Ważne
  Katowice ukarane za monopol na cmentarzach

  Katowice ukarane za monopol na cmentarzach

  LOTA, MSH

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach jest 5 cmentarzy komunalnych
  1/2
  przejdź do galerii

  W Katowicach jest 5 cmentarzy komunalnych ©Arkadiusz Gola

  Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta gmina Katowice nadużywała pozycji dominującej na rynku usług cmentarnych. UOKiK zarzuciło miastu, że na terenie cmentarzy komunalnych kopać groby mógł tylko ich administrator – Katowickie Cmentarze Komunalne. Za praktyki monopolistyczne miasto zostało ukarane finansowo.
  Katowice są właścicielem pięciu cmentarzy komunalnych. Nekropoliami zarządza zakład budżetowy Katowickie Cmentarze Komunalne.

  - Obowiązujący od 2006 r. regulamin KCK dopuszczał, by prace związane z kopaniem grobów wykonywały podmioty zewnętrzne. Jak wykazało postępowanie UOKiK, rynek tych usług w rzeczywistości zmonopolizowały KCK. Z zebranych przez UOKiK danych wynika, że przedsiębiorca, który w 2012 r. zwrócił się do gminy o wydanie pozwolenia na kopanie grobów na terenie jej cmentarzy, nie uzyskał na to zgody – podaje biuro prasowe UOKiK.

  Zdaniem Urzędu „zamknięcie rynku usług pogrzebowych w ww. zakresie przed innymi podmiotami pozbawiło konsumentów możliwości wyboru wykonawcy, który mógłby oferować tańsze usługi”.

  W międzyczasie Katowice opracowały nowy regulamin, który zaczął obowiązywać 1 stycznia 2013 r.

  - W związku z tym, Urząd stwierdził zaniechanie kwestionowanej praktyki, jednak za jej stosowanie w latach ubiegłych, Prezes UOKiK ukarała gminę kwotą 8 430 zł. Decyzja nie jest prawomocna, przedsiębiorca odwołał się do sądu – informuje biuro prasowe.


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opłaty

   katolik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W Bogucicach na cmentarzu parafii i O.O. Bonifratrów, pomimo opłaconego grobu, trzeba płacić 10% kwoty nowego pomnika za postawienie nowego. Bez dowodu wpłaty firma nagrobkowa nie ma prawa nic...rozwiń całość

   W Bogucicach na cmentarzu parafii i O.O. Bonifratrów, pomimo opłaconego grobu, trzeba płacić 10% kwoty nowego pomnika za postawienie nowego. Bez dowodu wpłaty firma nagrobkowa nie ma prawa nic robić przy grobie. To dopiero zdzierstwo i pazerność. Kościół to bardzo dobrze prosperująca firma handlowo - usługowa. Treści wiary są tylko dodatkiem.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama