Drzwi otwarte dla innych

  Drzwi otwarte dla innych

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Recenzja książki Tischner - życie w opowieściach
  Niezwykły kapłan, filozof, przyjaciel Jana Pawła II, opiekun Solidarności i inteligencji, który na pytanie pewnej dziewczyny z małej wioski, co jest potrzebne, by ochrzcić dziecko, zdumiony odpowiedział: dziecko. Który ksiądz lepiej potrafił wyjaśnić najtrudniejsze filozoficzne spory, świat lat 80. albo umiał chwalić piękno polskich gór?

  Tischner - życie w opowieściach to historia życia księdza profesora Józefa Tischnera, historia zmagań z przeciwnikami oraz z własną chorobą.
  Książka to biografia opowiadana na podstawie scenariusza filmu o tym samym tytule.

  O człowieku, który przyjazny był ludziom, przyjazny był całemu światu, opowiadają: członkowie rodziny, przyjaciele, współpracownicy, parafianie, ludzie prości i uczeni, m.in. Wanda Czubernatowa, Józefa Hennelowa, bp Tadeusz Pieronek, ks. Adam Boniecki, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, kardynał Stanisław Dziwisz, o. Leon Knabit.

  Wszyscy wspominają Józka, bo tak o nim mówią, a każdy ma swoją opowieść - o tym, jak prowadził msze dla dzieci i jak nagrywano je na magnetofony, jak przyjeżdżał na ukochane Podhale, jak raczył papieża anegdotami, tłumaczył studentom filozofię Hegla.

  Wszyscy charakteryzują go jako człowieka o ogromnej aktywności, której sensem było spotkanie z drugim człowiekiem.

  W tej książce mówi też sam bohater - z pozostawionych pism i wywiadów, a większość czytelników może zastanawia się, co też teraz porabia ksiądz Tischner. Można przypuszczać, że patrzy z góry, objaśnia dalej świat i sypie anegdotami jak z rękawa.

  Artur Więcek Baron i Witold Bereś, Tischner - życie w opowieściach, Świat Książki, Warszawa 2008, str. 304, cena 34,90 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama