Integracja uczniów to fikcja

  Integracja uczniów to fikcja

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zaledwie 51 ze 167 gmin województwa śląskiego prowadzi klasy integracyjne w szkołach oraz grupy dla maluchów w przedszkolach.
  To nie jest w porządku, żeby w XXI wieku, w kraju należącym do Unii Europejskiej rodzice miesiącami musieli szukać szkoły lub przedszkola integracyjnego - mówi Halina Trojan, matka dziewięciorga dzieci oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Przystanek.

  Sytuację we wszystkich placówkach w kraju przeanalizowało Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. Okazuje się, że zaledwie 51 ze 167 gmin województwa śląskiego prowadzi klasy integracyjne w szkołach oraz grupy dla maluchów w przedszkolach, w których zwykle kilkoro to dzieci niepełnosprawne.

  Wyposażenie szkół również pozostawia wiele do życzenia. Z 1563 zarejestrowanych placówek w całym kraju tylko 900 ma toalety dostosowane do dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, a specjalne uchwyty zamontowano tylko w 270. Podjazdy posiada połowa szkół.
  Bolączką jest także brak wykwalifikowanej kadry przy wzrastającej liczbie dzieci oraz pozorna integracja pomiędzy rówieśnikami, wynikająca z błędów pedagogicznych. 3 proc. wszystkich uczniów w Polsce wymaga specjalnych form kształcenia


  - Dobrej szkoły integracyjnej szukałam razem ze znajomymi. W dzielnicy Wirek, w której mieszkam, żadna szkoła podstawowa nie ma stosownych uprawnień. Na szczęście udało mi się umieścić córeczkę w pierwszej klasie w Bielszowicach. Gdyby jakaś szkoła była bliżej, na pewno byłoby prościej - opowiada Dagmara Bernacka, matka dziewczynki z Rudy Śląskiej.

  - Prawda jest taka, że w każdej liczącej średnio dwustu uczniów szkole zawsze znajdzie się kilkoro, którzy z różnych powodów powinni się znaleźć w klasie integracyjnej. Dlatego należy szukać rozwiązań, które ułatwią dzieciom naukę - mówi poseł Marek Plura.

  Do podobnego wniosku doszli we Włoszech, dlatego tam każda szkoła przyjmuje obecnie dzieci niezależnie od stopnia niepełnosprawności. - Jak na polskie potrzeby liczba miejsc w szkołach i przedszkolach jest bardzo skromna. Jestem przekonana, że także u nas wiele można poprawić. We Włoszech zmiany wprowadzone zostały w kilka dni od ogłoszenia rozporządzenia - dodaje Małgorzata Kummant, autorka raportu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama