Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szaflik: Mój tata dał 20 tysięcy dolarów w złocie na budowę kortów Pogoni

Tomasz Kuczyński
Juliusz Szaflik odwiedził w czwartek katowickie  korty imienia  Jadwigi Jędrzejowskiej
Juliusz Szaflik odwiedził w czwartek katowickie korty imienia Jadwigi Jędrzejowskiej Arkadiusz Ławrywianiec
Szlag mnie trafia, kiedy słyszę, że korty mają być zlikwidowane, bo to nie pierwszy obiekt sportowy w Katowicach, nie mówiąc o zabytkach, który może zniknąć z mapy naszego miasta - nie kryje irytacji Juliusz Szaflik, syn Baltazara Szaflika, jednego z założycieli Pogoni Katowice oraz fundatora kortów tenisowych im. Jadwigi Jędrzejowskiej, które powstały w 1927 roku, a od 1 listopada są już nieczynne. Ich właściciel, firma GC Investment, chce je zlikwidować i postawić w tym miejscu kompleks biurowy.

O sprawie od ponad dwóch lat pisze "Dziennik Zachodni", z którym skontaktował się 91-letni Juliusz Szaflik, aby opowiedzieć o początkach i znaczeniu tych historycznych kortów tenisowych.

- Mój ojciec Baltazar był jednym ze współzałożycieli Pogoni Katowice, o czym można przeczytać w oficjalnych publikacjach, również w internecie - mówi pan Juliusz, który jeszcze pięć lat temu pracował jako wykładowca na wyższej uczelni. - Kiedy powstało boisko (obecnie stadion lekkoatletyczny AWF - red.), działacze Pogoni doszli do wniosku, że powinny być przy nim korty tenisowe. Ale żeby je wybudować, trzeba było mieć pieniądze. Wobec tego mój "stary" wyciągnął 20 tysięcy dolarów w złocie i za te pieniądze wybudowano korty wraz z domem klubowym. To było w 1925 lub 1926 roku, miałem więc wtedy 3-4 lata. Prawdopodobnie tata dał pieniądze na budowę kortów, bo teren pod nie już był. Trudno mi powiedzieć, czy te środki poszły też na zakup gruntu.

Baltazar Szaflik był dyrektorem Banku Przemysłowców Polskich, ale w 1926 roku, po przewrocie majowym, zrezygnował z dyrektorowania i zajął się rzemiosłem. Pomysł przekazania tak dużej kwoty na budowę kortów nie spodobał się jego małżonce Sewerynie.

- W domu była awantura jak wszyscy diabli, bo ojciec to zrobił bez porozumienia z mamą. Gniewała się za to do końca życia. Wyciągnął z kasy pancernej stojącej w naszym domu środki, które miały być żelazną rezerwą na złe czasy, na wychowanie dzieci. Tymczasem on to wpakował w korty - wspomina Juliusz Szaflik.

W księgach pamiątkowych Pogoni podkreśla się, że była ona odpowiedzią na niemieckie kluby działające w mieście. Potwierdza to nasz rozmówca, który grał w katowickiej Pogoni w piłkę ręczną, tak jak jego młodszy brat Bohdan.
- W Katowicach istniały wtedy kluby niemieckie. Aby znaleźć przeciwwagę i przyciągnąć młodzież do polskiego klubu, utworzono Pogoń - podkreśla Szaflik, wspominając z uśmiechem przedwojenne czasy: - W Niemczech działało Hitlerjugend, a tutaj też była tego typu niemiecka organizacja. Jej członkowie cechowali się tym, że chodzili w białych skarpetkach. Polacy oblewali im te skarpety atramentem! A jeśli chodzi o Pogoń, to faktycznie spełniła swoje zadanie i stała się przeciwwagą dla niemieckich klubów.

Po wojnie korty przy ulicy Astrów przeszły do Stali Katowice, a następnie do Baildonu. Wśród bywalców tego obiektu od lat krąży opowieść, że przedwojenni działacze Pogoni zgodzili się oddać swe obiekty państwu, z zaznaczeniem, że zachowają sportowy charakter. Właściciele mieli w ten sposób uratować się przed wywózką i nie byli traktowani jako kułacy.
- Słyszałem, że była taka dżentelmeńska umowa, dlatego w dalszym ciągu były tam korty oraz boisko - potwierdza pan Juliusz, który gromadzi materiały związane z działalnością swego ojca i Pogoni.

- Kiedy po wojnie kortami zaopiekował się Baildon, również oni szukali dokumentów związanych z tym obiektem. Mam archiwalny artykuł z "Głosu Baildonu", gdzie pisano o moim ojcu jako założycielu Pogoni. Na bazie tego artykułu zaczęliśmy szukać namacalnego dowodu tej działalności. Byłem w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w których jest tylko adnotacja, że teren kortów był własnością miasta, ale od kogo miasto go przejęło, nie wiadomo. Nie ma śladu, czyją własnością były korty przed wojną.

Obecnie w elektronicznej wersji księgi wieczystej terenu kortów można przeczytać, że wieczystym dzierżawcą jest firma GC Investment. W rubryce "sposób korzystania" wpisano "tereny zieleni", a następnie "BZ - tereny rekreacyjno-wypoczynkowe". Można się domyślać, że powyższy skrót oznacza "bez zmian".

W Urzędzie Miasta przygotowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na którym korty im. Jadwigi Jędrzejowskiej i stadion AWF są oznaczone jako teren usług sportu i rekreacji. Aby tak się stało, plan musi zostać zaakceptowany przez Radę Miasta.

- Jeśli będzie trzeba, wystąpię przed radnymi i będę apelował, aby nie dopuścili do likwidacji kortów, które budował mój ojciec - zaznacza Juliusz Szaflik, a wtóruje mu jego żona Helena: - Ten zabytkowy obiekt musi zostać uratowany.

Dla nich korty to nie tylko sentyment, ale również miłe wspomnienia.

- Pamiętam, jak grali tam Jędrzejowska, Tłoczyński. Tego typu nazwiska przyciągały. Na tych kortach spotykała się cała śmietanka Katowic. Oglądałem międzynarodowe mistrzostwa Polski, choć nie zawsze, bo pracowałem w Ministerstwie Górnictwa w Warszawie - wspomina pan Juliusz, który zaczął grać w piłkę ręczną w Pogoni, kiedy chodził do Gimnazjum Mickiewicza. Po wojnie reprezentował AZS Katowice, był jednym z jego założycieli, a obecnie jest w zarządzie Klubu Seniora AZS. Działa też w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szaflik: Mój tata dał 20 tysięcy dolarów w złocie na budowę kortów Pogoni - Dziennik Zachodni