Ważne
  Międzynarodowy system poszukiwań dzieci zaginionych - Child...

  Międzynarodowy system poszukiwań dzieci zaginionych - Child Alert, od środy także w Polsce

  KAG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Child Alert
  1/11
  przejdź do galerii

  Child Alert

  Od środy w Polsce zacznie funkcjonować międzynarodowy system poszukiwania zaginionych dzieci - Child Alert. System Child Alert służy natychmiastowemu rozpowszechnianiu wizerunku zaginionego dziecka w środkach masowego przekazu. Dzięki systemowi Child Alert, informacja o zaginięciu dziecka jest przekazywana natychmiastowo. Wizerunek zaginionego dziecka poprzez system Child Alert zostaje upubliczniony w telewizji, internecie, na nośnikach reklamy zewnętrznej, telefonach komórkowych oraz radiu.
  Co to jest Child Alert?

  Po raz pierwszy system Child Alert został uruchomiony w czasie poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych. Dziewczynka została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana. Poszukiwania małej Amber były zakrojone na szeroką skalę. W poszukiwania dziewczynki zaangażowała się cała społeczność stanu Teksas, w którym dziewczynka mieszkała.

  Historia tego porwania stała się impulsem do stworzenia systemu Child Alert, który uruchamiany zostaje w przypadku zaginięcia dziecka oraz podejrzenia, że jego życie może być zagrożone. Aktualnie Child Alert funkcjonuje w 11 krajach europejskich, takich jak m.in: Niemcy, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Czechy Włochy, Grecja, Portugalia. Child Alert oprócz krajów europejskich funkcjonuje także m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku.

  System Child Alert znacznie zwiększa szansę na odnalezienie dziecka i pozytywne rozwiązanie sprawy. Statystyki pokazują, że w krajach, w których system ten jest wykorzystywany udaje się rozwiązać większość spraw. W niektórych krajach poszukiwania z pomocą Child Alert kończą się w 100% pozytywnym rozwiązaniem.

  Jak działa Child Alert?

  Child Alert uruchamia się po otrzymaniu informacji o zaginięciu dziecka oraz jej weryfikacji przez Policję. Po zweryfikowaniu informacji, Policja przygotowuje komunikat, ten jest następnie przekazywany mediom i wszystkim partnerom systemu Child Alert. Przygotowany komunikat zwiera informacje na temat wieku, wyglądu dziecka, ostatniego miejsce pobytu lub miejsca zaginięcia oraz numer telefonu, pod który można zgłaszać informacje na temat zaginionego dziecka.

  Komunikat o zaginięciu dziecka jest tworzony przez specjalnie stworzony system przekazywania informacji. Jest on odpowiedzialny za jak najszybsze dostarczenie informacji do adresatów. Największą zaletą systemu Child Alert, jest to, że wizerunek zaginionego dziecka błyskawicznie wyświetla się na wszelkich dostępnych nośnikach. Oznacza to, że w przypadku zaginięcia dziecka możemy otrzymać powiadomienie na nasz telefon komórkowy, stacje telewizyjne błyskawicznie podadzą wizerunek zaginionego dziecka.

  Informacja o zaginięciu pojawi się również na cyfrowych reklamach oraz w radio. Komunikat zostaje dostarczony szybko i masowo. Dzięki temu poszukiwania zaginionego dziecka mogą zostać podjęte od razu przez wszystkich odbiorców Child Alert.

  Kryteria uruchomienia Child Alert
  Child Alert może zostać uruchomiony na każdym etapie prowadzonych poszukiwań, jeśli łącznie spełnione zostaną poniższe kryteria:
  • osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia;
  • istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone;
  • uzyskano pisemną zgodę od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich;
  • z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej;
  • uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu.  Child Alert

  W Polsce odpowiedzialność za wprowadzenie systemu Child Alert spoczęła na Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji. Na uruchomienie tego systemu zostało przeznaczone dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu DAPHNE III. System Child Alert został powołany m.in. dzięki zalecaniom Rady Unii Europejskiej.

  System Child Alert w Polsce będzie obsługiwany przez ekspertów z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Jednostka ta na co dzień zajmuje się poszukiwaniami osób zaginionych. Funkcjonariusze obsługujący Child Alert zostali odpowiednio przeszkoleni.

  W ramach systemu Child Alert uruchomiony zostanie ogólnopolski numer alarmowy 995, pod który można zgłaszać informacje dotyczące zaginionego dziecka. W Polsce system został oparty na doświadczeniach krajów, w których funkcjonuje od lat i sprawdza się w nich bardzo dobrze.


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama