Jurij Andruchowycz czytał wiersze w Areszcie Śledczym w...

  Jurij Andruchowycz czytał wiersze w Areszcie Śledczym w Katowicach [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jurij Andruchowycz w Areszcie Śledczym w Katowicach
  1/8
  przejdź do galerii

  Jurij Andruchowycz w Areszcie Śledczym w Katowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Jurij Andruchowycz, ukraiński poeta, prozaik, piosenkarz, eseista i tłumacz odwiedził w czwartek Areszt Śledczy w Katowicach. Osadzonym opowiadał o Ukrainie, o tym, jak nauczył się języka polskiego i przeczytał kilka swoich utworów, m.in. Sonety kryminalne. ZOBACZ ZDJĘCIA
  Jurij Anruchowycz w Areszcie Śledczym w Katowicach pojawił się na zaproszenie Wojciecha Brzoski, wychowawcy z Mikołowskiej. Dzień wcześniej poeta gościł na odbywającym się w Katowicach festiwalu Ars Cameralis.

  W areszcie był po raz pierwszy w życiu. – Próbowałem wejść do aresztu w Szwajcarii, chciałem zobaczyć tamtejsze murale, ale żeby móc to zrobić, miało się odbyć wydarzenie podobne do tutejszego.
  Wszystko było już na dobrej drodze, byłem po rozmowie z dyrektorem, ale w nocy przed moją wizytą z aresztu uciekło dwóch więźniów Serb i Macedończyk i z wizyty nic nie wyszło – wspominał literat.

  Tremy przed osadzonymi w Katowicach, jak mówił Andruchowycz, nie miał. Opowiadał im o Ukrainie, Lwowie, o cenzurze za czasów Związku Radzieckiego oraz o tym, jak się nauczył polskiego. – Gawędząc z ludźmi i słuchając radia. W zachodniej Ukrainie odbieraliśmy program pierwszy Polskiego Radia – opowiadał.

  Andruchowycz w katowickim areszcie spędził kilka godzin. Jest kolejną osobistością ze świata sztuki, którą gościły tutejsze mury. Przypomnijmy, że byli już tu poeci, prozaicy i muzycy, wśród nich m.in. Janusz Rudnicki i Wojciech Kuczok, Czesłąw Mozil, Tymon Tymański, Rykarda Parasol, Adam Wiedemann, Krzysztof Siwczyk, Maciej Malicki, Grzegorz Olszański i zespoły: Pogodno, Muariolanza, BiFF, Świetliki, Negatyw, Bigfinn, Betty Be. Natomiast jeszcze w grudniu areszt ma odwiedzić Andrzej Stasiuk.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ola

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   http://www.expressilustrowany.pl/artykul/1047352,zajazd-pod-klobukiem-maldyty-kuchenne-rewolucje-magdy-gessler,id,t.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama