Częstochowski ryneczek doczekał się remontu

  Częstochowski ryneczek doczekał się remontu

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W rym roku wreszcie, po latach obiecywań, ryneczek na Walach Dwernickego (legenda częstochowskiego handlu) zostanie przebudowany.
  Do rozpoczęcia budowy kładki nad torami, która pozwoli na bezpieczne przejście na targowisko od strony ul. Wilsona jest gotowy Miejski Zarząd Dróg. Czeka tylko na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę.
  Nowe targowisko miało być gotowe do końca lipca 2006r. Jednak jak podkreśla Waldemar Ziaja, prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska Wały, które wygrało przetarg na organizację handlu na Wałach Dwernickiego, nie można było ruszyć z robotą, bo o przebudowie ryneczku trzeba było powiadomić wszystkich sąsiadów targowiska.

  A jest ich ponad 80. Wielu nie mieszka w Polsce. Tym zajął się urząd miasta. Z sąsiadami trzeba było uzgodnić rozgraniczenie terenu, przedstawić koncepcję architektoniczną inwestycji.

  Stowarzyszenie ma projekt przebudowy ryneczku, wybrany spośród dziesięciu ofert architektonicznych.
  Projektantka Beata Kała musiała dostosować się do wymogów, jakie magistrat postawił przed kupcami.
  Trzeba było wypełnić wymienione w procedurze przetargowej warunki, od których nie ma odstępstwa.
  Targowisko będzie zadaszone. Od torów kolejowych rynek zostanie oddzielony ścianą, być może z pleksi. W warunkach przetargu jest zapis o dopuszczeniu do handlu na ławach, tylko pod zadaszeniem, jedynie owoców, warzyw, kwiatów. Przez cały rok.

  Swoje wymagania ma też konserwator zabytków. Początkowo chciał, aby pierzeja od strony Al. NMP nie przesłaniała budynku stojącego tuż przy wejściu na targowisko i nawiązywała architektonicznie do tej secesyjnej kamienicy. Ostatecznie odstąpił od wymogu stylizowanego wejścia.

  Inwestycję będzie finansowało konsorcjum założone przez stowarzyszenie i osoby tam handlujące, ale nie należące do stowarzyszenia. Na rynku handluje około 100 osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama