został przyjęty przez Stowarzyszenie Cukierników.

Tradycja wypieku Rogali Śietomarcińskich przetrwała lata wojennej zawieruchy i po dziś dzień jest kultywowana. Szacuje się, że rzemieślnicy zrzeszeni wokół Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w dniu św. Marcina około 250 ton rogali. W skali całorocznej sprzedaż wynosi około 500 ton, czyli 2.500.000 sztuk rogali.

W tym dniu, podobnie jak w tłusty czwartek warto sięgnąć po Rogale Świętomarcińskie i rozkoszować się ich pysznym smakiem. Poznański przysmak nadziany białym makiem oraz bakaliami, zawinięty w ciasto półfrancuskie można już kupić m.in w sieci sklepów Lidl.

Sprawdź jak przygotować Rogale Świętomarcińskie

Przepis na Rogale Świętomarcińskie

Przygotowanie Rogali Świętomarcińskich należy podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest przygotowanie masy makowej, którą nadziejemy nasze ciasto. Drugim etapem jest oczywiście przygotowanie samego ciasta.
Na początku wypłukany mak zaparzamy i odstawiamy na około godzinę. Następnie bardzo starannie odsączamy mak i dwukrotnie przepuszczamy go przez maszynkę. Kolejny krok, to przełożenie zmielonego maku do garnka i dodanie cukru oraz margaryny.

Przesmażamy wszystkie składniki na słabym ogniu mieszając całość. Nie możemy dopuścić do przypalenia się maku. Kolejny krok to dodanie do ciepłej masy rodzynek, orzechów arachidowych, esencji migdałowej i dokładne wymieszanie. W ten sposób przygotowaną masę odstawiamy w chłodne miejsce.

Drugim etapem jest przygotowanie ciasta. Pierwszą czynnością, która musimy zrobić jest dodanie do przesianej mąki rozpuszczonych w mleku drożdży, cukru, jaj oraz soli. Wszystkie składniki delikatnie mieszamy i wyrabiamy na jednolitą, sprężystą masę. Pod koniec wyrabiania do ciasta dodajemy olej, który łączymy z ciastem i cały czas wyrabiamy. Prawidłowo wyrobione ciasto powinno być lekko lepiące i chłodne.

Teraz musimy uformować ciasto w prostokąt, przykryć folią i schłodzić w lodówce. W ten sposób schłodzone ciasto przekładamy na stolnicę i ponownie rozwałkujemy na prostokąt. Po rozwałkowaniu musimy je posmarować margaryną w 2/3 części. Ciasto składamy na trzy części.

Zdecydowanie pomocne może się okazać połączenie brzegów ciasta. W ten sposób sklejone ciasto ponownie rozwałkowujemy. Ponownie składamy ciasto tak jak poprzednim razem na trzy części. Cały proces powtarzamy trzy razy. Po trzykrotnym rozwałkowaniu ciasta, wkładamy je do lodówki na około 5 - 10 godzin.

Po wyciągnięciu, ciasto przecinamy na dwie części. Powstałe w ten sposób pasy kroimy w trójkąty. Jeżeli mamy już trójkąty, możemy do rękawa cukierniczego nałożyć wcześniej przygotowane nadzienie i wycisnąć je na ciasto. Kolejny krok to zawinięcie rogali i pozostawienie ich na blaszce do wyrośnięcia. Rogale powinny podwoić swoją objętość. W czasie oczekiwania na wyrośnięcie możemy rozgrzać piekarnik do temperatury 180ºC.

Rogale smarujemy jajkiem rozrobionym z woda w proporcjach 1:1 i pieczemy je około 20 minut do momentu zarumienienia. Końcowy etap to polukrowanie rogali oraz posypanie ich orzechami włoskimi. Rogale Świętomarcińskie po przestudzeniu są gotowe do jedzenia.

Składniki na Rogale Świętomarcińskie
Masa makowa biała 1,35 kg

Mak biały 25 dkg ( 1 szklanka)
Okruchy biszkoptowe 30 dkg (2 szklanki)
Cukier 1 szklanka
Orzechy 12 dkg
Rodzynki 12 dkg
Margaryna 40 dkg
Esencja migdałowa 10 ml (1 aromat)
Skórka pomarańczowa 12 dkg

Ciasto:
Mąka pszenna 5004,5 szklanki
Jaja 2 szt.
Drożdże ½ kostki
Cukier ½ szklanki
Mleko 3,2%1 szklanka (ciepłe)
Olej ½ szklanki
Sól 2 płaskie łyżeczki
Margaryna francuska 300g



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!