Ekspert podpowiada: Bezpieczne produkty

  Ekspert podpowiada: Bezpieczne produkty

  Katarzyna Kielar

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Usłyszałam ostatnio stwierdzenie "bezpieczny produkt". Chciałabym wiedzieć, które towary mogą nosić miano bezpiecznych, a które nie? Kto w sposób szczególny odpowiada za bezpieczeństwo sprzedawanego produktu? - pyta Czytelniczka z Zagłębia.
  Ekspert podpowiada: Bezpieczne produkty
  Wszelkie produkty dostępne na rynku muszą być bezpieczne dla konsumentów. Produkt bezpieczny to taki, który - w zwykłych lub innych dających się w sposób uzasadniony przewidzieć warunkach jego używania, z uwzględnieniem czasu korzystania z produktu, a także sposobu uruchomienia oraz wymogów instalacji i konserwacji - nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub zagrożenie jest znikome, dające się pogodzić ze zwykłym używaniem produktu i uwzględniające wysoki poziom wymagań dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

  NASZE SPRAWY NA DZIENNIKZACHODNI.PL [CZYTAJ]


  Za bezpieczeństwo produktu odpowiada producent, który ma obowiązek dostarczyć wszystkie niezbędne informacjena temat zagrożeń związanych z użytkowaniem oferowanego wyrobu, np. w postaci odpowiednich ostrzeżeń dołączonych do produktu. Bardzo ważna jest instrukcja obsługi lub montażu, która musi być podana w sposób zrozumiały dla potencjalnych użytkowników i oczywiście w języku polskim. Powinna ona określać sposób bezpiecznego korzystania z rzeczy, jej właściwości, a także zawierać informacje, jak postępować z daną rzeczą w przypadku ewentualnego zagrożenia.

  Szczególnym elementem oznakowania produktu jest symbol CE, stanowiący deklarację producenta, że dany wyrób spełnia zasadnicze wymagania i został poddany procedurze oceny zgodności przewidzianej w dyrektywie dotyczącej danego wyrobu, np. dyrektywie zabawkowej, jeśli produkt jest zabawką. Symbol CE nie jest wymagany na wszystkich towarach, m.in. nie znajdziemy go na żywności, ale możemy go szukać np. na sprzętach RTV i AGD, a także na owych zabawkach.
  ZIELA  *Ślązak Roku 2013 już wybrany! Poznajcie zwycięzców DUŻO ZDJĘĆ
  *Koniec dramatu 32-letniej Małgosi Komorowskiej z Jastrzębia. Odzyska zdrowie?
  *Niesamowity rekord prędkości Pendolino w Polsce 291 km/h ZDJĘCIA + WIDEO
  *Wojak Boxing Night RELACJA+ZDJĘCIA Jonak i Kołodziej zwyciężają!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CE znakiem jakosci? Bzdura!

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   CE nie jest znakiem jakosciowym, lecz administracyjnym/handlowym. Nim sa oznaczone wszystkie produkty PRZEMYSLOWE doposzcznone do wewnetrznego handlu europejskiego. Ten znak wskazuje, ze dany...rozwiń całość

   CE nie jest znakiem jakosciowym, lecz administracyjnym/handlowym. Nim sa oznaczone wszystkie produkty PRZEMYSLOWE doposzcznone do wewnetrznego handlu europejskiego. Ten znak wskazuje, ze dany produkt posiada PODSTAWOWE wlasciwosci: bezpieczenstwo, nie zagraza zdrowiu i nie skaza srodowiska. O jakosci nie moze byc mowy. To jest tak, jak twierdzenie, ze pierwszoklasista jest literatem, poniewaz zna abecadlo.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama