Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna wycieczka na Orawę. Kurna chata, domy z wyżką... Widzieliście już?

Anna Ładuniuk
Kurna chata, owinięta w dym, "Trędowata" przy łóżeczku mym... - śpiewała kiedyś Maryla Ro-dowicz. Żeby zobaczyć, jak wygląda taka prawdziwa kurna chata i na czym polega jej niezwykłość, proponuję wybrać się na weekendową wycieczkę na Orawę, do Zubrzycy Górnej. Tam można zwiedzić nie tylko taką kurną chatę, ale i kilkadziesiąt innych obiektów, związanych z kulturą i historią tego regionu.

Do skansenu w Zubrzycy Górnej (Orawskiego Parku Etnograficznego) ze Śląska najkrótsza trasa (124 km) prowadzi przez Oświęcim, Wadowice i Suchą Beskidzką. Najszybciej się dojedzie (choć to o 50 km dalej) - autostradą do Krakowa i dalej w kierunku Zakopanego. Muzeum czynne jest przez cały rok, teraz, od listopada do marca, codziennie, ale tylko od 8.30 do 14.30.
Skansen w Zubrzycy Górnej proponuję na jesienną weekendową wycieczkę. To ciekawe miejsce i region, choć blisko Zakopanego, to jednak odmienne od Podhala.

Region Orawa w przeważającej części leży na terenie Słowacji. Tylko niewielki jej skrawek jest w Polsce. Ale na tej polskiej części (podobnie jak na polskim Spiszu) mieszka, oprócz Polaków, duża grupa mniejszości słowackiej. Dlatego niech nie zdziwią nas tu dwujęzyczne tablice i napisy słowackie w niektórych orawskich wsiach.

A skąd skojarzenie Orawy i kurnej chaty? W zubrzyckim skansenie jednym z najważniejszych budynków jest dwór Moniaków. To jego zabudowania dały początek tutejszemu parkowi etnograficznemu. W roku 1937 jeden z sołtysiej "dynastii" Moniaków przekazał dobrze zachowany drewniany dwór z otaczającym go parkiem Skarbowi Państwa. Najstarsza część dworu, jeszcze XVII-wieczna, była taką właśnie kurną chatą bez komina.

Dzisiaj dwór z kurną chatą jest perełką zubrzyckiego skansenu. Ale warto tu przyjechać i dla innych zabudowań, niespotykanych gdzie indziej. Polecam np. olejarnię - stare drewniane urządzenia do chałupniczej produkcji oleju, oraz urządzenia do obróbki lnu. Po skansenie oprowadza przewodnik i, co ważne, usługa ta wliczona jest w cenę biletu (cały skansen - 18 zł bilet normalny i 12 zł ulgowy). Opowiada i o produkcji oleju, i obróbce lnu. Można prześledzić cały cykl, zanim ze snopka twardej słomy powstanie cienka lniana koszula.

Żeby zobaczyć wszystkie obiekty i zgromadzone w nich eksponaty, potrzeba kilku godzin. Koniecznie należy zwrócić uwagę na charakterystyczne orawskie chaty "z wyżką".


*Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
*Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
*Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
*Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!