"Jest Jedna Polska" - Szlachetna Paczka w Polsce od...

  "Jest Jedna Polska" - Szlachetna Paczka w Polsce od trzynastu lat pomaga najbardziej potrzebującym

  KAG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Jest Jedna Polska" - Szlachetna Paczka w Polsce od trzynastu lat pomaga najbardziej potrzebującym
  1/2
  przejdź do galerii
  Szlachetna Paczka funkcjonuje już od trzynastu lat, niosąc pomoc, dobro i nadzieję najbardziej potrzebującym. Szlachetna Paczka dociera do osób starszych i samotnych, rodzin dotkniętych chorobą, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych, wszystkich tych którzy żyją w niezawinionej biedzie.
  Historia Szlachetnej Paczki

  Szlachetna Paczka dociera do najbardziej potrzebujących od trzynastu lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. To właśnie wtedy narodziła się idea inteligentnej pomocy. W 2000 roku grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka dotarła do 30 ubogich rodzin.

  W ciągu trzynastu lat działania paczki, pomoc otrzymało 249 835 potrzebujących.
  W dotychczasowych edycjach projektu zaangażowanych było 40377 wolontariuszy oraz 718 292 darczyńców, którzy zrobili Paczki dla najbardziej potrzebujących. W roku 2012 dzięki wolontariuszom i darczyńcom Szlachetna Paczka dotarła do 13 230 rodzin.

  W pomoc najbardziej potrzebującym zaangażowały się również gwiazdy. Szlachetną Paczkę przygotował prezydent Bronisław Komorowski wraz z zoną Anną. Szlachetne Paczki przygotowali także piłkarze Borussii Dortmund - Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski oraz Łukasz Piszczek.

  Oprócz nich w projekcie udział wzięli olimpijczycy Adrian Zieliński, Natalia Partyka, oraz wiele, wiele więcej artystów i sportowców. W 2012 roku Szlachetna Paczka była organizowana w 432 lokalizacjach. W roku 2013 Paczka zostanie zorganizowana w 508 miejscach w całej Polsce.

  Jak działa Szlachetna Paczka?

  Szlachetna Paczka z założenia jest projektem, którego zadaniem jest łączenie tysięcy osób: wolontariuszu, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. Działanie Szlachetnej Paczki jest bardzo proste. Wolontariusze czyli Super W szukają rodzin, które potrzebują pomocy.

  Zadaniem wolontariuszy jest diagnoza ich sytuacji, poznanie ich konkretnych potrzeb i ostatecznie podjęcie decyzji o włączeniu do projektu. Następnie darczyńcy przygotowują pomoc dla konkretnie wybranej rodziny. Z kolei dobroczyńcy angażują się w Szlachetną Paczkę finansowo, dzięki czemu idea inteligentnej pomocy może skutecznie funkcjonować.
  Komu pomaga Szlachetna Paczka?

  Choć, niektórym trudno w to uwierzyć, są w Polsce osoby i rodziny, które ciepłego posiłku nie widziały od kilku mieszący. Są też takie rodziny, którym pieniędzy ledwo wystarcza na opłacenie rachunków, nie mówiąc już o pieniądzach na zakup potrzebnych leków.

  Często potrzeby tych ludzi są tak prozaiczne, że trudno w nie uwierzyć. "Wystarczy krem Nivea" albo "Podwójna pierś z kurczaka, żeby móc zjeść obiad" - takie zdania często słyszą wolontariusze od osób potrzebujących. Właśnie takim osobom pomaga Szlachetna Paczka, ukrytym za ścianami swych często, samotnych mieszkań. Osobom chorym i samotnym, które bardzo często nie mają już dość siły prosić o pomoc.
  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama