Na co Śląskie wyda 3 mld euro z Unii w ciągu siedmiu lat

  Na co Śląskie wyda 3 mld euro z Unii w ciągu siedmiu lat

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na co Śląskie wyda 3 mld euro z Unii w ciągu siedmiu lat
  Po wielu miesiącach negocjacji i sporów z rządami państw UE Parlament Europejski przyjął w Strasburgu nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020. Najwięcej pieniędzy z unijnej kasy dostanie Polska. Będzie to o około 4,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013. Dla naszego kraju przewidziano łacznie co potwierdzono wczoraj aż 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. Najwięcej, z kolei w ramach programów regionalnych ma przypaść naszemu województwu. Co zrobimy z 3 miliardami euro w ciągu siedmiu lat?
  Na co Śląskie wyda 3 mld euro z Unii w ciągu siedmiu lat
  To pytanie, z którym zmagamy się już od czerwca, kiedy na szczycie zapadła decyzja o podziale unijnych pieniędzy. Dziś jednak, kiedy jest już akceptacja tego pomysłu w Parlamencie Europejskim i kwoty są pewne, należy jeszcze głośniej o tym dyskutować.

  Rzecz jasna - mamy procedury, kolejne wersje programów operacyjnych i konsultacje. Liczący 300 stron Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 daje nadzieję, że wydatki analizowane są wyjątkowo uważnie.
  Minister Elżbieta Bieńkowska zaznaczyła, że z nowego budżetu UE będą współfinansowane głównie inwestycje w podnoszenie konkurencyjności, promowane będą przedsięwzięcia wspierające innowacyjność i zwiększające atrakcyjność polskiego eksportu.

  Eksperci, ludzie nauki, przedsiębiorcy, politycy doskonale wiedzą, że jest to ostatni tak szeroki strumień unijnych pieniędzy dla Polski. Po roku 2020 dopływ się skończy, w teorii bowiem będziemy krajem w pełni zintegrowanym gospodarczo z tzw. starą Europą. Wtedy to inni będą na nas liczyć w większym stopniu. Jak wielkiego zatem skoku musimy dokonać w naszym województwie? Jak nie zmarnować tych ogromnych pieniędzy.

  Jan Olbrycht, europoseł, jeden z najlepszych naszych reprezentantów w Brukseli i Strasburgu, nie miał wątpliwości, gdy pytaliśmy go o to, na co wydać pieniądze. Należy dokończyć budowę brakujących dróg oraz doprowadzić kolej do lotniska w Pyrzowicach. Jego zdaniem priorytetem powinna też być rewitalizacja terenów zdegradowanych oraz wspieranie innowacyjności w gospodarce. Na tę innowacyjność zwracają uwagę także inni pytani przez nas eksperci (np. prof. Andrzej Barczak, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego). W końcu to właśnie przemysł śląski ma w przyszłości pomóc Polsce konkurować z firmami osadzonymi w silnych regionach Niemiec czy Francji.

  Janusz Moszyński, były marszałek śląski, podobnie jak Olbrycht zatrzymał się przy drogach: - Kluczowa sprawą jest dokończenie autostrady A1 w kierunku północnym - mówi.

  Bogdan Śmigielski, obecnie senator, a wcześniej marszałek śląski, ma jedną uwagę: nie należy brnąć w inwestycje, do których potem trzeba będzie dokładać. One powinny na siebie zarabiać, generować przychody i wzrost PKB. Były marszałek postawił na rozwój euroterminalu w Sławkowie i lotniska w Pyrzowicach, a także na przygotowanie terenów pod inwestycje naukowe.

  Z kolei pytany przez nas niedawno prof. Marek Szczepański - jak to socjolog - spojrzał na sprawę z lotu ptaka. - Trzeba promować markę regionu, bo dalej kojarzymy się wszystkim z górnictwem. Zauważył jednak, ze warto zadbać o infrastrukturę sportową i rekreacyjną, a także żłobki i przedszkola, co może się przyczynić do ważnych i niezwykle koniecznych zmian demograficznych.

  Najwięcej z funduszu spójności dostaną województwa: śląskie i małopolskie (ok. 3 mld euro i ok. 2,5 mld euro), a najmniej lubuskie (813 mln euro) i opolskie (847,1 mln euro). Nic tylko wydawać. Zapytaliśmy zatem mieszkańców poraz pierwszy już w marcu tego roku na co...


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Cichy

   sztajger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Piszecie:
   "... Jan Olbrycht, europoseł, jeden z najlepszych naszych reprezentantów w Brukseli i Strasburgu, nie miał wątpliwości, gdy pytaliśmy go o to, na co wydać pieniądze"...

   Moze napiszecie...rozwiń całość

   Piszecie:
   "... Jan Olbrycht, europoseł, jeden z najlepszych naszych reprezentantów w Brukseli i Strasburgu, nie miał wątpliwości, gdy pytaliśmy go o to, na co wydać pieniądze"...

   Moze napiszecie troszycka co on tam takiego srogiego dlo nos zrobiol ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama