Grupa The Thinners z Wodzisławia nagrała pierwszą płytę pt....

  Grupa The Thinners z Wodzisławia nagrała pierwszą płytę pt. Mamo, powiedz mi

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Okładka pierwszej płyty zespołu The Thinners
  1/6
  przejdź do galerii

  Okładka pierwszej płyty zespołu The Thinners ©ARC

  Choć zespół istnieje od 19 lat, dopiero w tym roku udało mu się wydać debiutancki album. Muzyka The Thinners to punk z elementami reggae i ska plus ciekawe, zaangażowane teksty
  Na rynku jest już pierwsza płyta wodzisławskiego zespołu The Thinners, zatytułowana "Mamo powiedz mi".
  Zespół powstał w Wodzisławiu Śląskim, a próby ma w Skrzyszowie, skąd pochodzi również wokalista i jednocześnie basista zespołu.

  Zespół The Thinners powstał w 1994 roku w Wodzisławiu Śląskim, jednak pierwsze koncerty zagrał dopiero kilka lat później jeszcze pod nazwą Agregatornia. Jako The Thinners zespół zaistniał w 1999 roku. W 2002 roku utwór grupy pt. "Wykopmy rasizm ze stadionów" ukazał się na składance pod tym samym tytułem, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej.
  W 2004 roku The Thinners zawiesił działalność. Z początkiem 2010 roku zespół powrócił jednak do gry (dosłownie i w przenośni), za sprawą Grzegorza Gawendy, założyciela zespołu, gitarzysty, wokalisty i twórcy większości utworów oraz Piotra Włodarczyka, wokalisty i basisty.
  Przez chwilę zespół grał w dawnym składzie, z Piotrkiem na basie, przez pierwsze pół roku skład ten jednak ulegał częstym zmianom niezmiennie jednak od momentu powrotu zespołu na scenę w zespole pozostają Grzegorz Gawenda i Piotr Włodarczyk.

  Pierwszy koncert po przerwie miał miejsce w połowie 2010 w Jastrzębskim Domu Zdrojowym, na przeglądzie zespołów "Jastrzębska Konfrontacja Brzmień", gdzie zespół zwyciężył. 2011 rok to kolejne sukcesy, w tym ponad 50 koncertów w Polsce (m.in. Przystanek Woodstock 2011) i za granicą (Fren Music Festival we Frenstat pod Radhostem 2011). Grupa często koncertowała z Farben Lehre, KSU, Sedesem, Leniwcem czy Zielonymi Żabkami, a także z... Dodą. Utwory
  zespołu można było usłyszeć na składankach: Fren Music (jedyna polska grupa na płycie) czy Confront Racism and Facism: Support the Scene.
  W 2012 roku nastąpiła zmiana wskładzie The Thinners. Wiesław Goryl, założyciel i perkusista grupy Bunkier, zastąpił grającego na perkusji od dwóch lat Stanisława Zagrodnika. W tym samym roku zespół zajął drugie miejsce w finale cyklu Koncertów Akustycznych "CKA bez prądu".
  Aktualny skład The Thinners to:
  Grzegorz Gawenda - gitara, śpiew,
  Piotr Włodarczyk - śpiew, gitara basowa,
  Wiesław Goryl - perkusja,
  Zespołowi często towarzyszą muzycy dodatkowi: Magdalena Hałas - skrzypce, Piotr Bosowski - trąbka, Sonia Trybuś - wiolonczela.

  25 października ukazał się pierwszy album zespołu zatytułowany "Mamo powiedz mi". Wbrew tytułowi to nie płyta z piosenkami dla dzieci, ale solidny punk z elementami reggae i ska. Teksty The Thinners opisują otaczający nas świat, zwracając uwagę na kłamstwa, zawiść, wyzysk i nienawiść do drugiego człowieka. Gościnnie na płycie zaśpiewała Agnieszka Szpargała, wokalistka zespołu Leniwiec oraz Wojciech Gawenda, 9- letni syn założyciela zespołu, który kilkakrotnie pojawił się z zespołem na scenie. Na płycie śpiewa w utworze "Powietrze", coverze zespołu Partia.

  Najbliższe koncerty:
  23 listopada (sobota), Skrzyszów, klub Retro
  29 listopada (piątek), w Wodzisławskiej Szufladzie odbędzie się urodzinowy koncert zespołu, na którym oprócz The Thinners zagrają zespoły zaprzyjaźnione z grupą oraz pojawią się goście specjalni, zaproszeni przez zespół.
  13 grudnia (piątek), Chorzów, Rebel Bar  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama