Pierwsze wiatraki w Częstochowie

  Pierwsze wiatraki w Częstochowie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiatraki produkujące prąd stanęły w Częstochowie, w dzielnicy Kawodrza.
  Są dwa i działają przy firmie produkującej ceramikę. Jeszcze nie zostały podłączone do sieci energetycznej, bo muszą przejść przez okres rozruchu.

  Prąd produkowany w prywatnych elektrowniach ekologicznych - wodnych wiatrowych - ma obowiązek kupować państwo. Płaci 12 groszy za kilowatogodzinę, plus 18 groszy, także za kilowatogodzinę z tytułu dopłaty do energii produkowanej ekologicznie.

  Sprawność energetyczna wiatraków nie przekracza 15 proc. Latem jest jeszcze niższa. Średnio w miesiącu produkują 11 megawatogodzin. Ale w przyszłości będzie coraz więcej takich alternatywnych źródeł energii. Prawo już wymaga, aby ponad 3 proc. produkowanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

  W regionie częstochowskim działa 14 elektrowni wodnych o różnej mocy. Produkowany jest też prąd z biogazów. Taka elektrownia działa na wysypisku śmieci w Młynku Sobuczynie.

  Duże farmy wiatraków produkujących prąd elektryczny chce budować włoska spółka w powiecie kłobuckim. Złożyła propozycję wydzierżawienia ziemi na postawienie wiatraków na 30 lat.

  Ekolodzy protestują przeciwko stawianiu wiatraków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Według nich szpecą krajobraz.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama