Cieszyn: Pies musi mieć paszport, ale taksówkarz woli zdjąć...

  Cieszyn: Pies musi mieć paszport, ale taksówkarz woli zdjąć koguta

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do otwartych granic. Tymczasem ledwie kilka lat temu czekały nas kontrole. Zdjęcie z roku 2007
  1/2
  przejdź do galerii

  Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do otwartych granic. Tymczasem ledwie kilka lat temu czekały nas kontrole. Zdjęcie z roku 2007 ©arc

  Kiedy w Czeskim Cieszynie nauczyciel chce zabrać uczniów na polską stronę, np. na Wzgórze Zamkowe, potrzebuje tylko zgody rodziców dzieci i ich paszportów. Ale jeśli w polskim Cieszynie nauczyciel planuje zabrać klasę na spacer po czeskim brzegu Olzy, musi już mieć pieczątkę z kuratorium. To wymóg prawny, bo przejście z jednego Cieszyna do drugiego to w końcu wycieczka zagraniczna.
  - Zgłoszenie do kuratorium jest wiążące - mówi Jadwiga Wąsowicz, dyrektorka SP 7 w Cieszynie. - Traktuję to jako zasady bezpieczeństwa. Niekiedy może to być przeszkodą czasową, bo nieraz spieszymy się z przejściem na drugą stronę granicy. Ale w delegaturze kuratorium w Bielsku-Białej takie sprawy są załatwiane od ręki - zaznacza.

  Podobnych absurdalnych przepisów, które utrudniają cieszyniakom życie, jest więcej. Idąc na spacer z psem trzeba pamiętać o paszporcie dla czworonoga. Inaczej może być kłopot. Agnieszka Cydzik, która przez pewien okres pracowała w Czeskim Cieszynie, o taki paszport dla psa musiała się postarać.

  - Psu zostaje wszczepiony specjalny czip, którego numer wpisuje się do paszportu, tak aby zwierzę można było później zidentyfikować - wyjaśnia Cydzik.


  Swój sposób na ominięcie niewygodnego prawa mają cieszyńscy taksówkarze, którzy wybierając się na kurs za granicę... zakrywają płachtą "koguta", czyli sygnalizację z napisem "Taxi" na dachu wozu.

  - Wtedy nie jedziemy jako taksówka, tylko prywatnie. Za granicą musielibyśmy posiadać międzynarodową licencję, która jest bardzo droga. A kursów za Olzę nie jest aż tak wiele, by koszty się zwróciły - mówi Jan Broda z firmy Halo Taxi w Cieszynie.
  Dodaje, że klienci zamawiają najczęściej kurs na dworzec kolejowy w Czeskim Cieszynie lub proszą o odebranie z tego miejsca. A niektórzy taksówkarze mają przygotowane płachty.

  Bogdan Kasperek, dyrektor Biura Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" i przedstawiciel polskiej strony Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko przyznaje, że podobne absurdy obserwuje cała granica.

  - To są problemy, które nie są domeną granicy polsko-czeskiej, ale generalnie granic europejskich - uważa. Podkreśla, że część przepisów utrudniających życie mieszkańcom obu Cieszynów wynika z ustaleń krajowych, a część z ustaleń międzynarodowych. Kwestia leczenia za granicą pozostaje w sferze rozwiązań krajowych, które bronią pieniędzy budżetowych. Podobnie jak wysokość stawek za ubezpieczenie, które dla przedsiębiorców w Czechach są bardziej opłacalne niż w naszym kraju. Ale już na przykład sprawa taksówkarzy to efekt regulacji międzynarodowej. Jeśli wykupią licencję, nie muszą niczego zasłaniać.

  - Od ponad roku wspólnie ze wszystkimi euroregionami, w porozumieniu z komisją rządową polsko-czeską, przygotowujemy dla całej granicy analizę problemów utrudniających współpracę - mówi Kasperek. Analizą zajmuje się ostrawska firma. Specjaliści przeprowadzają m.in. ankiety z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji z różnych środowisk.

  - Gdy zwracamy się z konkretnym problemem na wyższym szczeblu, często słyszymy, że nikt wcześniej nie zgłaszał takich sytuacji. Mając ankietę będziemy w stanie wskazać konkretne problemy. Urzędnik w Warszawie czy Pradze nie będzie mógł powiedzieć, że sprawa nie została zasygnalizowana - podkreśla Kasperek.


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama