Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdziebło: Dzisiaj trzeba się chwytać za łby i wykorzystać wszystkie atuty

Adam Zdziebło
Wiceminister Adam Zdziebło : Nie koncentrujmy się na milionach, ale celu, do którego prowadzą
Wiceminister Adam Zdziebło : Nie koncentrujmy się na milionach, ale celu, do którego prowadzą Bartek Syta
Z wiceministrem rozwoju regionalnego, Adamem Zdziebłą, rozmawia Agata Pustułka

Czy środki unijne, ich zagospodarowanie, stały się spoiwem województwa śląskiego, przy tworzeniu którego połączono kulturowo ogień z wodą? Częstochowianie, najbardziej rozgoryczeni, mówią, że nie!
Przede wszystkim trzeba mówić nie o pieniądzach, ale celu jaki się chce za ich pośrednictwem osiągnąć. Oczywiście są ważne, ale to fatalnie, gdy tylko koncentrujemy się na miliardach euro, a zapominamy o przyszłości, w budowaniu której to tylko jeden z elementów. Te wielkie kwoty nie zwalniają przecież z myślenia o koncepcjach rozwoju. Nic już nie zależy od jakiegoś mitycznego pierwszego sekretarza, który z perspektywy Warszawy rządzi i dzieli, a niektórym wciąż się wydaje , że gdzieś taki facet nadal trzyma wszystkie sznurki w swoich rękach. Takie narzekanie traktuję trochę jak strategię negocjacyjną. Gdy posłuchać prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, to w ogóle miasto to jest odcięte od wszelkich środków, co jest oczywistą nieprawdą. Nie jest też prawdą, że np. Rybnik jest lepiej potraktowany niż Częstochowa. Na końcu przecież wszystko zależy od sensowności wniosków, ich przydatności. Przez ostatnich sześć lat pracy w ministerstwie kierowanym przez Elżbietę Bieńkowską uporządkowaliśmy system i zamiast pięćiuset strategii rozwoju stworzyliśmy spójną koncepcję opartą na kilku uzupełniających się dokumentach krajowych i regionalnych. Jesteśmy na etapie tworzenia krajowej polityki miejskiej. Dajemy więc na tacy gotowy instrument i o tym warto mówić w debacie publicznej i z tej tacy brać, co w skrócie sprowadza się do mądrego skorzystania z możliwości.

Ale wie pan bardzo dobrze, że do ludzi najlepiej przemawiają nie jakieś dokumenty zapisane drobnych druczkiem, ale pieniądze i inwestycje.
Przejdźmy więc do liczb. Obecnie w województwie śląskim realizowanych jest ponad 4,5 tysiąca unijnych projektów. Z kolejnego budżetu nasz region dostanie 3 miliardy euro, najwięcej w kraju.

Czasami odnosi się jednak wrażenie, że dotychczas za pieniądze UE buduje się tylko muzea i parki wodne...
To piramidalna bzdura. Na kilkadziesiąt tysięcy projektów było kilka parków. Województwa w Polsce bardzo dobrze wykorzystały swoje dotychczasowe pięć minut. Nie ma co komu zazdrościć tylko samemu przygotowywać jak najlepsze projekty. Przed nami ostatni taki budżet z Unii Europejskiej i tylko te projekty mają szansę, które będą przyczyniać się do rozwoju gospodarczego i wzrostu miejsc pracy. Nie ma mowy o jakichś ekstrawagancjach, ale też nigdy ich nie było.

Już teraz mówi się jednak o "białych słoniach", czyli kosztownych inwestycjach za pieniądze z Unii Europejskiej, których nie będziemy w stanie utrzymać. Przykład, pierwszy z brzegu, to nasze Muzeum Śląskie.
Przykładem nie tyle regionalnego, ale miejscego egoizmu jest dziś na przykład budowa lotniska w Gdyni, skoro kilkanaście kilometrów dalej znajduje się zmodernizowane za pieniądze unijne lotnisko w Gdańsku. Muzeum Śląskie to obiekt potrzebny nie tylko ze względów sentymentalnych, historycznych. Ono wypełnia bardzo ważną lukę dotyczącą tożsamości regionu, co należy uznać za równie, a może i bardziej cenne niż kolejny odcinek drogi ekspresowej, które zresztą też budujemy.

Czy w ramach wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej jest szansa, aby spojrzeć na region z lotu ptaka, aby przedsięwzięcia uzupełniały się?
Nowy budżet jest tak projektowany, że wymusza współpracę. Nie ma więc mowy o wzmacnianiu jakiś lokalnych ambicji kosztem innych.

A zatem unijny budżet pokaże naszym prezydentom, że lepiej współpracować niż mnożyć inwestycyjne byty? To naszym zwłaszcza się przyda.
Liczę na to. Ba, właśnie tak wyobrażam sobie realizację przedsięwzięć. Zgodnie z ideą kompromisu, której nadal nie wszyscy rozumieją, ale właśnie na tej idei została zbudowana Unia.

Co stanie się w naszym regionie do 2020 roku?
Dojdzie do dokończenia budowy i modernizacji sieci dróg: autostrad i dróg ekspresowych oraz połączeń kolejowych. Niezwykle interesująco zapowiada się plan inwestycji województwa w nowoczesną medycynę. Można spodziewać się mocnego zastrzyku w gospodarkę województwa. Teraz jest czas, żebyśmy się chwytali za łby, spierali , by wybrać jak najlepsze projekty i potem być zadowolonymi.


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zdziebło: Dzisiaj trzeba się chwytać za łby i wykorzystać wszystkie atuty - Dziennik Zachodni