Ważne
  Kto stoi za otruciem Jasira Arafata? To nie jest wcale jasne

  Kto stoi za otruciem Jasira Arafata? To nie jest wcale jasne

  Catherine Philp

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W powieściach kryminalnych po odkryciu zwłok detektywi zwykle próbują określić motywy działania sprawcy, rodzaj narzędzia, którego mógł użyć, i dodatkowo sposobnej sytuacji, w jakiej dokonano zbrodni. Problem z zagadką śmierci Jasira Arafata polega na tym, że zbyt wiele osób miało motywy, by go zgładzić.

  W zwłokach Palestyńczyka odkryto ślady dużych ilości radioaktywnego polonu. Fakt ten - szczególnie wśród wyznawców teorii spiskowych w świecie arabskim - aż prosi się, by wskazać jako sprawcę Izrael.
  Zdaniem Johna Crofta, eksperta w dziedzinie napromieniowywania, nagromadzenie takiej śmiertelnej dawki polonu wskazywałoby, że ewentualny zamachowiec musiał mieć dostęp do kontrolowanych przez [jakieś] państwo zakładów nuklearnych. Dodajmy, że Croft pracował jako ekspert przy śledztwie w sprawie zabójstwa w Londynie w 2006 r. Aleksandra Litwinienki. Tego byłego oficera KGB otruto właśnie polonem. Litwinienko zmarł później w londyńskim szpitalu. O jakich zakładach nuklearnych mowa w przypadku Arafata? Mogłyby one znajdować się na przykład w Rosji lub Izraelu. Nie ma zresztą żadnych wątpliwości, że ówczesny przywódca drugiego z tych krajów szczerze nienawidził palestyńskiego przywódcy.

  Lider Autonomii Palestyńskiej zmarł w 2004 r. Od tego czasu spekulacje skupiają się na różnych sposobach, w jakie Izrael mógłby pozbawić go życia. Niektórzy Palestyńczycy twierdzili, że ich przywódcę zabito za pomocą lasera o ogromnym zasięgu. Inni - jak choćby były doradca Arafata Bassam Abu Szarif - sugerowali otrucie talem. Podobnie jak polonu, obecność tego pierwiastka jest niezwykle trudno wykryć. Abu Szarif wskazywał nawet, że zna "narzędzie" i potrafi określić "sposobną sytuację" - oba te elementy miały stanowić część spisku. Jego zdaniem izraelscy żołnierze przeszukali karetkę pogotowia przewożącą leki stosowane przez Arafata. Dzięki temu mieli sposobność dokonania ich podmiany.

  Kwestia użycia polonu dla zabicia Arafata pojawiła się w spekulacjach dopiero po otruciu Aleksandra Litwinienki. Również i tu początkowo myślano, że Rosjanina otruto talem.

  Zamieszanie spowodowane diagnozą przyczyn śmierci Jasira Arafata spowodowało też pojawienie się innych słabo udokumentowanych teorii. Choćby takiej, że już po śmierci w celu ukrycia śladów otrucia wszczepiono mu wirusa HIV. Niemal wszystkie teorie konstruowano w taki sposób, by wskazywały na służby izraelskie.

  Jednak w 2004 r. - inaczej niż jeszcze dwa lata przedtem - Izraelczycy nie mieli mocnego motywu dla ewentualnego zgładzenia przywódcy Autonomii Palestyńskiej. Dwaj znawcy tematu publicyści Amerykanin Dan Raviv i Izraelczyk Yossi Melman twierdzą, że w tym czasie Arafat praktycznie zamknięty w swojej rezydencji w Ramalii nie miał właściwie kontaktu ze światem. Dla Izraela jego osoba w znacznej mierze nie miała już znaczenia. Natomiast w przypadku Szarona ewentualne korzyści ze zgładzenia palestyńskiego przywódcy zapewne równoważyła perspektywa niemal pewnego oburzenia światowej opinii publicznej. Poza tym Mosad nigdy w swoich operacjach nie używał polonu.

  W 2004 r. Arafat w praktyce stał w obliczu buntu we własnych szeregach. Reformatorzy coraz silniej ścierali się ze starą gwardią Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W Gazie trwała zacięta walka o władzę. Panowało rozczarowanie skalą korupcji wśród władz Autonomii Palestyńskiej oraz poczucie, że sam Arafat stanowi ogromną część problemu.

  Dlatego właśnie Matt Rees i Matthew Kalman - autorzy książki "Zabójstwo Jasira Arafata" - twierdzą, że większość palestyńskich bojowników sądzi, iż przy użyciu śmiertelnej dawki pochodzącego z Izraela polonu zamach zorganizowali sami wyżsi rangą przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej. Izrael nazywa takie spekulacje "operą mydlaną."
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama