DTŚ będzie później niż planowano [INFOGRAFIKA]

  DTŚ będzie później niż planowano [INFOGRAFIKA]

  M. Olecha, B. Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  DTŚ będzie później niż planowano [INFOGRAFIKA]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©infografika Marek Michalski, wizualizacja Mosty Katowice

  Mija 500 dni budowy średnicówki w Gliwicach. Ale przez centrum pojedziemy dopiero jesienią 2015
  Powstające w Gliwicach 8 km Drogowej Trasy Średnicowej, to ponad 1/4 docelowej długości drogi. Ale nie tylko to sprawia, że odcinki G1 i G2 są jednymi z najtrudniejszych na całej średnicówce. Poza Katowicami Gliwice to jedyne miasto, gdzie DTŚ wjedzie do ścisłego centrum.

  W tej chwili w Gliwicach prace toczą się na dwóch odcinkach: G1 w Sośnicy (od granicy z Zabrzem do węzła z ul. Kujawską w Gliwicach) i G2 w centrum miasta. W obu przypadkach prace ruszyły w zeszłym roku i miały zakończyć się w przyszłym. Dziś wiemy, że tak się nie stanie.

  - W przypadku odcinka G1 wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Prace do końca roku będą ukończone w ok. 59 proc. Planujemy, aby do końca września 2014 roku ten fragment był już oddany do użytku - mówi Marian Hacuś, prezes DTŚ. - Opóźnienia będą niestety na odcinku śródmiejskim. Planujemy oddać go do użytku na przełomie września i października 2015 roku - dodaje.

  Pierwotny harmonogram zakładał zakończenie prac na G2 do końca 2014 r. Droga byłaby więc oddana wiosną 2015. Opóźnienia są efektem problemów z finansowaniem inwestycji. Prace były prowadzone cały czas, ale na miarę posiadanych środków. Dziś problem dopięcia finansowania średnicówki jest już rozwiązany i takie problemy nie powinny się powtórzyć. Śródmiejski odcinek do końca tego roku ma być gotowy w 22 proc. Ten fragment to z pewnością jeden z najtrudniejszych w historii powstania DTŚ. Znajdzie się na nim aż 8 mostów i wiaduktów. Największym wyzwaniem będzie jednak budowa mierzącego 493 metry tunelu pod ulicami Dworcową i Zwycięstwa. Obiekt ten naturalnie porównywany jest do tunelu w Katowicach pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka.

  - Technologia budowy jest ta sama, mowa o ścianach szczelinowych, ale już w nieco bardziej zaawansowanym wydaniu. Jesteśmy znacznie bogatsi o doświadczenie po pracach w Katowicach - zapewnia Marian Hacuś.  *Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
  *KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama