Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo na Śląsku zagrożone: Módlmy się o sukces komunistów w Chinach - Markowski

Michał Wroński
Debata Dziennika Zachodniego nt. przyszłości górnictwa
Debata Dziennika Zachodniego nt. przyszłości górnictwa Arkadiusz Gola
Czy polskie górnictwo musi odejść do lamusa? Czy może jednak jest w stanie skutecznie walczyć o pozycję na rynku? I czy realizacja tych celów da się pogodzić z polityką klimatyczną Unii Europejskiej? O tym wszystkim rozmawiali uczestnicy debaty poświęconej górnictwu, która odbywa się dziś w redakcji Dziennika Zachodniego.

W redakcji Dziennika Zachodniego odbyła się debtata na temat przyszłości górnictwa w Polsce.

W redakcji "Dziennika Zachodniego" spotkali się dzisiaj szefowie trzech górniczych spółek: Jarosław Zagórowski z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Marek Uszko z Kompanii Węglowej i Mariusz Korzeniowski z Katowickiego Holdingu Węglowego. Naszymi gośćmi byli także Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski.

NAJWAŻNIEJSZE PROBLEMY GÓRNICTWA I DONIESIENIA Z KOPALŃ CZYTAJ W:
SERWISIE GÓRNICZYM DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że napływu węgla do Polski spoza jej granic jest niemożliwe. Jedyną metodą zabiegania o interesy branży jest poprawa własnej konkurencyjności.

- Polskie górnictwo musi poprawić efektywność i obniżyć koszty jednostkowe, gdyż rząd nie ma możliwości zablokować import węgla do Polski. Udowodnienie, że ktoś stosuje ceny dumpingowe jest bardzo trudne, praktycznie niemożliwe. Ostatnimi laty polskie porty się zmodernizowały, modernizuje się też kolej, więc możliwości transportu węgla będą rosły – mówił Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Nie mamy innego narzędzia konkurencyjności jak tylko narzędzia ekonomiczne. Trzeba wydusić z tego sektora tyle ile się da, o ile ktoś nie będzie sypał sektora w tryby – dodał Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Podkreślił zarazem, że ożywienie na rynku węgla, które nastąpiło kilka lat temu, były skutkiem prowadzonych w Chinach przygotowań do olimpiady w Pekinie.

- I dziś Chiny oraz Indie będą kształtowały popyt na węgiel. Cały cywilizowany świat powinien zatem modlić się o sukces komunistów w Chinach. Azja robi wszystko co może, by popyt zwiększyć, a Europa odwrotnie – mimo że Azja węgla potrzebuje, a Europa z węgla żyje – skomentował Markowski.

Zarówno on, jak też pozostali uczestnicy debaty nie mieli zastrzeżeń co do konieczności ograniczania emisji dwutlenku węgla. Jeśli idzie jednak o metody realizacji tego postulatu, to mieli już poważne zastrzeżenia.

- UE powinna skupić się na eliminacji dwutlenku węgla, a nie samego węgla. Tymczasem mamy obawy, że pod pozorem słusznej idei odbywa się gra interesów, której celem jest wyeliminowanie starych technologii węglowych – stwierdził prezes Zagórowski.



*Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
*Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
*Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
*Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera