Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie herby z błędami na bramie zoo śląskiego [ZDJĘCIA]

Paweł Pawlik
Brama zoo z tablicą i błędnymi śląskimi herbami
Brama zoo z tablicą i błędnymi śląskimi herbami Infografika Marek Michalski
Uważni zwiedzający Śląski Ogród Zoologiczny zauważyli pewnie zmiany, do jakich doszło tam w ostatnim czasie. Nie chodzi jednak o nowych podopiecznych śląskiej placówki, a o odnowioną bramę i ogrodzenie ogrodu, a dokładnie o wiszącą na wejściu tablicę upamiętniającą renowację ze śląskimi herbami. ZOBACZ ZDJĘCIA

Z napisu możemy się dowiedzieć, że prace trwały trzy lata, a prace sfinansowano z budżetu województwa śląskiego i miasta Chorzowa. Na potwierdzenie tych słów poniżej umieszczono herby: Śląska i Chorzowa. Jednak symbole nie są wykonane prawidłowo. Dlaczego? Bo dumne orły patrzą na wschód, a cały herb jest lustrzanym odbiciem prawidłowego wzoru.
Uwagę na zaistniałą sytuację zwrócił nasz Czytelnik, który dotknięty brakiem wiedzy i pokory urzędników podzielił się swoimi przemyśleniami.

Wszyscy rozkładają ręce
Mimo że Urząd Marszałkowski wydał na zlecenie sejmiku samorządowego przeszło 12 lat temu ujednolicone zasady używania symboli samorządowych województwa śląskiego, nawet państwowe instytucje mają problemy z "interpretacją" tych zasad.

Krzysztof Karaś, rzecznik prasowy chorzowskiego Urzędu Miasta, nie wiedział o zaistniałej sytuacji i proponuje kontakt z dyrekcją śląskiego zoo, które jest właścicielem i wykonawcą tablicy. - Ogród będzie wiedział, co z tym fantem zrobić - mówi Karaś. - Do urzędu zwrócono się tylko o zgodę na wykorzystanie herbu miasta. Oczywiście wyraziliśmy na to zgodę, tym bardziej że miasto współfinansowało renowację - dodaje.

Co na to dyrektorka zoo?
Jolanta Kopiec, dyrektor chorzowskiego zoo, najpierw nam nie dowierzała i dopiero po oględzinach wejścia do ogrodu zabrała głos. - Treść i zawartość tablicy była uzgadniana i zatwierdzona przez Henryka Mercika, chorzowskiego konserwatora zabytków, tym bardziej dziwi mnie ta sytuacja - mówi Kopiec. - Oczywiście poprawimy te błędy. Tablica nie była droga, więc lada moment wymienimy ją na zawierającą poprawne symbole - kontynuuje. - Proszę przekazać Czytelnikowi podziękowania za tę interwencję - dodaje.

W tej sytuacji nie pozostało nam nic innego, jak skontaktować się z konserwatorem zabytków z Chorzowa. I tutaj czekała nas kolejna niespodzianka.

Widziałem końcowy efekt
Czegoś takiego nigdy bym pozytywnie nie zaopiniował. Efekt końcowy widziałem dopiero na bramie ogrodu - mówi Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków, jednocześnie radny województwa z ramienia RAŚ. - Ktoś przyzwyczajony do klikania na komputerze nie otwarł książki, żeby zobaczyć, jak naprawdę wygląda herb Śląska i Chorzowa - dodaje.
Winnych więc, jak zwykle w podobnych sprawach, nie znajdziemy. Brak koordynacji działań i przepływu informacji między instytucjami spowodował, że nikt nie przyjrzał się tablicy po jej wykonaniu. Okazało się, że rzucenie okiem na projekt to za mało.
Czeski film
Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie tylko włodarze śląskiego zoo mają problem z ustaleniem prawidłowego herbu.

W polsko-turecko-włoskim filmie (słusznie nieobsypanym nagrodami) sprzed roku - "Bitwie pod Wiedniem" - w scenach batalistycznych polskie wojsko dzierży chorągwie, na których widnieje lustrzane odbicie orła wzorowane na współczesnym godle Polski. Nie dość, że wtedy orzeł był inny, to również głowę skierowano mu w lewą stronę.

Podczas ostatniej wizyty naszych władz w Izraelu, prezydent Bronisław Komorowski był gościem Polsko-Izraelskiego Forum Biznesowego w Tel Awiwie. I w tym przypadku organizatorzy na plakacie promocyjnym umieścili niewłaściwe godło Polski. Widniejący na nim orzeł nie ma korony, a w niektórych miejscach odwrócono go tak, że spogląda na lewo.

Czy zatem polscy dyplomaci biorący udział w organizowaniu spotkania nie zauważyli błędu wcześniej? Polskie MSZ poinformowało, że banner zapowiadający forum został przygotowany przez "lokalnego organizatora forum", który ma przedstawić wyjaśnienia w tej sprawie.

Barwy i symbole mają wartość historyczną

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z 11 czerwca 2001 r., herb województwa śląskiego przedstawia złotego orła Piastów górnośląskich bez korony, zwróconego w prawo, na niebieskim tle. Jego stylistyka nawiązuje do tradycji książąt górnośląskich. Herb z wizerunkiem orła był po raz pierwszy używany przez księcia Kazimierza I opolsko-raciborskiego. Znak był dziedziczony przez przedstawicieli wszystkich linii dynastii piastowskiej na Górnym Śląsku.

Złoty orzeł w błękitnym polu był herbem województwa śląskiego, ustanowionym w 1927 roku, oraz herbem byłego województwa katowickiego.

Flaga województwa śląskiego jest prostą konsekwencją przyjęcia herbu w określonej formie i o określonych barwach. Flaga przedstawia trzy pasy poziome: pas błękitny od góry, pas żółty w środku i pas błękitny.



*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Śląskie herby z błędami na bramie zoo śląskiego [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni