Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór o abonament radiowo telewizyjny. Kto musi płacić?

Redakcja
Na pytania zadane przez DZ odpowiada Ministerstwo Kultury Opłata audiowizualna wejdzie nie wcześniej niż w 2015 roku ABONAMENT RADIOWO TELEWIZYJNY

abonament rtv nowa opłata audiowizualna

ZOBACZ KONIECZNIE NOWE OPŁATY ZA ABONAMENT RTV 2014:
ABONAMENT RTV 2014 OPŁATY, TERMINY, ULGI

Dlaczego nie są karani ci, którzy wyrejestrowali w ostatnich latach odbiorniki radiowe i telewizyjne, a jednak korzystają z nich? Jedni płacą regularnie abonament, drudzy otrzymane nakazy płatnicze, a ci, co wyrejestrowali sprzęt RTV, śmieją się z nich wszystkich głośno i nazywają frajerami.

To - w największym skrócie - sprawa, o której pisaliśmy już we wczorajszym DZ. Zamieściliśmy też wyjaśnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Poczty Polskiej SA, która zajmuje się egzekucją opłat abonamentowych. Dziś zamieszczamy stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje projekt nowej opłaty audiowizualnej.

Opłata razy trzydzieści

Czy wobec osób, które wyrejestrowały odbiorniki, a jednak z nich korzystają, będą wyciągnięte jakieś konsekwencje - to jedno z pytań zadanych przez DZ. Ministerstwo odpowiada tak:

Sytuację osób, które wyrejestrowały odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny, a dalej go używają, reguluje art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zgodnie z nim, w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, kierownik jednostki operatora publicznego - po przeprowadzeniu kontroli - wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala tzw. opłatę karną za używanie niezarejestrowanego odbiornika. Wynosi ona trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Jednak przeprowadzenie kontroli rejestracji odbiorników w mieszkaniach prywatnych jest znacznie utrudnione.

Dlatego projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej - w miejsce obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - wprowadza domniemanie, że każdy posiada urządzenie umożliwiające odbiór treści audiowizualnych.

Nie będziemy rejestrować

Będzie to więc odejście od zasady rejestracji odbiorników radiofonicznych. Powszechna opłata audiowizualna pobierana będzie od gospodarstw domowych, a także przedsiębiorców - niezależnie od faktu posiadania odbiorników telewizyjnych. Takie rozwiązanie przyjęto w większości krajów Unii Europejskiej i umożliwia ono stworzenie najbardziej efektywnego systemu finansowania mediów publicznych, uniezależnionego od tego, czy pojawią się nowe urządzenia, które mogą być wykorzystane do odbioru programów.
Powszechność opłaty oznacza, że będzie ją płacić większa liczba osób niż obecnie, dlatego też wysokość samej opłaty dla pojedynczego zobowiązanego może być niższa. Przepisy wejdą w życie nie prędzej niż za rok.

KOMENTUJE

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic
Z powodu kontrowersji, które budzi obowiązek opłacania abonamentu RTV, pojawia się wiele pytań dotyczących samej zasady jego pobierania. Dotyczą one podziału społeczeństwa na dwie grupy: tych, którzy opłacają abonament, a jeśli nie robią tego terminowo, są surowo karani; i tych, którzy wyrejestrowali lub świadomie nie zarejestrowali odbiorników RTV, oglądają program i nie płacą abonamentu, a zarazem są bezkarni, bo wiedzą, że nikt nie wejdzie do ich domów i nie sprawdzi, czy korzystają z niezarejestrowanych odbiorników.W związku z tym powstaje pytanie: czy faktycznie mamy do czynienia w Polsce z nierównym traktowaniem obywateli i czy jest to niezgodne z konstytucją? Czy jest to sprawa, w której powinien interweniować np. Rzecznik Praw Obywatelskich? Abonament RTV jest regulowany ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. nr 85, poz. 728 z 2005 r. z późn. zm.). Ma charakter daniny publicznej, co oznacza, że do opłacania zobowiązani są wszyscy obywatele posiadający odbiorniki radiowe i telewizyjne, a ze zwolnień mogą korzystać jedynie osoby zaliczające się do grup wskazanych w ustawie.

Podkreślam, że do przestrzegania obowiązującego prawa zobowiązany jest każdy. Łamanie prawa stanowi czyn zabroniony, zagrożony sankcjami karnymi. Łamaniem prawa jest bowiem zachowanie polegające na wyrejestrowaniu odbiornika radiowego lub telewizora, podczas gdy w rzeczywistości w dalszym ciągu taki odbiornik posiadamy i korzystamy z niego, lub kupujemy nowy odbiornik i nie dopełniamy obowiązku jego rejestracji. Nie można jednak twierdzić, że prawo jest złe. Nie sposób również obronić tezę, że mamy do czynienia z sankcjonowaną i tolerowaną w Polsce sytuacją nierównego traktowania obywateli wobec prawa. Tak nie jest. Problem tkwi w świadomości prawnej społeczeństwa, w zakorzenionych normach zachowań. Nie mamy do czynienia z nierównym traktowaniem obywateli w zakresie pobierania abonamentu RTV. Po prostu część społeczeństwa, uchylająca się od jego płacenia, łamie prawo, licząc na to, że nikt nigdy im tego nie udowodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!