Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista wielkich Ślązaków: Korfanty na czele drugi Morcinek? [ZOBACZ PROPOZYCJE]

Marcin Zasada
infografika Marek Michalski
Śląski panteon zgody. Dziś swoich kandydatów proponują historycy: prof. Ryszard Kaczmarek i prof. Zygmunt Woźniczka

Korfanty wielkim Ślązakiem był. To jedyny bohater, którego jednomyślnie do śląskiego panteonu typują wszyscy przepytywani przez nas eksperci. Które życiorysy i dokonania równie mocno łączą nas w myśleniu o historii, teraźniejszości i przyszłości regionu? Oto drugi odcinek cyklu DZ.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Tworzymy listę wielkich Ślązaków. Zobacz, kogo proponują Gorzelik i Spyra

Przedsięwzięcie nazwaliśmy "panteonem śląskiej zgody", bo są w naszej historii postacie, które wywarły szczególny wpływ na losy Górnego Śląska. Za tymi osobistościami stoją konkretne poglądy i wybory ideowe - z nimi możemy się dziś zgadzać lub nie, niemniej ich znaczenie jest bezsporne. Pod koniec tygodnia przekonamy się, które nazwiska pokrywają się z wyborami większości, które indywidualności z przeszłości najbardziej scalają odmienne poglądy i racje. Które najpełniej budują współczesną śląską tożsamość w jej rozlicznych odcieniach.

Historycy cenią Morcinka

Reguły są jasne: codziennie swoją listę 10 najwybitniejszych postaci przedstawiają osoby nadające ton w dzisiejszej debacie publicznej o Śląsku na Śląsku: politycy, historycy, publicyści czy ludzie kultury. Wczoraj typowali Piotr Spyra, lider ruchu Polski Śląsk i Jerzy Gorzelik, szef RAŚ. Były trzy osobistości, które wymienili zgodnie: Korfanty, Karol Godula i Jan II Dobry. Na tego pierwszego solidarnie wskazują też historycy.

Prof. Zygmunt Woźniczka i prof. Ryszard Kaczmarek podkreślają "decydującą rolę w procesie, w wyniku którego część Górnego Śląska wróciła do Polski" oraz "wierność Górnemu Śląskowi". Obaj do panteonu nominują też pisarza Gustawa Morcinka. "Nie za Stalinogród, ale za 'Wyrąbany chodnik' i 'Łyska z pokładu Idy'" - podkreśla prof. Kaczmarek.

ZOBACZ, KOGO WYTYPOWALI DO LISTY WIELKICH ŚLĄZAKÓW PIOTR SPYRA I JERZY GORZELIK
A TU ZNAJDZIESZ PEŁNE LISTY WRAZ Z OPISAMI POSTACI

Reszta selekcji śląskich naukowców znacznie różni się od siebie, a tylko w przypadku prof. Kaczmarka pokrywa się z kilkoma wyborami naszych wczorajszych ankietowanych. Historyk zgadza się z Gorzeli-kiem, stawiając na Mieszka Plątonogiego ("nie byłoby bez niego ani Piastów opolsko-raciborskich, ani księstwa opolskiego, ani Górnego Śląska"), Jerzego Hohenzollerna ("za ewangelików i gwarków na Górnym Śląsku") oraz Friedricha Wilhelma von Redena ("za dostrzeżenie szansy, jaką była rewolucja przemysłowa"). Prof. Kaczmarek, podobnie jak Gorzelik i Spyra, wytypował też Karola Godulę ("za pokazanie Górnoślązakom możliwości awansu społecznego").
Historyk nominował też poetę Josepha von Eichendorffa ("za apoteozę krajobrazu górnośląskiego"), noblistkę Marię Goeppert-Mayer ("za to, że nie zapomniała o swojej małej ojczyźnie"), pisarza Joachima Cureusa ("za upowszechnienie nazwy Górny Śląsk") oraz malarza Teofila Ociepkę ("za wiarę, że na Górnym Śląsku mogą rodzić się twórcy na miarę Rousseau-Celnika").

Jest Korfanty i Grażyński

Bardziej indywidualne są wskazania prof. Woźniczki. Przede wszystkim, znajdziemy w nich najwięcej postaci z powojennej historii Śląska, np. Jerzego Ziętka, budowniczego regionu w Polsce Ludowej, Wilhelma Szewczyka, "wybitnego publicystę, znaną postać katowickiej bohemy" oraz Zbigniewa Religę, który rozsławił śląską kardiochirurgię. Jest też Stanisław Ligoń, który był głosem katowickiej rozgłośni Polskiego Radia tak przed, jak i po wojnie oraz Roman Lutman, wieloletni dyrektor Biblioteki Śląskiej i Instytutu Śląskiego ("wybitny organizator życia kulturalnego w regionie").

Prof. Woźniczka sięga także do dziejów autonomicznego Śląska i oprócz Korfantego, honoruje również Michała Grażyńskiego (fakt, nie-Ślązak, ale postać ważna: "główny realizator polskiej myśli państwowej na Górnym Śląsku, sprawny administrator"), Konstantego Wolnego, marszałka Sejmu Śląskiego i ks. Emila Szramka.

Jutro trzeci odcinek naszej akcji, a w nim nominacje Józefa Musioła, prawnika, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie oraz posła Marka Plury. Dziękujemy za pierwsze Państwa typy, czekamy na kolejne. Piszcie na [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!