Krystyna Szumilas - 6-latki pozbawiły ją pracy

  Krystyna Szumilas - 6-latki pozbawiły ją pracy

  Zdjęcie autora materiału

  Aldona Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Krystyna Szumilas

  Krystyna Szumilas ©Mikołaj Suchan

  W lutym 2012 roku, niedługo po nominacji - rozmawialiśmy z Krystyną Szumilas, byłą już od kilku dni minister edukacji narodowej, posłanką Platformy Obywatelskiej z Gliwic. Tak wtedy mówiła: „Moim pierwszym zadaniem jako ministra było przygotowanie ustawy przesuwającej wejście w życie przepisów o obniżeniu wieku szkolnego do 6 lat na 1 września 2014 roku. Ta ustawa została przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta. To jest już obowiązujące prawo.”
  Krystyna Szumilas

  Krystyna Szumilas ©Mikołaj Suchan

  To zostało zrealizowane. Gorzej z programem rządowym Cyfrowa Szkoła i e-podręcznikami. Tym ostatnim mocno sprzeciwiają się wydawcy. Zaś rodzice jak dawniej płacą za książki jak za zboże.

  Zmianą za czasów Krystyny Szumilas było wprowadzenie nowego egzaminu gimnazjalnego.
  „Uczniowie do tej pory zdawali część matematyczno-przyrodniczą i humanistyczną oraz język obcy, czyli były 3 arkusze. Teraz będą zdawać oddzielnie język polski, historię, matematykę, na-uki przyrodnicze, język obcy na poziomie podstawowym i język obcy na poziomie rozszerzonym (jeśli uczyli się języka co najmniej 6 lat).
  W sumie będzie 6 arkuszy. Zmieniony będzie sposób formułowania zadań, tak, aby sprawdzić nie wiedzę encyklopedyczną ucznia, a jego umiejętności. Zobaczyć, jak radzi sobie z rozwiązywaniem problemów. Inny też będzie sposób sprawdzania zadań. Będzie to sposób holistyczny, czyli nie szukanie słów kluczy, tylko sprawdzenie, czy uczeń w rozumowaniu przeszedł etapy prowadzące do rozwiązania” – tak Krystyna Szumilas zapowiadała na początku 2012 roku te zmiany. One stały się faktem.

  To za jej czasów zrezygnowano z naboru do liceów profilowanych. „Ten typ szkoły - po trosze szkoła zawodowa i liceum - po prostu się nie sprawdził. Nie dawał kwalifikacji i nie był popularny” – podkreślała minister.

  Szumilas obroniła też budzącą ogromne kontrowersje nowa podstawę programową, która od września 2012 roku jest realizowana w liceach i technikach. Wprowadzono zasadę, że uczeń rozpoczyna naukę historii w szkole podstawowej od starożytności i kontynuuje ją w gimnazjum, poznając następne epoki. Natomiast w pierwszej klasie szkoły średniej uczy się historii najnowszej.

  „Tak ułożony materiał da gwarancję, że młodzież dobrze pozna także historię współczesną. Nauczanie historii będzie kontynuowane również w klasie II i III liceum. Część uczniów będzie uczyć się jej na poziomie rozszerzonym, część - jako przedmiotu uzupełniającego "historia i społeczeństwo". Ważne jest również, że zamiast profilu klasy, każdy uczeń szkoły średniej będzie musiał wybrać 2-4 przedmioty, których będzie się uczył na poziomie rozszerzonym. Może wybrać przedmioty humanistyczne, jak język polski, obcy, historia lub ścisłe, np. matematykę, chemię, fizykę. Możliwy jest też wybór mieszany, np. matematyka z historią czy też język obcy z biologią" - zachwalała nową podstawę programową minister Szumilas.


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama