Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy: test to pierwsza przeszkoda [EGZAMIN NA PRAWO JAZDY]

MU
Arkadiusz Ławrywianiec
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej chce zmian w egzaminach na prawo jazdy. Baza pytań wykorzystywanych podczas egzaminu teoretycznego na prawo jazdy ma być jawna. Kandydaci na kierowców będą zdawać w całym kraju egzamin teoretyczny na jednolitych zasadach. Na razie jednak pytania są utajnione. W internecie funkcjonują jednak liczne "giełdy" pytań. Wybraliśmy z nich te zaliczane do najtrudniejszych, na których najczęściej oblewacie. Eksperci Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach odpowiedzieli na nie i dodali komentarz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
https://dziennikzachodni.pl/egzamin-na-prawo-jazdy-w-katowicach-miejsca-gdzie-mozna-oblac-egzamin-na-prawo-jazdy/ar/1040083
Egzamin na prawo jazdy: jak opanować stres [EGZAMIN NA PRAWO JAZDY]
Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy [EGZAMIN NA PRAWO JAZDY]

  1. Czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu?NIE
  2. Czy ustawowy limit stężenia alkoholu we krwi wynosi w Polsce 0,5 promila? NIE; dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Polsce wynosi 0,2 promila.
  3. Czy widząc pieszego idącego poboczem trzeba zachować szczególną ostrożność? TAK; choć nie jest to pytanie precyzyjne - przy wyprzedzaniu uczestnika ruchu trzeba zachować szczególną ostrożność, podczas wymijania - nie.
  4. Czy gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego? TAK
  5. Czy można zawracać na drodze ekspresowej? NIE; z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego.
  6. Czy kobieta w widocznej ciąży nie musi mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa? TAK
  7. Czy zaciągnięcie hamulca ręcznego wystarczy do opuszczenia pojazdu? NIE; zabrania się kierującemu oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu.
  8. Czy w nocy można jechać przez teren zabudowany z maksymalną prędkością 60 km/h? TAK; na obszarze zabudowanym w nocy w godz. 23.00-5.00 można jechać z dopuszczalną prędkością 60 km/h.
  9. Stoisz przed przejazdem kolejowym. Czy widząc podnoszący się szlaban i nadal pulsujące czerwone światła, możesz przez niego przejechać? NIE; sygnał czerwony lub dwa na przemian migające sygnały czerwone oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator.
  10. Czy ładunek z przyczepy może wystawać na odległość 2,5 m? NIE; ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu.
  11. Czy maksymalnie dopuszczalna prędkość dla samochodu osobowego z przyczepą na drodze ekspresowej wynosi 100 km/h? NIE; maksymalna prędkość zespołu pojazdu na drodze ekspresowej wynosi 80 km/h.
  12. Czy w strefie zamieszkania pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo i wszelkie prawa, a pojazdy odwrotnie? TAK
  13. Czy strefę ruchu wyznacza się na drogach publicznych oraz na drogach wewnętrznych położonych w strefie zamieszkania? NIE; strefa ruchu to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną.
  14. Czy strefa ograniczonego postoju ogranicza na swoim terytorium, wyznaczonym odpowiednimi znakami, postój dłuższy niż 1 min? TAK; dopuszczalny dłuższy czas postoju wskazany jest napisem na znaku.
  15. Czy po wjeździe na skrzyżowanie (rondo) powinieneś poruszać się dokoła wyspy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara? TAK; należy poruszać się zgodnie z kierunkiem wskazanym na znaku C-12.
  16. Czy świateł przeciwmgłowych tylnych można używać w czasie mgły, ale tylko jeżeli widoczność jest mniejsza niż 100 m? NIE; można ich używać, jeżeli widoczność jest mniejsza niż 50 m.
  17. Czy ułożenie kogoś po wypadku komunikacyjnym na płaskiej powierzchni jest prawidłowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - bo sposób ułożenia zależy od obrażeń.
  18. Czy kierujący pojazdem uczestniczący w wypadku drogowym, w którym nie ma osób zabitych lub rannych, musi wezwać policję? NIE; nie musi wzywać policji, jeżeli nie ma osób zabitych lub rannych.
  19. Czy poziom płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym samochodu powinien zawierać się między wskaźnikami MIN i MAX? TAK
  20. Czy sprawdzenie świateł drogowych zalicza się do codziennej obsługi pojazdu? TAK

Odpowiadamy na pytania kandydatów na kierowców

Egzamin na prawo jazdy - ile to kosztuje?

  • Część teoretyczna egzaminu państwowego - 30 zł
  • Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii AM - 140 zł
  • Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii A1, A2 lub A - 180 zł
  • Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii B - 140 zł
  • Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii B1, C1, D1 lub T - 170 zł
  • Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii C, D lub B+E - 200 zł
  • Część praktyczna egzaminu państwowego dla prawa jazdy kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E - 245 zł

Co sprawia, że tak wiele osób nie zdaje przy pierwszym podejściu, choć są dobrze przygotowani?

  • Stres ma duży wpływ na wyniki egzaminu. Jednak najważniejszymi przyczynami słabych wyników egzaminacyjnych są inne czynniki.
  • Po pierwsze, często za duża jest przerwa między zakończeniem kursu a samym egzaminem.
  • Po drugie, poziom kształcenia w niektórych ośrodkach jest słaby. Przygotowują one głównie do zdania egzaminu teoretycznego oraz na placu manewrowym. Gdy jednak osoby egzaminowane wyjeżdżają na miasto, widać, że nie radzą sobie w ruchu drogowym. Rada z tego wynika jedna - okres pomiędzy zakończeniem kursu oraz egzaminem trzeba wykorzystać na dodatkowe ćwiczenia jazdy, głównie w natężonym ruchu miejskim.
  • Z analizy statystyk WORD w Katowicach wynika, że absolwenci poszczególnych ośrodków szkolenia "wypracowują" wskaźniki zdawalności w zakresie od 15 proc. do 55 proc. Oznacza to, że przy przeciętnym w skali kraju wskaźniku "zdawalności", to jest około 33 proc., rozbieżność jest ogromna pomiędzy poszczególnymi Ośrodkami Szkolenia Kierowców. W codziennej praktyce egzaminacyjnej widać więc wyraźne niedostatki w przygotowaniu kandydatów do przyszłego, bezpiecznego poruszania się po drogach.

Na jakie kategorie prawa jazdy można zdawać w katowickim WORD-zie?

Na wszystkie.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach prowadzi też:

  • kursy ADR dla kierowców przewożących towary niebezpieczne,
  • szkolenia osób uprawnionych do kierowania ruchem drogowym,
  • kursy dokształcające kierowców wykonujących transport drogowy oraz szkolenia kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!