Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik dla policjantów: Seksizm, rasizm, dowcipy o blondynkach - 3 RAZY NIE

Michał Wroński
Policjanci z poradnika mogą dowiedzieć się, jak powinni się zachowywać i co mówić
Policjanci z poradnika mogą dowiedzieć się, jak powinni się zachowywać i co mówić Wojciech Matusik
Nie opowiadać kawałów o blondynkach, jak się zwracać do prostytutek i nie używać słowa "Cygan". To wszystko w najnowszym poradniku dla policjantów. Policjanci we wszystkich komisariatach województwa śląskiego niebawem dostaną do rąk nową lekturę obowiązkową. To przygotowany przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania i Komendę Główną Policji praktyczny poradnik "Po pierwsze człowiek. Działania antydyskryminacyjne w jednostkach policji". CZYTAJ I SKOMENTUJ

W pracach nad nim brało też udział kilkanaście organizacji pozarządowych. Funkcjonariusze dowiedzą się z niego, jak zwracać się do przedstawicieli mniejszości etnicznych, religijnych, seksualnych, kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych, bezdomnych, a nawet galerianek - tak, aby nie wywoływać u nich poczucia dyskryminacji. Sami jednak na podobny savoir-vivre raczej nie mają co liczyć.

Grzecznym policjantom łatwiej jest zaufać
To pierwszy w Polsce taki poradnik kierowany bezpośrednio do policjantów.

Jego autorzy liczą, że uczulając szeregowych funkcjonariuszy na przejawy tak zwanej mikronierówności sprawią, że szefostwo formacji rzadziej będzie musiało tłumaczyć się z niestosownych sformułowań swych podkomendnych. - Chodzi o to, by policja nie utraciła wypracowanego przez lata solidnego zaufania - tłumaczy w otwierającej opracowanie rozmowie jej redaktor, mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz.

Jak informuje asp. Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, po kilka egzemplarzy poradnika trafiło do każdej komendy powiatowej w regionie. Razem z książkami poszło też pismo komendanta wojewódzkiego, nakazujące zapoznać się wszystkim funkcjonariuszom z treścią opracowania.

O czym nie należy mówić, o co nie należy pytać?
Autorzy poradnika wychodzą od przypomnienia podstawowych faktów (np. liczebności mniejszości narodowych w Polsce) i pojęć (np. dżihad czy coming out). Zasadniczą częścią opracowania są jednak praktyczne informacje dotyczące kultury poszczególnych mniejszości i tych zachowań, które przez ich przedstawicieli mogą zostać odebrane jako naruszenie godności osobistej. Dzięki temu funkcjonariusz może dowiedzieć się też, czego nie powinien mówić i o co nie powinien pytać.

Katalog niestosownych zachowań jest spory. Znalazła się w nim zarówno sugestia, by nie lekceważyć antysemickich napisów na murach, jak też, by samemu wystrzegać się takich sformułowań, jak "islamista", "Cygan" czy "Murzyn". Autorzy tłumaczą, dlaczego podniesionego głosu i emocjonalnego gestykulowania u Afrykanów czy Arabów nie należy traktować jako przejawu agresji. Radzą, jak przywitać się z osobą, która np. ma amputowaną rękę, w jakiej celi umieścić zatrzymaną osobę transpłciową i jak wystrzegać się seksizmu we własnych szeregach (za przejaw tego ostatniego uznane zostało m.in. opowiadanie dowcipów o blondynkach, natarczywe całowanie dłoni kobiety, czy komentarze w rodzaju "zachowujesz się jak baba").

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Lisiecki: Słów kilka o dyskryminacji

Policjant musi uważać na to, co mówi
Zdaniem prof. Jadwigi Stawnickiej, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego, która przez ponad rok towarzyszyła policjantom w patrolach i na własne uszy przysłuchiwała się, jak wyglądają rozmowy funkcjonariuszy z obywatelami, taki poradnik jest bardzo potrzebny.

- Słowem można dotkliwe zranić. Jeśli będziemy więc uczulać policjantów na pewne zwroty, to staną się one mniej powszechne - podkreśla prof. Stawnicka. Przyznaje jednak, że także sami policjanci narażeni są na niewybredne komentarze ze strony osób, wobec których podejmują interwencję.

- Tyle że funkcjonariusz musi się na taką agresję uodpornić - radzi prof. Stawnicka.

Na samych funkcjonariuszach epitety kierowane w ich stronę nie robią już większego wrażenia (a przynajmniej tak oficjalnie deklarują). Dobrym radom kierowanym z centrali przyglądają się jednak z mieszanymi uczuciami.

- Wiadomo, że nie można uwłaczać niczyjej godności, ani traktować tej osoby po chamsku. Z drugiej strony jednak działamy często w sytuacji stresu, a społeczeństwo oczekuje od nas przede wszystkim skuteczności. Nie mamy więc czasu, by tracić czas na konwenanse i jakiś wersal - komentuje Rafał Jankowski, wiceszef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa śląskiego.

Z poradnika:
"W przypadku zatrzymania sprawcy przestępstwa, który posiada korzenie afrykańskie, nie powinno się podawać w komunikatach do mediów jego pochodzenia oraz koloru skóry. Jest to zbędne i może prowadzić do uprzedzeń wobec całej społeczności".

"Jeśli np. na drzwiach organizacji pozarządowej chroniącej prawa osób LGBT pojawi się napis »Pedały do gazu« albo »Zakaz pedałowania«, wówczas nie mamy do czynienia wyłącznie ze zniszczeniem mienia, lecz musimy dokładnie przyjrzeć się sprawie w kontekście motywu homofobicznego".

"Zamiast pytania: Jakie jest pani/pana prawdziwe imię i nazwisko? lepiej powiedzieć: Proszę podać dane z dowodu osobistego" (w kontekście przesłuchania osób transpłciowych).

"Badania psychologów dowiodły, że dowcipy o blondynkach i kobietach kierowcach są nie tylko szkodliwe, ale mogą prowadzić do tolerowania wrogich uczuć i dyskryminacji kobiet".

"Nie używać słowa »islamista«, bo kojarzy się ono z ekstremizmem, fundamentalizmem i zagrożeniem".

"Prowadząc czynności wobec prostytutki, pamiętaj, aby traktować ją z godnością i szacunkiem, zwracając się po imieniu i nazwisku".

Savoir-vivre dla policjantów: co o tym sądzicie? NAPISZCIE KOMENTARZ



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poradnik dla policjantów: Seksizm, rasizm, dowcipy o blondynkach - 3 RAZY NIE - Dziennik Zachodni