Anatomia narzekania: Ten świat jest beznadziejny; ludzie i...

  Anatomia narzekania: Ten świat jest beznadziejny; ludzie i ja też...

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Anatomia narzekania: Ten świat jest beznadziejny; ludzie i ja też...

  ©123rf

  Listopad przygina do ziemi nawet optymistów, ale dla malkontentów to prawdziwa zmora. Dlaczego nie wierzymy w siebie? Pisze: Henryka Wach-Malicka
  Anatomia narzekania: Ten świat jest beznadziejny; ludzie i ja też...

  ©123rf

  Życie z malkontentem (partnerem, przyjacielem, czy - nie daj Boże - szefem) do łatwych nie na należy. Bo też nie jest łatwo coś wspólnie zdziałać, a nawet zaplanować, gdy druga strona powtarza, jak mantrę: "To nie ma prawa się udać, ja nie dam rady, a w ogóle to może ty podejmij decyzję, a ja ją na pewno zaakceptuję".

  Po czym my (zniecierpliwieni) decyzję rzeczywiście podejmujemy, a w zamian dowiadujemy się, że: "To nie tak miało być, po co myśmy się w to pakowali, mówiłem przecież, że się nie uda". Choć się udało…

  Martwię się, bo... muszę.


  W pełni ukształtowanym malkontentem nikt się, oczywiście, nie rodzi, ale pewna część populacji może mieć skłonność do pesymizmu zapisaną w genach. W największym uproszczeniu są to osoby, których organizm nie produkuje w wystarczającej ilości serotoniny, regulującej - kolokwialnie mówiąc - uczucie zadowolenia i radości. Takich ludzi, częściej niż innych, dopada melancholia i czarnowidztwo, przez otoczenie postrzegane zwykle jako narzekanie bez powodu, a może nawet kapryszenie.
  Tymczasem melancholicy nie zawsze mają możliwość kontrolowania swoich reakcji i negatywnego postrzegania rzeczywistości. Duszące (zwłaszcza jesienią) poczucie beznadziei bywa natomiast przyczyną ich zaburzeń emocjonalnych i po prostu cierpienia.

  Zanim więc zirytujemy się na znajomego narzekacza, zatrzymajmy się na chwilę. W tych szczególnych przypadkach terapia wstrząsowa z gatunku "No weź się wreszcie w garść" kompletnie nie działa. Wręcz odwrotnie - melancholik tak potraktowany natychmiast zamyka się, hodując poczucie krzywdy i niezrozumienia. W rezultacie wzrasta jego frustracja i przekonanie, że skoro nie udało mu się zainteresować swoim problem bliskiej osoby, to znaczy, że cały świat jest mu wrogi i nie warto zaczynać jakiegokolwiek działania (bo i tak zostanie ono zlekceważone).

  Co nie oznacza, że należy płakać nad życiem razem z nim! To niebezpieczne przegięcie w drugą stronę. Poziom odczuwania radości jest po prostu różny u różnych ludzi, jeśli więc mamy w otoczeniu kogoś ze skłonnością do melancholii, wystarczy, że wyraźnie okażemy zrozumienie i dyskretnie (!) zachęcimy do podjęcia konkretnego wyzwania.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PROFEESoRY TO POTYNGA OGRANICZONY WIDOCZNOŚĆI

   777 FTO BIYDA WIDZI NA OBRAZKU TO MOŻE ZENI SIE INO P0śmi0ć =GOROL YENTILEGENT RAT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   SPOSOBYM SRAMATY POLACKIGO NA ZACOFANIE POLACKIE ZAWRIĆ USZY OCZY I PYSK I NOS =BOGATO POLASZKA SZLAHTY HAMUFF.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HORMONY SARMACKIE

   777 GOROL CZERWONY TO PISOWIEC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   SEROTONINA I MALATONINA PLUS MARYCHa DUPOLACZE SIWUHA I NALEFKI GOSZKIE SPOSOBYM NA POLACKIE jENTELIGENCKIE NADYNCIE i BRAK WIDOCZNOŚĆI BIYDY ZACOFANIO I NIYRÓWNOSĆI SPOŁECZNYCH= BOGATY GOROLI HAM...rozwiń całość

   SEROTONINA I MALATONINA PLUS MARYCHa DUPOLACZE SIWUHA I NALEFKI GOSZKIE SPOSOBYM NA POLACKIE jENTELIGENCKIE NADYNCIE i BRAK WIDOCZNOŚĆI BIYDY ZACOFANIO I NIYRÓWNOSĆI SPOŁECZNYCH= BOGATY GOROLI HAM POWIY ŻE BIYDA TO WINA BIYDOTY BO JAKBYŚ SIE URODZIŁ W BOGaty GOROLI RODZINIE Z UKŁADUF TO BYŚ JEJ NIGDY NIY ZAZNOŁ= POLACKI SPOSÓB NA SUKCES POLOGOROLOLANDU KŁAMSTWO POwtarzane 100RAZY STAJE SIE POTYNGOM CUKCESU I WIELKOśći POLASZKI PODZIW WASZEGO ZADUFANEGO MEGALOMANSKI WIELKOśći.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lektura obowiązkowa

   maRk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   dla wielu komentatorów ;-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama