Podziel się 1 procentem swego podatku

  Podziel się 1 procentem swego podatku

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na pewno znasz choćby jedną osobę, która zachorowała na cukrzycę - a być może to jesteś Ty. Na razie miliony ludzi na całym świecie skrzykują się, by sobie nawzajem pomagać.
  To ważne zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy mylnie sądzą, że wraz z diagnozą ich dotychczasowy świat się zawalił. Z myślą o nich powstało w Katowicach już w 1996 roku Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

  Ludzie żyją tak jak dawniej/Okna myją, świat malują,/Zapatrzeni na gołębie mrużą oczy - ta wymowna piosenka Jerzego Filara ze słowami Jacka Cygana była mottem przewodnim wielkanocnych życzeń.
  Trafiły one za pośrednictwem strony Towarzystwa - www.mojacukrzyca.pl - do tych młodych ludzi, którzy chcą żyć, tak jak dawniej, choć ciężka choroba ich dopadła. Członkowie tej organizacji - także zaświadczając własnym przykładem - zapewniają, że jest to możliwe.

  Młodzi ludzie, którzy szukają pomocy w przezwyciężaniu objawów cukrzycy, mogą liczyć na przyjaciół zrzeszonych w stowarzyszeniu. - Jesteśmy głosem dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę i ich opiekunów. Od wielu lat walczymy o godne życie młodych polskich diabetyków - zapewnia Mariusz Masiarek, przewodniczący zarządu Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Katowicach. - Z naszej pomocy skorzystały tysiące dzieci i młodzież chora na cukrzycę oraz ich rodziny. Sprawiamy, że cukrzyca pozwala normalnie żyć... Masiarek: Jesteśmy głosem dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę

  Wszechstronna pomoc obejmująca dzieci i młodzież z cukrzycą - to walka o to, by opieka medyczna była na lepszym poziomie. To także szukanie sponsorów i organizowanie zbiórek pieniędzy, by sfinansować profilaktykę i rehabilitację chorych. Właśnie w Towarzystwie mogą się oni dowiedzieć, jakie są najnowsze osiągnięcia nauki i techniki służące cukrzykom. Ludzie dobrej woli pracujący w tej organizacji muszą też na co dzień walczyć z mitami, jakie noszą w sobie na temat cukrzycy ludzie wolni od tej choroby. Uczulają ich, że osoba, która omdlewa na ulicy - być może właśnie ma kłopoty z poziomem cukru we krwi.

  Trzeba także wciąż zmagać się z biurokracją, która nie rozumie, że chory czekać nie ma czasu. I ze szkołą - że uczeń z cukrzycą to nie kłopot, ale konieczność wykrzesania z siebie pokładów dobrej woli. Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Katowicach zajmuje się także organizacją turnusów rehabilitacyjnych. Dla dzieci młodszych - z opieką indywidualną. Dla nastolatków - z opiekunem grupy. Do tego warsztaty środowiskowe, szkoleniowe, terapeutyczne i integracyjne, organizowane w wybranych ośrodkach wypoczynkowych pod koniec tygodnia - to wszystko kosztuje, ale jest niezbędne.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama